Serbska Straż Ochotnicza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Serbska Straż Ochotnicza
Српска добровољачка гарда
Ilustracja
Oficjalna flaga
Historia
Państwo

 Republika Serbskiej Krajiny

Sformowanie

11 października 1990 roku

Rozformowanie

1996

Konflikty zbrojne
Wojna w Chorwacji
Organizacja
Dyslokacja

Erdut

Rodzaj wojsk

paramilitarne

Serbska Straż Ochotnicza (serb. Српска добровољачка гарда, Srpska dobrovoljačka garda) – ochotniczy oddział paramilitarny założony przez Željko Ražnatovicia w 1990 roku. Siły straży były powszechnie znane jako Tygrysy Arkana.

Formacja uczestniczyła w walkach na terenie Chorwacji w latach 1991–1992, Bośni w latach 1992–1995 oraz Kosowa w latach 1998–1999.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Siły Straży Ochotniczej zostały założone 11 października 1990 roku przez 20 fanów belgradzkiego klubu piłkarskiego FK Crvena zvezda. W 1991 roku do formacji dołączył Zvezdan Jovanović późniejszy zabójca premiera Serbii Zorana Đinđicia. Organizacja szybko się rozrosła, osiągając w szczytowym momencie liczebność wynoszącą około 10 000 żołnierzy.

Kwatera główna straży znajdowała się w miejscowości Erdut w Republice Serbskiej Krajiny, która istniała do 1997 roku. Oddziały straży były odpowiedzialne za ochronę terytorialną Serbii i toczenie walk z oddziałami regularnymi oraz partyzanckimi armii Chorwacji i Bośni.

Organizacja została oficjalnie rozwiązana w 1996 roku, jednakże część jej członków wstąpiła w szeregi oficjalnej armii Jugosławii i walczyła do 1998 roku na terenie Kosowa.

Zbrodnie wojenne[edytuj | edytuj kod]

Željko Ražnatović został w 1997 roku oskarżony przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze o zbrodnie przeciwko ludzkości, łamanie zasad konwencji genewskiej oraz dokonanie czystek etnicznych w miastach Bijeljina oraz Zvornik. Oddziały Tygrysów Arkana zostały także oskarżone o czystki etniczne w miejscowości Sanski Most, w których zabito 70 bośniackich cywilów.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]