Serbowie z Bośni i Hercegowiny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ludowe stroje Serbów z Bosanskiej Krajiny

Serbowie – jeden z trzech konstytutywnych narodów Bośni i Hercegowiny. Większość bośniackich Serbów zamieszkuje jedną z dwóch części składowych państwa Bośni i Hercegowiny – Republikę Serbską, reszta zamieszkuje południową część Bosanskiej krajiny.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Serbowie zasiedlili tereny Bośni i Hercegowiny w pierwszej połowie VII wieku. Podczas panowania Turków na Bałkanach wielu bośniackich Serbów przechodziło na wiarę muzułmańską w celu wygodniejszego życia w imperium muzułmańskich Turków. W 1878 roku Bośnia i Hercegowina stała się protektoratem Austro-Węgier. W 1914 roku Serb z Bośni Gavrilo Princip dokonał w Sarajewie zamachu (zamach w Sarajewie) na następcę tronu Franciszka Ferdynanda, co stało się pretekstem do podjęcia działań zbrojnych – I wojny światowej, w wyniku której Bośnia i Hercegowina została częścią Królestwa Jugosławii. W czasie II wojny światowej Serbowie przeszli pod rządy faszystowskich ustaszy z Niepodległego Państwa Chorwackiego. Serbowie wraz z Żydami i Romami stali się ofiarami ludobójstwa – setki tysięcy Serbów bośniackich zostało zamordowanych. W 1992 roku bośniaccy Muzułmanie proklamowali niepodległość, której nie uznał rząd SFRJ. Wywołało to wojnę domową, w wyniku której kilkadziesiąt tysięcy Serbów zginęło, a ponad pół miliona opuściło Bośnię.

Populacja[edytuj | edytuj kod]

Dane dotyczące składu etnicznego Bośni i Hercegowiny były jedynie szacowane, dokładne dane miały zostać przedstawione przed 2011 rokiem. Z szacunków wynikało, że Bośnię i Hercegowinę zamieszkiwało 1 100 000 Serbów (ok. 33% populacji Bośni i Hercegowiny). Ze wszystkich narodów Serbowie zajmują największy obszar Bośni i Hercegowiny. Są wyznawcami Serbskiego Kościoła Prawosławnego, niektórzy są ateistami. Za swój język uznają zazwyczaj standardowy serbski w wariancie ijekawskim. Łączną liczbę bośniackich Serbów szacuje się na około 2 mln.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]