Sekcja Ornitologiczna Polskiego Towarzystwa Zoologicznego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sekcja Ornitologiczna Polskiego Towarzystwa Zoologicznego
Państwo  Polska
Data założenia 1957
Rodzaj stowarzyszenia Stowarzyszenie ornitologiczne, organizacja pozarządowa
Powiązania Polskie Towarzystwo Zoologiczne
brak współrzędnych

Sekcja Ornitologiczna Polskiego Towarzystwa Zoologicznego – ogólnopolska organizacja pozarządowa stowarzyszająca ornitologów, której głównym celem jest propagowanie ornitologii. Założona podczas Pierwszego Krajowego Zjazdu Ornitologów, który odbył się w Warszawie 26-27 listopada 1957.

Historia stowarzyszenia[edytuj | edytuj kod]

Stworzenie sekcji ornitologicznej w ramach Polskiego Towarzystwa Zoologicznego zainicjowali petycją członkowie Koła Ornitologów Studenckiego Towarzystwa Naukowego Uniwersytetu Warszawskiego, którą skierowali 15 grudnia 1954 do Zarządu Głównego P.T.Zool. W petycji autorzy zwracali uwagę na to, że: ... wobec wielkiego zastoju nauk ornitologicznych w Polsce w porównaniu do wieku ubiegłego, oraz do rozwoju tej nauki w pozostałych krajach Europy w ostatnich latach ..., dla zmienienia tego stanu rzeczy na lepsze, członkowie Koła uważają za stosowne powołać do życia przy P.T.Zool. ... Sekcję Ornitologiczną Polskiego Towarzystwa Zoologicznego ... Dalej w tym piśmie jako cele Sekcji postulowano m.in. ... a) propaganda wiedzy ornitologicznej wśród całego społeczeństwa; b) stworzenie na terenie całego kraju sieci przyrodników zapoznanych z ornitologią[1].

Trzy lata później zorganizowano Pierwszy Krajowy Zjazd Ornitologów. 26-27 listopada 1957 na zjazd do Warszawy przybyło około stu uczestników, m.in. Zygmunt Czarnecki, Kazimierz Albion Dobrowolski, Bronisław Ferens, Ryszard Graczyk, Mieczysław Józefik, Jan Pinowski, Sergiusz Riabinin, Stefan Strawiński. Podczas spotkania wygłaszano referaty i zaprezentowano film Włodzimierza Puchalskiego.

Po stworzeniu organizacji liczba członków zwiększała się z 109 w 1957, do ok. 300 w latach 1972-1975 i ok. 450 – zrzeszonych w 14 regionalnych kołach – w 1995. Podczas wzrostu rejestrowań regionalnych i ogólnopolskich organizacji ornitologicznych w drugiej połowie lat 80. Sekcja Ornitologiczna spełniała rolę integratora krajowej społeczności ornitologów[2].

Dla wymiany doświadczeń i badań naukowych służyły organizowane przez Sekcję zjazdy oraz spotkania Sekcji, które odbywały się w ramach cyklicznych zjazdów Polskiego Towarzystwa Zoologicznego.

Ogólnopolskimi działaniami Sekcji były m.in.:

Przewodniczący Sekcji Ornitologicznej[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cytacja według: Luniak M. (2006): Ornitologia polska w okresie ostatnich 50 lat, w zbiorze: Nowakowski J.J., Tryjanowski P., Indykiewicz P. (red.): Ornitologia polska na progu XXI stulecia − dokonania i perspektywy, Olsztyn, ss.11-37.
  2. a b Luniak, M.: Informacja historyczna o Sekcji Ornitologicznej P.T.Zool, [dostęp 2016-03-14].
  3. Strona pisma [1]
  4. Strona komisji [2]