Seneca Rocks

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Seneca Rocks
Ilustracja
Seneca Rocks
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Wirginia Zachodnia
Położenie Wirginia Zachodnia
Wysokość 732 m n.p.m.
Wybitność 13 m
Położenie na mapie Wirginii Zachodniej
Mapa lokalizacyjna Wirginii Zachodniej
Seneca Rocks
Seneca Rocks
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Seneca Rocks
Seneca Rocks
Ziemia38°50′N 79°22′W/38,833333 -79,366667

Seneca Rocks - szczyt o wysokości 732 m n.p.m. w Stanach Zjednoczonych, w stanie Wirginia Zachodnia. Należy do Appalachów i położony jest na terenie Spruce Knob-Seneca Rocks National Recreation Area, która z kolei leży w obrębie Monongahela National Forest. Na drewnianą platformę widokową położoną poniżej północnego wierzchołka prowadzi znakowany pieszy szlak turystyczny o długości ponad 2 km, chociaż wejście na sam wierzchołek wymaga umiejętności wspinaczkowych.

Nie wiadomo, kto jako pierwszy zdobył wierzchołek Seneca Rocks. Uważa się, że Indianie mogli zdobyć go przed przybyciem Europejczyków do Ameryki Północnej, chociaż nie ma na to dowodów. Udokumentowana historia wspinaczki na Seneca Rocks sięga 1935 roku, kiedy Paul Brandt i Florence Perry zdobyli północny wierzchołek posługując się linami. Jednak, kiedy Paul Brandt, Don Hubbard i Sam Moore weszli na główny wierzchołek w 1939 roku, znaleźli na nim inskrypcję o treści "D.B. Sept. 16, 1908." ("D.B. 16 września 1908"). Uważa się, że inicjały mogą należeć do geodety o nazwisku Bittenger, który w tym okresie działał w pobliżu Seneca Rocks.

W latach 19431944 Armia Stanów Zjednoczonych przygotowywała się w tym regionie do działań zbrojnych w Apeninach. Ślady ich działalności wspinaczkowej są widoczne w skałach do dzisiaj.

Także obecnie, kwarcytowe ściany Seneca Rocks są popularnym miejscem wspinaczkowym. Wytyczono na nich ponad 375 dróg wspinaczkowych. Najłatwiejsze z nich mają ranking 5.0 w amerykańskiej skali trudności dróg skalnych, podczas gdy najtrudniejsze sięgają 5.12 w tej samej skali.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]