Sen Innocentego III

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sen Innocentego III
Ilustracja
Autor

Giotto di Bondone

Data powstania

ok. 1295–1299

Medium

fresk

Wymiary

270 × 230 cm

Miejsce przechowywania
Lokalizacja

bazylika św. Franciszka

Sen Innocentego III (wł. Sogno di Innocenzo III) – szósty z dwudziestu ośmiu fresków z cyklu Sceny z życia św. Franciszka znajdujących się w górnym kościele bazyliki św. Franciszka, którego autorstwo przypisywane jest Giottowi di Bondone lub jednemu z jego współpracowników. Namalowany ok. 1295–1299.

Tematyka[edytuj | edytuj kod]

Twórca fresku przedstawił scenę opisaną w Życiorysie większym św. Franciszka Bonawentury z Bagnoregio, napisanym w 1263. Legendarne wydarzenie miało być zapowiedzią wielkich czynów Franciszka z Asyżu. Papież Innocenty III miał zobaczyć we śnie mnicha, który podtrzymał chylącą się ku upadkowi arcybazylikę laterańską. Opis wydarzenia znajduje się w rozdziale III Życiorysu większego i w innych wczesnych źródłach franciszkańskich[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Fresk został podzielony na dwie części. Linię podziału wyznaczają elementy architektoniczne. To, co widzimy, dzieli się na rzeczywistość i widzenie. Po prawej stronie śpiący w tiarze papież, przy którego łożu siedzą na ziemi członkowie świty. Jeden z nich śpi, a drugi czuwa. Po lewej stronie Franciszek w brązowym habicie z białym sznurem – strój zakonny franciszkanów – podtrzymuje mocno przechyloną świątynię z dzwonnicą. Fryz kościoła ozdobiony jest mozaikami w stylu kosmateskim. Wokół głowy świętego artysta namalował aureolę[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bonawentura z Bagnoregio: Życiorys większy św. Franciszka., III,10.
  2. Giancarlo Vigorelli: Giotto. Mediolan: Rizzoli, 2004, s. 88-89. ISBN 88-17-00448-0. (wł.)