Serge Letchimy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Serge Letchimy
Data i miejsce urodzenia 15 stycznia 1953
Gros-Morne
Deputowany do Zgromadzenia Narodowego XIV kadencji
Okres od 2012
Przynależność polityczna Martynikańska Partia Postępowa

Serge Letchimy (ur. 15 stycznia 1953 w Gros-Morne) – francuski i martynikański polityk, mer stolicy regionu Martynika, deputowany, od 2010 przewodniczący regionu Martynika.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia licencjackie z geografii. Na paryskiej Sorbonie uzyskał stopień naukowy doktora z zakresu miejskiego planowania i zagospodarowania terenu. Pracował w wyuczonym zawodzie, został dyrektorem generalnym Société d'Economie Mixte d'Aménagement.

Zaangażował się w działalność centrolewicowej i autonomistycznej Martynikańskiej Partii Postępowej, niepopierającej dążeń niepodległościowych, głoszonych przez ugrupowanie Alfreda Marie-Jeanne'a. Serge Letchimy początkowo (od 1992) sprawował mandat radnego, w 2001 wybrano go na urząd mera stolicy Martyniki, miasta Fort-de-France. Zastąpił na tym stanowisku Aimé'a Césaire (będącego burmistrzem przez 56 lat), a w 2005 przejął po nim także przywództwo w Partii Postępowej.

W 2007 uzyskał mandat deputowanego do Zgromadzenie Narodowego, przystąpił jako deputowany stowarzyszony do frakcji Socialiste, radical, citoyen et divers gauche, tworzonej głównie przez socjalistów. W 2008 został po raz drugi merem Fort-de-France. W 2010 został przewodniczącym rady regionalnej Martyniki (prezydentem regionu). W wyborach parlamentarnych w 2012 z powodzeniem ubiegał się o poselską reelekcję[1].

Przypisy

  1. Résultats des élections législatives 2012 (fr.). lexpress.fr, 17 czerwca 2012.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]