Serbska Straż Ochotnicza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Српска добровољачка гарда
Srpska dobrovoljačka garda
Ilustracja
Oficjalna flaga
Historia
Państwo  Republika Serbskiej Krajiny
Sformowanie 11 października 1990 roku
Rozformowanie 1996 rok
Nazwa wyróżniająca Tygrysy Arkana

Serbska Straż Ochotnicza (sr. Српска добровољачка гарда/Srpska dobrovoljačka garda) – ochotniczy oddział paramilitarny założony przez Željko Ražnatovića w 1990 roku. Siły straży były powszechnie znane jako Tygrysy Arkana.

Formacja uczestniczyła w walkach na terenie Chorwacji w latach 1991–1992, Bośni w latach 1992–1995 oraz Kosowa w latach 1998–1999.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Siły Straży Ochotniczej zostały założone 11 października 1990 roku przez 20 fanów belgradzkiego klubu piłkarskiego FK Crvena zvezda. W 1991 roku do formacji dołączył Zvezdan Jovanović późniejszy zabójca premiera Serbii Zorana Đinđića. Organizacja szybko się rozrosła, osiągając w szczytowym momencie liczebność wynoszącą około 10 000 żołnierzy.

Kwatera główna straży znajdowała się mieście Erdut w Republice Serbskiej Krajiny która istniała do 1997 roku. Oddziały straży były odpowiedzialne za ochronę terytorialną Serbii oraz toczenie walk z oddziałami regularnymi oraz partyzanckimi armii Chorwacji oraz Bośni.

Organizacja została oficjalnie rozwiązana w 1996 roku, jednakże część jej członków wstąpiła w szeregi oficjalnej armii Jugosławii i walczyła do 1998 roku na terenie Kosowa.

Zbrodnie wojenne[edytuj | edytuj kod]

Željko Ražnatović został w 1997 roku oskarżony przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze za winnego zbrodni przeciwko ludzkości, łamanie zasad konwencji genewskiej oraz dokonania czystek etnicznych w miastach Bijeljina oraz Zvornik. Oddziały Tygrysów Arkana zostały także oskarżone za czystki etniczne w miejscowości Sanski Most, w których zabito 70 bośniackich cywilów.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]