Przejdź do zawartości

Serbska Straż Ochotnicza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Serbska Straż Ochotnicza
Српска добровољачка гарда
Ilustracja
Oficjalna flaga
Historia
Państwo

 Republika Serbskiej Krajiny

Sformowanie

11 października 1990

Rozformowanie

20 kwietnia 1996

Komendanci
Pierwszy

Željko Ražnatović

Konflikty zbrojne
Wojna w Chorwacji, Wojna w Bośni i Hercegowinie
Organizacja
Dyslokacja

Erdut

Rodzaj wojsk

paramilitarne

Serbska Straż Ochotnicza (serb. Српска добровољачка гарда, Srpska dobrovoljačka garda) – ochotniczy oddział paramilitarny, założony 11 października 1990 przez Željko Ražnatovicia ps. „Arkan”, powszechnie znany jako Tygrysy Arkana.

W latach 1991–1992 formacja uczestniczyła w walkach na terytorium Chorwacji, a w latach 1992–1995 na obszarze Bośni i Hercegowiny.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

11 października 1990 Siły Straży Ochotniczej założyło 20 kibiców belgradzkiego klubu piłkarskiego FK Crvena zvezda, członków grupy ultras „Delije”. W 1991 r. do formacji dołączył Zvezdan Jovanović, późniejszy zabójca premiera Serbii Zorana Đinđicia. Organizacja szybko się rozrosła, osiągając w szczytowym momencie liczebność wynoszącą około 10 000 żołnierzy.

Kwatera główna straży znajdowała się w miejscowości Erdut w Republice Serbskiej Krajiny. Oddziały straży były odpowiedzialne za ochronę terytorialną Serbii i toczenie walk z oddziałami regularnymi oraz partyzanckimi armii Chorwacji i Bośni.

Organizacja została rozwiązana 20 kwietnia 1996, jednak część jej członków wstąpiła w szeregi oficjalnej armii Jugosławii, walcząc do 1998 r. na terenie Kosowa.

Zbrodnie wojenne

[edytuj | edytuj kod]

Željko Ražnatović został w 1997 r. oskarżony przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze o zbrodnie przeciwko ludzkości, łamanie zasad konwencji genewskiej oraz dokonanie czystek etnicznych w miastach Bijeljina oraz Zvornik. Oddziały Tygrysów Arkana zostały także oskarżone o czystki etniczne w miejscowości Sanski Most, w których zabito 70 bośniackich cywilów.

[edytuj | edytuj kod]