Serhij Lowoczkin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Serhij Lowoczkin
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 17 lipca 1972
Kijów
Szef Administracji Prezydenta Ukrainy
Okres od 25 lutego 2010
do 17 stycznia 2014
Przynależność polityczna Partia Regionów
Poprzednik Vira Uljanczenko
Następca Andrij Klujew

Serhij Wołodymyrowycz Lowoczkin, ukr. Сергій Володимирович Льовочкін (ur. 17 lipca 1972 w Kijowie) – ukraiński ekonomista i polityk, doradca Leonida Kuczmy i Wołodymyra Łytwyna, ekspert gospodarczy Partii Regionów, od 2010 do 2014 szef Administracji Prezydenta Ukrainy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jego ojcem był Wołodymyr Lowoczkin (zm. 2005), generał milicji, wieloletni pracownik służb penitencjarnych oraz bliski przyjaciel Łeonida Kuczmy i Wiktora Janukowicza – w jego pierwszym rządzie kierował Departamentem Państwowym ds. Egzekucji Kar.

W 1993 Serhij Lowoczkin ukończył studia w Narodowym Uniwersytecie Ekonomicznym w Kijowie ze specjalnością w księgowości oraz kontroli i analizie działalności gospodarczej. Obronił pracę kandydacką w kijowskim NUE na temat długu państwowego USA (1997), a w 2004 doktorat (habilitację) o stabilizacji makrofinansowej w warunkach wzrostu gospodarczego (2004). W 2002 został magistrem prawa międzynarodowego w Ukraińskiej Akademii Handlu Zagranicznego. Jest autorem 33 prac naukowych, pracuje jako docent w Katedrze Finansów NUE w Kijowie.

Po trzyletniej pracy w bankowości (był m.in. wiceprezesem spółki "Bankirśkyj dim", wcześniej: "Askold" i "Ukrspecimpeksbank") wziął udział w wyborach parlamentarnych 1998. Rok później został zatrudniony jako konsultant naukowy przy prezydencie, później jako jego referent i asystent. W 2000 stanął na czele Rady Konsultacyjnej ds. Inwestycji Zagranicznych przy Prezydencie Ukrainy. Od 2002 do 2005 był pierwszym asystentem Kuczmy. Wcześniej doradzał również m.in. gubernatorowi donieckiemu Wiktorowi Janukowiczowi. Zasiadał w licznych radach nadzorczych państwowych banków (m.in. "Oszczadbanku" i "Ukreksimpbanku"), stał na czele rady nadzorczej spółki "Ukrtelekom".

Po rewolucji pomarańczowej został doradcą przewodniczącego Rady Najwyższej Wołodymyra Łytwyna. W 2006 startował bez powodzenia w wyborach do parlamentu z Ludowego Bloku Łytwyna. We wrześniu 2006 otrzymał nominację na prezesa administracji rządowej w drugim gabinecie Wiktora Janukowycza. W 2007 uzyskał mandat deputowanego z listy Partii Regionów. 21 grudnia 2007 wybrano go na szefa Narodowego Banku Ukrainy w gabinecie cieni "regionałów". Objął obowiązki wiceprzewodniczącego frakcji PR w parlamencie. W kwietniu 2008 został wybrany na jednym z wiceprzewodniczących i członków prezydium rady politycznej PR. Od 25 lutego 2010 do 17 stycznia 2014 był szefem Administracji Prezydenta Ukrainy.

W 2014 znalazł się wśród organizatorów Bloku Opozycyjnego, uzyskując z jego listy mandat posła VIII kadencji[1].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

W rankingu młodych polityków ukraińskich "z przyszłością" przeprowadzonym przez tygodnik "Fokus" w 2006 zajął 8. miejsce. Serhij Lowoczkin jest żonaty, ma czwórkę dzieci. Ojcem chrzestnym córki Jełeny został Łeonid Kuczma.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]