Selûne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Selûne to fikcyjna bogini w Zapomnianych Krainach w grze fabularnej Dungeons & Dragons. Znana też jako Nasza Srebrna Pani i Księżycowa Dziewica, jest w Faerûnie boginią światła, księżyca, gwiazd, nawigacji, nawigatorów, podróżników, wędrowców i dobrych likantropów.

Klerycy bogini są bardzo zróżnicowaną grupą, do której zaliczają się marynarze, likantropi o charakterze innym niż zły i posługujące się magią kobiety. Głównym celem jej kościoła jest walka ze złymi likantropami i przywoływanie Łusek (niebieskowłosych żeńskich planetarów, sług Selûne), do walki ze sługusami jej głównego wroga (i siostry bliźniaczki), Shar. Świątynia udostępnia również usługi przepowiadania przyszłości, uzdrawiania i krzewi poleganie na samym sobie oraz pokorę.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Selûne stworzona została z pierwotnej esencji wszechświata razem ze swą siostrą bliźniaczką, Shar. Wykreowały wspólnie Chaunteę (wcielenie świata Abeir-Toril) i niektóre spośród ciał niebieskich, a następnie wypełniły te obszary życiem. Potem dwie boginie wdały się w walkę, by zadecydować o losie swych dzieł. Z tych zmagań wyłoniły się pierwotne bóstwa magii, wojny, zarazy, morderstwa, śmierci i inne. Selûne sięgnęła poza wszechświat i ze sfery ognia sprowadziła płomień, zapalając jedno z ciał niebieskich, by ogrzało Chaunteę. To straszliwie rozwścieczyło Shar, która zaczęła wymazywać całe światło i ciepło w uniwersum. Zrozpaczona i osłabiona z powodu poczynań Shar, Selûne cisnęła trochę swej boskiej esencji w siostrę. Ta esencja przedarła się przez Shar, zabierając ze sobą trochę jej esencji. Magiczna energia się połączyła, tworząc boginię Mystryl, pierwotną boginię magii.

Zakony[edytuj | edytuj kod]

Miecze Pani to zakon fanatycznych selûnitówm o których zwyczajowo mówi się "Lunatycy". Jego członkowie kierowani są przez paru selûnitów-krzyżowców, którzy mają w zwyczaju szybko się zachowywać się w odpowiedzi na zagrożenia ze strony Shar i jej kapłanów, chociaż ich poczynania przez postronnych obserwatorów często postrzegane jest jako dziwaczne.

Wyrocznie Księżyca są grupą wróżbitek, która wyznają Białą Nocną Panią. Odprawiają rytuały przepowiadania przyszłości i często są najwierniejszymi bardami i kapłanami.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]