Seria tornad nad Polską (2008)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tornada nad Polską
Ilustracja
Dewastacje jakie poczyniło tornado w Kalinie – fragment miejscowości z największymi uszkodzeniami
Państwo  Polska
Rodzaj zdarzenia seria tornad
Data 1516 sierpnia 2008
Ofiary śmiertelne 4 osoby
brak współrzędnych
Zatarasowana droga w pobliżu miejscowości Koszęcin, nad którą przeszła trąba powietrzna

Najsilniejsza od kilkudziesięciu lat seria tornad (trąb powietrznych) zaobserwowanych na terenie Polski, która przetoczyła się w dniach 15–16 sierpnia 2008 roku.

Przebieg zdarzeń[edytuj | edytuj kod]

15 sierpnia[edytuj | edytuj kod]

Około godziny 16:00 nad południową częścią województwa opolskiego zaobserwowano rozwój chmury burzowej, która szybko zorganizowała się w superkomórkę, przykrywając znaczny obszar kraju. Lej po raz pierwszy uderzył około godziny 17.15 w miejscowości Kopanina[1] i Zimna Wódka, po czym przeszedł kolejno nad autostradą A4[2] i przez wsie Sieroniowice, Balcarzowice (największe szkody – tornado kategorii T8), Kotulin Skały, Błotnica Strzelecka[1].

Kataklizm m.in. łamał drzewa, zrywał dachy; zranił także kilkanaście osób oraz zabił 2 osoby[3]. Burza, z której zeszło tornado, kilkadziesiąt minut później przesunęła się w rejon Lublińca i Częstochowy[4], przynosząc po drodze kolejne trąby powietrzne powodujące liczne szkody. W woj. śląskim żywioł pochłonął 2 ofiary śmiertelne. W miejscowości Kalina w powiecie lublinieckim[3] zginął mężczyzna, który przebywał w czasie przechodzenia trąby powietrznej w swoim domku letniskowym. Na budynek runęło drzewo. Natomiast w miejscowości Rusinowice[3] zginęła kobieta, na którą zawalił się strop. Na północ od Częstochowy, w okolicach Mykanowa, na drodze krajowej nr 1 tornado uderzyło w autokar przewożący członków Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”[5]. Lej wywrócił autokar i zepchnął go na pobocze drogi, raniąc 30 osób. Trąba powietrzna była dobrze widoczna z północnej części Częstochowy. Jak twierdzą naoczni świadkowie, przesuwała się w stronę gminy Rędziny. Po godzinie 18.00 tornado przeniosło się na południe województwa łódzkiego. Najbardziej zostały poszkodowane miejscowości Stara Wieś i Gorzkowice[6] (powiat piotrkowski) oraz Radomsko[7].

16 sierpnia[edytuj | edytuj kod]

Ten sam układ burzowy 16 sierpnia dotarł nad Mazowsze i Podlasie. Trąba powietrzna uszkodziła kilkadziesiąt budynków w miejscowościach Tybory-Wólka i Gołasze-Dąb w powiatach wysokomazowieckim i zambrowskim w woj. podlaskim[8]. W gminie Sterdyń w woj. mazowieckim, trąba powietrzna uszkodziła ponad 130 budynków[9]. W Warkałach w woj. warmińsko-mazurskim kobieta zginęła w pożarze domu wywołanego piorunem podczas przechodzenia towarzyszącym trąbom burzowym[10].

Skutki[edytuj | edytuj kod]

Kataklizm na swojej drodze uszkodził lub zniszczył 770 budynków[11]. Uwzględniając wielkość oraz rodzaj szkód, ocenia się, że w kilku miejscowościach wystąpiło tornado o sile T8 w skali TORRO. Oznacza to, że wiatr w wirze mógł osiągać prędkość około 300 km/h (84 m/s)[12], a nawet 333-419 km/h[13]. W nocy w godzinach od 21:00 do 4:00, z kolei odnotowano silne burze z porywistym wiatrem w kilkunastu większych miastach i wielu wsiach. W całym regionie częstochowskim bez prądu było 20 tys. odbiorców[14].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]