Serbska Straż Ochotnicza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Serbska Straż Ochotnicza
Српска добровољачка гарда
Ilustracja
Oficjalna flaga
Historia
Państwo

 Republika Serbskiej Krajiny

Sformowanie

11 października 1990 roku

Rozformowanie

1996

Konflikty zbrojne
Wojna w Chorwacji
Organizacja
Dyslokacja

Erdut

Rodzaj wojsk

paramilitarne

Serbska Straż Ochotnicza (serb. Српска добровољачка гарда, Srpska dobrovoljačka garda) – ochotniczy oddział paramilitarny założony przez Željko Ražnatovicia w 1990 roku. Siły straży były powszechnie znane jako Tygrysy Arkana.

Formacja uczestniczyła w walkach na terenie Chorwacji w latach 1991–1992, Bośni w latach 1992–1995 oraz Kosowa w latach 1998–1999.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Siły Straży Ochotniczej zostały założone 11 października 1990 roku przez 20 fanów belgradzkiego klubu piłkarskiego FK Crvena zvezda. W 1991 roku do formacji dołączył Zvezdan Jovanović późniejszy zabójca premiera Serbii Zorana Đinđicia. Organizacja szybko się rozrosła, osiągając w szczytowym momencie liczebność wynoszącą około 10 000 żołnierzy.

Kwatera główna straży znajdowała się w miejscowości Erdut w Republice Serbskiej Krajiny, która istniała do 1997 roku. Oddziały straży były odpowiedzialne za ochronę terytorialną Serbii i toczenie walk z oddziałami regularnymi oraz partyzanckimi armii Chorwacji i Bośni.

Organizacja została oficjalnie rozwiązana w 1996 roku, jednakże część jej członków wstąpiła w szeregi oficjalnej armii Jugosławii i walczyła do 1998 roku na terenie Kosowa.

Zbrodnie wojenne[edytuj | edytuj kod]

Željko Ražnatović został w 1997 roku oskarżony przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze o zbrodnie przeciwko ludzkości, łamanie zasad konwencji genewskiej oraz dokonanie czystek etnicznych w miastach Bijeljina oraz Zvornik. Oddziały Tygrysów Arkana zostały także oskarżone o czystki etniczne w miejscowości Sanski Most, w których zabito 70 bośniackich cywilów.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]