Sen Dog

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sen Dog
Ilustracja
Sen Dog w 2006 na Bonnaroo Music Festival
Imię i nazwisko Senen Reyes
Data i miejsce urodzenia 20 listopada 1965
Hawana
Gatunki rap
Zawód raper
Aktywność od 1986
Wydawnictwo Columbia / Ruffhouse
Zespoły
Cypress Hill, SX-10

Sen Dog, właśc. Senen Reyes (ur. 20 listopada 1965 w Hawanie) – amerykański raper pochodzenia kubańskiego, członek zespołu Cypress Hill.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1965 na przedmieściach Hawany w bardzo biednej rodzinie. Jego rodzice opuścili wyspę, gdy Dog miał pięć lat. Wychował się wśród biedoty, jednak jego życie wolne jest od wątku gangsterskiego. Dla młodego Kubańczyka żyjącego między krajanami język angielski nie był głównym językiem, dlatego pierwsze działania artystyczne Reyes realizował w języku hiszpańskim.

Założony przez niego zespół DVX prezentował się właśnie w tym języku, a właściwie w mowie „lingo”, będącej swoistym żargonem hiszpańsko-amerykańskim. Sen Dog podkreśla swoją rolę odkrywcy tego stylu mowy, jednak Cypress Hill postawiło wyłącznie na język angielski (nie biorąc pod uwagę płyty Los Granades Exitos En Espanol, która została nagrana głównie na prośbę hiszpańskojęzycznych fanów).

Jedynym świadectwem tych wczesnych eksperymentów jest kompozycja "Latin Lingo" z debiutanckiego albumu oraz hiszpańskie frazy pojawiające się na zasadzie kontrapunktu w niektórych utworach z późniejszych płyt.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]