Ser pálpusztai

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
ser pálpusztai w opakowaniu
ser pálpusztai w przekroju

Ser pálpusztai – tłusty, miękki ser węgierski typu podpuszczkowego wytwarzany z mleka krowiego. W smaku jest lekko pikantny ze zdecydowanie wyczuwalną wonią amoniaku. Z zewnątrz pokryty jest mazistym kożuszkiem. Z czasem jego wnętrze, na skutek dojrzewania, może przybrać formę półpłynną. Zalicza się do serów typu limburskiego.

Ser pálpusztai, mimo że wytwarzany jest na Węgrzech dopiero od początku dwudziestego wieku, uznany został za Hungaricum, czyli tradycyjny produkt węgierski.

Wytwarzanie[edytuj | edytuj kod]

W procesie wytwarzania sera jego kostki smaruje się słonawym roztworem zawierającym bakterię Brevibacterium linens. Bakteria ta potrzebuje powietrza do rozmnażania i dlatego proces fermentacji przebiega na powierzchni sera prowadząc do powstania lekko brązowawej, mazistej warstewki. Ciekawostką jest, że ta rozkładająca białko bakteria występuje także na skórze ludzkiej będąc w części odpowiedzialną za powstawanie zapachu człowieka – i jego podobieństwo do woni sera.

Parametry[edytuj | edytuj kod]

Węgierska księga artykułów spożywczych następująco określa parametry sera: waga – 43–47 gramów, długość – 4–5 cm, szerokość – 3–4 cm, wysokość – 2,5–3,5 cm, zawartość masy suchej – minimum 44%, tłuszczu – co najmniej 45%.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]