Septoria

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Septoria
Ilustracja
Listek kasztanowca porażony przez Septoria apiicola
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo grzyby
Typ workowce
Klasa Dothideomycetes
Rząd Capnodiales
Rodzina Mycosphaerellaceae
Rodzaj Septoria
Nazwa systematyczna
Septoria Sacc.
Syll. fung. (Abellini)' 3: 474 (1884)
Typ nomenklatoryczny

Septoria cytisi Desm. 1847

Septoria Sacc. – rodzaj grzybów z rodziny Mycosphaerellaceae[1]. Grzyby mikroskopijne, endobionty, zazwyczaj rozprzestrzenione na całym świecie, w większości pasożyty roślin. Wywołują u nich choroby zwane septoriozami, objawiające się plamistością liści[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Strzępki ich grzybni wegetatywnej rozwijają się wewnątrz komórek, lub pomiędzy komórkami żywiciela. Kuliste, butelkowate lub elipsoidalne pyknidia zazwyczaj są częściowo, rzadziej całkowicie zanurzone w jego tkankach. Ściany pyknidiów zbudowane są z 2-4 warstw ściśle do siebie przylegających komórek. Komórki w warstwie zewnętrznej są grubościenne i zazwyczaj ciemnobrązowe do czarnych, rzadziej jasnobrązowe lub żółtawe. Hialinowe, o butelkowatym, beczułkowatym lub ampułowatym kształcie Komórki konidiotwórcze znajdują się w wewnętrznej, przeważnie jasnobrązowej ścianie pyknidiów. Konidia hialinowe, długie, nitkowate, proste, sierpowate lub różnie wygięte, zazwyczaj wielokomórkowe z poprzecznymi przegrodami. Wydostają się z pyknidiów przez pojedynczą ostiolę na szczycie[3].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Mycosphaerellaceae, Capnodiales, Dothideomycetidae, Dothideomycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi[1].

Synonimy:Septaria Fr., Septoriopsis Gonz. Frag. & M.J. Paúl Spilosphaeria Rabenh[4].

U licznych gatunków znane są tylko anamorfy. W obrębie rodzaju Septoria opisano ponad 2000 gatunków. W wyniku prowadzonych w ostatnich latach badań molekularnych, obserwacji kultur hodowanych na pożywkach, oraz badań genetycznych, liczne z nich uznane zostały za synonimy, lub przeniesione do innych rodzajów, głównie do rodzaju Mycosphaerella oraz innych, nowo utworzonych rodzajów[5]. Już w 2012 r. liczba gatunków Septoria zmniejszyła się do 1070[2], klasyfikacja w obrębie rodzaju Septoria nadal dynamicznie zmienia się i należy się spodziewać, że w trakcie dalszych badań ulegnie jeszcze dużej zmianie.

Gatunki rodzaju Septoria w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W 2013 r. dr hab. Agata Wołczańska na podstawie zbiorów własnych, oraz zbiorów zielnikowych zgromadzonych w polskich herbariach dokonała rewizji rodzaju Septoria w Polsce. Znalazła 18 nowych, dotąd na terenie Polski nieznanych taksonów, równocześnie wyłączyła z mykobioty Polski wiele innych, błędnie oznaczonych. Liczne gatunki z powodu zmian w taksonomii przeniesione zostało do innych rodzajów. W wyniku rewizji liczba gatunków Septoria w Polsce wynosi 200[3].

Większość gatunków z rodzaju Septoria w Polsce należy do grupy rzadkich, lub bardzo rzadkich. Do gatunków pospolitych należą[3]:

  • występujące na dziko żyjących roślinach: S. aegopodii, S. polygonorum, S. scabiosicola
  • występujące na roślinach uprawnych: S. apiicola, S. lycopersici

Lista gatunków występujących w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Nazwy naukowe na podstawie Index Fungorum[5]. Wykaz gatunków występujących w Polsce według A. Wołczańskiej[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Index Fungorum [dostęp 2021-04-07] (ang.).
  2. a b Joanna Marcinkowska: Oznaczanie rodzajów grzybów sensu lato ważnych w fitopatologii. Warszawa: PWRiL, 2012. ISBN 978-83-09-01048-7.
  3. a b c d Agata Wołczańska,. Grzyby z rodzaju Septoria w Polsce. Lublin: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej, 2013, ​ISBN 978-83-7784-428-1
  4. Species Fungorum [dostęp 2021-04-07] (ang.).
  5. a b Index Fungorum (gatunki) [dostęp 2016-12-22] (ang.).
  6. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an ao ap aq ar as at au av aw ax ay az ba bb bc bd be bf bg bh bi bj bk bl bm bn bo bp bq br bs bt bu bv bw bx by bz ca cb cc cd ce cf cg ch ci cj Według Index Fungorum takson niepewny