Serce Maryi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny
Czasami osobę Maryi symbolizuje jedynie gorejące serce, w odróżnieniu od Serca Jezusa, otoczone kwiatowym wiankiem (z lilii, róż i innych), niekiedy przeszyte mieczem i z innymi atrybutami odnoszącymi się do Męki Pańskiej – witraż z kościoła pw. św. Patryka, Junction City, Ohio, Stany Zjednoczone

Serce Maryi (Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny, Najświętsze Serce Maryi, Niepokalane Serce Maryi, Najsłodsze Serce Maryi, Najczystsze Serce Maryi) – mistyczna skarbnica, (obiekt) kultu religijnego w Kościele katolickim, cześć oddawana sercu Marii z Nazaretu, Matce Jezusa Chrystusa, jako symbolowi matczynej miłości do każdego człowieka[1].

Historia kultu[edytuj | edytuj kod]

O Sercu Maryi jako pierwszy pisze św. Łukasz dwukrotnie w roz. 2 swojej Ewangelii, po raz pierwszy w scenie odwiedzin żłóbka narodzonego Jezusa przez pasterzy, gdy pisze:

Lecz Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu. (Łk 2, 19)

, oraz w scenie powrotu dwunastoletniego Jezusa z Jerozolimy do Nazaretu, gdy pisze[2]:

Potem poszedł z nimi i wrócił do Nazaretu; i był im poddany. A Matka Jego chowała wiernie wszystkie te wspomnienia w swym sercu. (Łk 2, 51)

Sceny te były inspiracją w późniejszych wiekach, szczególnie w XII, kiedy wielu świętych: św. Anzelm czy św. Bernard z Clairvaux, a później inni, zwrócili uwagę na Serce Maryi, czcząc je w swoich modlitwach. Kult Serca Maryi rozwijał się równolegle z rozwojem kultu do Najświętszego Serca Pana Jezusa[2]. Przyczynił się do niego św. Jan Eudes wysławiając Serce Maryi jako: Najświętsze Serce Maryi lub Najsłodsze Serce Maryi. Odtąd na obrazach zaczęły się pojawiać na postaciach Maryi i Jezusa wizerunki ich Serc. Ogromną rolę w kulcie Serca Maryi odegrały jej objawienia, szczególnie w 1830 św. Katarzynie Labouré, w Paryżu, gdzie na rewersie objawionego Cudownego Medalika widnieje m.in. Serce Maryi[2].

Do rozpowszechnienia na szerszą skalę kultu Serca Maryi przyczynił się proboszcz paryskiego kościoła Matki Bożej Zwycięskiej ks. Geretes, zakładając w 1836 specjalne Bractwo[2]. W XIX wieku rozpowszechniło się nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi, a w 1854 papież Pius IX ogłosił dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi[2]. Duże znaczenie w propagowaniu i rozwoju kultu Niepokalanego Serca Maryi miały objawienia w Fatimie z 1917, gdzie Maryja zaleciła wynagradzanie za grzechy świata, poprzez przyjmowanie Komunii świętej wynagradzającej i odprawianie nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca do jej Niepokalanego Serca[3].

31 października 1942 papież Pius XII poświęcił świat Niepokalanemu Sercu Maryi[4], a dwa lata później 4 maja 1944 wprowadził Święto Niepokalanego Serca Maryi w całym Kościele. Do reformy II Soboru Watykańskiego obchodzono je 22 sierpnia, na zakończenie oktawy Wniebowzięcia NMP[3], a obecnie jest to sobota po Uroczystości Najświętszego Serca Jezusowego[2].

Po Piusie XII, wielu papieży poświęciło świat i ludzkość Niepokalanemu Sercu Maryi, uczyniło to również duchowieństwo i wierni w niektórych krajach, m.in. w Polsce. 8 września 1946 Prymas Polski August Hlond poświęcił naszą ojczyznę na Jasnej Górze Niepokalanemu Sercu Maryi przed Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej[2][5].

Formy kultu[edytuj | edytuj kod]

Kult Serca Maryi przejawia się w:

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Niepokalane Serce Maryi, czyli rozmyślania na miesiąc Maryi.. Msza.net. [dostęp 2015-03-10].
  2. a b c d e f g Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny. (Czytelnia).. Brewiarz.pl. [dostęp 2015-03-10].
  3. a b Kult Niepokalanego Serca Maryi istotną częścią Orędzia Fatimskiego.. Pch24.pl, 2014-05-12. [dostęp 2015-03-10].
  4. Pius XII: Akt poświęcenia całego świata Niepokalanemu Sercu Maryi.. Duchprawdy.com, 1942-10-31. [dostęp 2015-03-12].
  5. Oddani Niepokalanemu Sercu Maryi.. Jasnagora.com, 2011-09-09. [dostęp 2015-03-12].
  6. Wspomnienie Niepokalanego Serca Maryi.. Opoka.org.pl. [dostęp 2015-03-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-24)].
  7. Litania do Niepokalanego Serca Maryi.. Apostol.pl. [dostęp 2015-03-10].
  8. Nowenna do Niepokalanego Serca Maryi.. Maryjni.pl, 2011-04-17. [dostęp 2015-03-10].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]