Serbska Straż Ochotnicza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Српска добровољачка гарда
Srpska dobrovoljačka garda
Ilustracja
Oficjalna flaga
Historia
Sformowanie 11 października 1990 roku
Rozformowanie 1996 rok
Nazwa wyróżniająca Tygrysy Arkana

Serbska Straż Ochotnicza (sr. Српска добровољачка гарда/Srpska dobrovoljačka garda) - ochotniczy oddział paramilitarny założony przez Željko Ražnatovića w 1990 roku. Siły straży były powszechnie znane jako Tygrysy Arkana.

Formacja uczestniczyła w walkach na terenie Chorwacji w latach 1991-1992, Bośni w latach 1992-1995 oraz Kosowa w latach 1998-1999.

Historia[edytuj]

Siły Straży Ochotniczej zostały założone 11 października 1990 roku przez 20 fanów belgradzkiego zespołu piłkarskiego FK Crvena zvezda Belgrad. W 1991 roku do formacji dołączył Zvezdan Jovanović późniejszy zabójca premiera Serbii Zorana Đinđića. Organizacja szybko się rozrosła osiągając w szczytowym momencie liczebność wynoszącą około 10 000 żołnierzy.

Kwatera główna straży znajdowała się mieście Erdut w Republice Serbskiej Krajiny która istniała do 1997 roku. Oddziały straży były odpowiedzialne za ochronę terytorialną Serbii oraz toczenie walk z oddziałami regularnymi oraz partyzanckimi armii Chorwacji oraz Bośni.

Organizacja została oficjalnie rozwiązana w 1996 roku, jednakże część jej członków wstąpiła w szeregi oficjalnej armii Jugosławii i walczyła do 1998 roku na terenie Kosowa.

Zbrodnie wojenne[edytuj]

 Zobacz też: Željko Ražnatović.

Željko Ražnatović został w 1997 roku oskarżony przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze za winnego zbrodni przeciwko ludzkości, łamanie zasad konwencji genewskiej oraz dokonania czystek etnicznych w miastach Bijeljina oraz Zvornik. Oddziały Tygrysów Arkana zostały także oskarżone za czystki etniczne w miejscowości Sanski Most, w których zabito 70 bośniackich cywilów.

Linki zewnętrzne[edytuj]