Przejdź do zawartości

Selective laser sintering

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Maszyna SLS używana Centro Renato Archer w Brazylii.

Selektywne spiekanie laserowe (SLS, z ang. Selective laser sintering) – jedna z metod druku przestrzennego wykorzystywana w przemyśle do szybkiego prototypowania i wytwarzania gotowych elementów. Została opracowana na Uniwersytecie w Austin w USA. Materiał w metodzie SLS przechodzi od stanu stałego (proszek), przez stan płynny i w końcowym etapie z powrotem do stanu stałego w postaci spieku[1].

Charakterystyka procesu wytwarzania[edytuj | edytuj kod]

W metodzie tej kolejne, bardzo cienkie warstwy proszku materiału (zwykle tworzywo sztuczne) nakładane są maszynowo na platformę roboczą urządzenia, za pomocą specjalnego wałka lub ostrza. Następnie wiązka lasera utwardza (zestala, spieka) miejscowo wybrane punkty[1]. Nieutwardzony proszek jest następnie usuwany i otrzymywany jest gotowy przedmiot[2][3].

Podczas procesu, promień lasera spieka określone obszary utworzonej warstwy proszku. Wówczas następuje także topienie się poprzednio ułożonej warstwy. Taki zabieg pozwala na uzyskanie jednolitej bryły tworzonego modelu.

Dzięki "zawieszeniu" przedmiotu w proszku unika się problemów typowych dla metod SLA lub FDM, w których elementy drukowanych przedmiotów nie mogą wisieć w powietrzu[2][3] i często musi być stosowana struktura podporowa z ang. support structure.

Brak konieczności użycia struktury podporowej jest największym wyróżnikiem metody SLS względem pozostałych metod wytwarzania przyrostowego.

Materiały[edytuj | edytuj kod]

W tej metodzie można stosować takie materiały jak:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Chlebus E.: Techniki komputerowe CAx w inżynierii produkcji. Warszawa: Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 2000, s. 252.
  2. a b Spiekanie metodą SLS - drukowanie 3D. Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania. [dostęp 2019-02-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-02-21)].
  3. a b Elizabeth Palermo: What is Selective Laser Sintering?. LiveScience, 13.09.2013. [dostęp 2019-02-22]. (ang.).