Serena (postać)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Serena (jap. セレナ Serena) – postać z anime Pokémon, przyjaciółka i towarzyszka podróży Asha Ketchuma, po raz pierwszy pojawia się w Pokemon XY (sezon 17). Mieszka w mieście Vaniville w regionie Kalos.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Ma długie, jasnobrązowe / blond włosy oraz niebieskie oczy. Nosi czarną podkoszulkę z białym kołnierzem, czerwoną spódniczkę z kieszonką, czarne pończochy, czarne buty z czerwonymi znakami oraz różowy kapelusz z czarną wstążką. W późniejszych odcinkach obcina sobie włosy na krótko oraz zmienia swój ubiór - spódniczkę i koszulkę zastępuje różową sukienką oraz czerwoną kamizelką; zaczyna też nosić duże, brązowe buty oraz niebieską wstążkę, którą dostała od Asha[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Serena jest córką Grace, która swego czasu była mistrzynią jazdy na Rhyhornach i próbowała wyszkolić córkę na swoją następczynię – bezskutecznie jednak, gdyż ta nie chciała iść w jej ślady[2]. Serena jest bardzo zainteresowana modą oraz pokazami Pokemonów. Posiada talent do pieczenia ciastek, jej specjalnością są Pokeptysie. Jest raczej przyjaźnie nastawione do życia, rzadko kiedy się złości – robi to zwykle wtedy, gdy ktoś krytykuje jej ubiór[3] lub kiedy jakaś dziewczyna zaleca się do Asha. Jej rywalką jest Miette, z którą Serena brała udział w konkursie pieczenia Pokeptysiów – obie dziewczyny walczyły wtedy jednak nie tylko o wygraną w konkursie, ale i o serce nieświadomego ich rywalizacji Asha[4]. Młody Ketchum jest obiektem westchnień Sereny: dziewczyna bardzo lubi przebywać w jego towarzystwie, korzysta również z każdej okazji, aby być z nim sam na sam oraz rumieni się, gdy ten ją chwali. Mimo tego umie skrytykować Asha, gdy ten jej zdaniem nie zachowuje się właściwie, jednak w miarę możliwości robi to delikatnie[5]. Potrafi również skutecznie podnieść go na duchu oraz wesprzeć w ciężkich chwilach[6]. Serena nie ma najlepszych relacji z matką i często robi jej na złość (np. prosi ją o radę w kwestii ubioru, a potem postępuje zupełnie przeciwnie do jej zaleceń[7]. Długo nie wiedziała, jakie jest jej największe marzenie. Dopiero później, dzięki Ashowi odnajduje je – to chęć zostania sławną pokemonową artystką[8]. Serena boi się zjawisk paranormalnych, takich jak duchy czy wampiry[9]. Gdy coś prezentuje, używa zwrotu "Ta Dam!". Jej idolką jest aktorka oraz Mistrzyni Pokemonów Ligi Kalos – Diantha[10]. Drugim i zarazem cichym idolem Sereny jest Ash, którego dziewczyna podziwia i uważa za niezwykłą osobę[11].

Udział w wydarzeniach w anime[edytuj | edytuj kod]

Przed zawiązaniem akcji[edytuj | edytuj kod]

Serena w wieku około siedmiu lat została wysłana przez matkę na Letni Obóz Pokemonów zorganizowany przez profesora Samuela Oaka. Zgubiła się wówczas w lesie i natknęła na Poliwaga. Przerażona jego widokiem upadła na ziemię, skaleczyła się w kolano i zaczęła płakać. Wtedy znalazł ją siedmioletni Ash Ketchum, który pocieszył ją, opatrzył jej nogę swoją chusteczkę, potem przytulił i odprowadził do obozu[12]. Serena zakochała się wówczas w Ashu, a wracając do domu zabrała ze sobą jego chusteczkę (którą zapomniała mu zwrócić).

