Semperit

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Semperit AG – austriacka firma powstała w roku 1824, zajmująca się produkcją wyrobów gumowych i plastikowych z siedzibą w Wiedniu, składająca się obecnie z 9 fabryk w Europie i 10 w Azji (3 różne segmenty przemysłowe (taśmy przenośnikowe TRANS, węże gumowe FLEX oraz wyroby z form (FORM) oraz medyczne MED). W roku 1985 zrezygnowano całkowicie z produkcji opon. Produkcja opon w Traiskirchen w Austrii została sprzedana niemieckiemu koncernowi Continental AG, a później całkowicie zlikwidowana.

W 2006 r. Semperit zatrudniał około 6.689 osób i sprzedał wyrobów za około 574 miliony . W okresie międzywojennym firma ta działała również na terenie Polski w Krakowie, jako Polskie Zakłady Gumowe „Semperit”. W marcu 1936 roku doszło do strajku okupacyjnego w krakowskiej fabryce, krwawo stłumionego przez policję. W czasie drugiej wojny światowej wyroby gumowe firmy Semperit trafiały do czołgów i wozów opancerzonych Wehrmachtu.

Semperit nadal działa na terenie Polski w Bełchatowie jako „Sempertrans”, Zakład Produkcji Taśm Przenośnikowych, ze sprzedażą na cały świat. Daje zatrudnienie ok. 600 osobom w regionie Bełchatowa.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]