Seondeok (królowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Seondeok
Imię koreańskie
Hangul

선덕

Hancha

善德

Transkrypcja poprawiona

Seondeok

Transkrypcja MCR

Sŏndŏk

Wymowa (IPA)

/sʌn.dʌk/

27. królowa Silla
Okres

od 632
do 647

Poprzednik

Jinpyeong

Następca

Jindeok

Dane biograficzne
Data śmierci

647

Miejsce spoczynku

35°49′25″N 129°14′33″E/35,823611 129,242500

Grobowiec królowej Seondeok w Gyeongju

Seondeok lub Sŏndŏk (zm. w 647) – królowa państwa Silla, jednego z Trzech Królestw Korei, panująca w latach 632–647; pierwsza kobieta–władczyni w historii Półwyspu Koreańskiego[1].

Objęła władzę w 632 jako najstarsza córka króla Jinpyeonga (Chinp'yŏnga), który w momencie śmierci nie miał męskich potomków. W Samguk sagi (Kronice trzech królestw) stosowany jest w odniesieniu do niej tytuł wang (król)[1].

Panowanie Seondeok było okresem rozkwitu kulturowego i naukowego, w kraju kontynuowano politykę promowania buddyzmu, nastąpiła centralizacja władzy. Według Samguk sagi jednym z pierwszych dokonań władczyni było wprowadzenie programu opieki nad potrzebującymi na terenie całego kraju. Z inicjatywy Seondeok w kraju wybudowanych zostało wiele szkół i świątyń. W stolicy kraju, Gyeongju, wzniesiono obserwatorium astronomiczne Cheomseongdae (Ch'ŏmsŏngdae), świątynię Bunhwangsa (Punhwangsa)[2], a na terenie kompleksu świątynnego Hwangnyongsa – dziewięciopiętrową pagodę[1].

W polityce zagranicznej Seongdeok zmagała się z ościennymi królestwami koreańskimi – Goguryeo i Baekje. W 643 roku udało się jej zawrzeć sojusz z chińskim cesarstwem Tang, uzyskując pomoc wojskową w walkach z rywalami. Skutecznie przeciwstawiła się wysuniętym jednocześnie przez cesarza Tang Taizonga żądaniom zrzeczenia się władzy na rzecz chińskiego księcia[1]. Jej działania dały podwaliny pod zjednoczenie Trzech Królestw, co nastąpiło ponad dwadzieścia lat po jej śmierci, w 668 roku[2].

Zmarła w 647 roku najprawdopodobniej w wyniku choroby, podczas trwającej rebelii arystokratów sprzeciwiających się powierzaniu władzy w ręce kobiety. Powstanie zostało stłumione, a miejsce na tronie zajęła królowa Jindeok (Chindŏk)[1].

Królowa pochowana została w grobowcu na zboczu świętego wzgórza Nangsan w Gyeongju[1][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Mark Cartwright: Queen Seondeok. Ancient History Encyclopedia. [dostęp 2019-03-25]. (ang.).
  2. a b c Royal Tomb of Queen Seondeok (경주 선덕여왕릉). Korea Tourism Organization. [dostęp 2019-03-10]. (ang.).