W czasie akcji[edytuj | edytuj kod]

Kilka lat później wraz ze swoją mamą obejrzała w telewizji program, w którym to Ash ocalił miasto Lumiose w regionie Kalos przed rozszalałym Garchoumpem. Dziewczyna rozpoznała wówczas w chłopaku swego przyjaciela z dzieciństwa i pod pretekstem rozpoczęcia swojej pierwszej podróży trenerki Pokemonów wyruszyła, aby go odnaleźć. W Lumiose odwiedziła profesora Augustine'a Sycamore'a, od którego dowiedziała się, gdzie poszedł Ash, a także otrzymała swego startera – Fennekina. Wraz z nim dotarła do miasta Santalune, gdzie odnalazła Asha. Chłopak jednak nie pamiętał jej. Mimo to Serena pomogła mu w treningu do walki z Liderką Sali – Violą i w dużej mierze dzięki niej chłopak wygrał. Po tym wydarzeniu zaproponował on Serenie, by podróżowała z nim i jego przyjaciółmi, którymi byli wynalazca Clemont i jego młodsza siostra Bonnie. Dziewczyna z radością przyjęła propozycję, a przy okazji zwróciła Ashowi jego chusteczkę oraz przypomniała mu, w jaki sposób poznali się przed laty. Po tym wydarzeniu Serena stała się członkiem drużyny Asha. Kilka odcinków anime jest poświęconych głównie jej osobie. W odcinku "Pogoń w czasie wyścigów Rhyhornów" Serena uczy Asha jeździć na Rhyhornach, a później wraz z Clemontem i Bonnie ratuje Ketchuma z rąk Zespołu R. W odcinku "Bardzo słodka bitwa" bierze udział w konkursie na pieczenie Pokeptysiów, gdzie rywalizuje z dziewczyną imieniem Miette – należy jednak zauważyć, że prócz tego obie panny rywalizowały ze sobą również o względy Asha. Ostatecznie dziewczyny przegrały konkurs i pogodziły się, jednak Miette zapowiedziała Serenie, że odbije jej Asha, jeśli ta nie wyzna chłopakowi, co do niego czuje. W odcinku "Lato odkryć" drużyna Ketchuma trafia na Letni Obóz Pokemonów profesora Sycamore'a, gdzie poznaje trójkę przyjaciół: Tierno, Trevora i Shaunę (ostatnia osoba z tej trójki zostaje później rywalką Sereny w Wystawach Pokemonów) [13]. W odcinku "Wyścig o powrót do domu" drużyna Ketchuma spotyka Grace – Serena wówczas pokonuje mamę w wyścigach Skido, a także zaczyna naprawiać z nią swoje relacje[14]. W późniejszych odcinkach Serena otrzymuje możliwość wystąpienia na scenie podczas konkursu piękności – niestety jej pierwszy występ okazał się totalną porażką. Załamana tym faktem dziewczyna postanowiła coś w sobie zmienić. Obcięła wówczas włosy i zaczęła nosić inny ubiór. Nowy wizerunek przyjaciółki nie przypadł do gustu Bonnie, za to Ash uznał go za całkiem uroczy[15].

Aktorkami głosowymi Sereny są Dominika Sell (polski dubbing), Haven Paschall (amerykański dubbing) i Mayuki Makiguchi (japoński dubbing).

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Serena jest jedyną osobą podróżującą z Ashem, którą poznał on w dzieciństwie.
 • Jest drugą po Iris towarzyszką Asha, której Pikachu nie zniszczył roweru.
 • Jest pierwszą towarzyszką Asha, której Pikachu nie poraził prądem.
 • Jest pierwszą towarzyszką, której Ash sam zaproponował, aby dołączyła do jego drużyny.
 • Jest pierwszą towarzyszką Asha, która zmienia swój wygląd w czasie podróży.
 • Jest drugą towarzyszką Asha, która interesuje się modą (pierwszą byłą Dawn).
 • Jest jedyną osobą, która umie skrytykować Asha w taki sposób, aby nie wywołać z nim sprzeczki.
 • Jest jedną z niewielu osób, z którymi Ash nigdy się nie kłóci.
 • Jest drugą towarzyszką Asha, która jako startera wybiera Pokemona ognistego (pierwszą była May)
 • Jest drugą po Iris osobą z całego anime, która w amerykańskim dubbingu nosi to samo imię, co w japońskim oryginale (amerykański dubbing zwykle bowiem zmienia japońskie imiona bohaterów).
 • Podobnie jak May Serena nie posiadała żadnego określonego celu, który chciałaby osiągnąć. Zarówno May, jak i Serena dopiero podczas podróży z Ashem znalazły marzenie, któremu postanowiły się poświęcić (May wybrała Pokazy Pokemonów, Serena - Wystawy Pokemonów).
 • Serena, podobnie jak May, posiadała Eevee, który później ewoluował.
 • Warto zauważyć, że od May jej ojciec oczekiwał, że pójdzie w jego ślady i zostanie liderem Sali w Petalburgu. Z kolei mama Sereny liczyła na to, że jej córka będzie brała udział w wyścigach Rhyhornów.
 • W przeciwieństwie do innych towarzyszek Asha Serena nie dołączyła do jego drużyny w pierwszym lub drugim odcinku, w którym się pojawiła, ale dopiero w siódmym.
 • Serena posiada trzy rywalki. Są to Miette, Shauna i Nini.
 • Jest druga towarzyszką Asha, której miłość do młodego Ketchuma jest w anime wyraźnie pokazana i nie ma co do niej żadnych wątpliwości ( pierwszą była Misty)
 • Podobnie jak Ash i Dawn Serena nie ma ojca; mieszka tylko z mamą.
 • Serena używa dwóch strojów na Wystawach Pokemonów. Jeden z nich dostała od mamy, a drugi ofiarowała jej Valerie.
 • Serena to pierwsza towarzyszka Asha, która nie była w swoim rodzinnym mieście podczas podróży z nim.
 • Serena po obcięciu włosów staje się obiektem westchnień Tierna.
 • Oprócz anime Serena pojawia się również w siedemnastym, osiemnastym oraz dziewiętnastym pełnometrażowym filmie Pokemon.
 • Imię "Serena" oznacza po łacinie osobę "czystą, pogodną i spokojną", co bardzo pasuje do charakteru tej postaci.
 • Serena jako jedyna z osób podróżujących z Ashem pocałowała go.
 • Bardzo prawdopodobne jest to, że Serena powróci jeszcze do anime.Możemy to stwierdzić po słowach wypowiedzianych przy pożegnaniu do Asha, a mianowicie ,,Kiedy ponownie się spotkamy będę atrakcyjniejszą dziewczyną"
 • Tak jak May, czy Dawn potrafi przygotowywać smakołyki dla pokemonów (pokeptysie)
 • Potrafiła zmotywować Asha podczas walki ( walka o pierwszą odznakę w lidze Kalos )
 • W seri XY w japońskiej wersji otrzymała swoje outro.
 • Serena bardzo boi się zjawisk paranormalnych.

Pokemony Sereny[edytuj | edytuj kod]

 • Braixen (Dostała go od profesora Sycamore'a jako Fennekina, ewoluował w Braixen)
 • Pancham (Złapała go podczas podróży)
 • Sylveon (Złapała go podczas podróży jako Eevee ewoluowała w Sylveon)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Było to w odcinku 59 sezonu 17; Ash wygrał wtedy wstążkę od właścicieli pewnego metra jako ich milionowy pasażer - wstążkę wręczył potem Serenie
 2. Sezon 17: odcinek 02 – Pościg w mieście Lumiose! (Lumiose City Pursuit!)
 3. W odcinku 28 była wściekła, gdy Jessie powiedziała, że ubiera się w ubrania bez klasy
 4. Sezon 17: odcinek 25 – Bardzo Słodka Bitwa! (A Battle by Any Other Name!)
 5. W odcinku 7 wyzwała Asha, że zaszedł Rhyhorna od tyłu i mógł go w ten sposób spłoszyć Pokemona, a w odcinku 27 skarciła chłopaka za to, że chciał on sam zjeść kawałek ciasta przeznaczony dla całej ich drużyny
 6. Sezon 17: odcinek 06 – Walcząc na cienkim lodzie! (Battling on Thin Ice!)
 7. Sezon 17: odcinek 03 – Bitwa na powietrzne umiejętności (A Battle of Aerial Mobility!)
 8. Sezon 17: odcinek 39 – Obozowe Hity Filmowe! (Day Three Blockbusters!)
 9. Sezon 17: odcinek 14 – Szukając schronienia przed burzą! (Seeking Shelter From the Storm!)
 10. Sezon 17: odcinek 27 – Więzi Ewolucji! (The Bonds of Evolution!)
 11. W odcinku 39 wyznała mu to podczas rozmowy sam na sam, a później przyznała się do tego Shaunie
 12. Sezon 17: odcinek 07 – Pogoń w czasie wyścigów Rhyhornów! (Giving Chase at the Rhyhorn Race!) (scenę tę widzimy w formie retrospekcji)
 13. Sezon 17: odcinek 38 – Lato odkryć! (Summer of Discovery!)
 14. Sezon 17: odcinek 53 – Wyścig o powrót do domu! (A Race for Home!)
 15. Sezon 17: odcinek 60 - Debiut w wystawach! (Showcase, Debut!!!)