Serie A1 w piłce siatkowej mężczyzn (2013/2014)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Volleyball (indoor) pictogram.svg Serie A1 w piłce siatkowej mężczyzn 2013/2014
2012/2013 2014/2015
Szczegóły rozgrywek
Organizator Lega Pallavolo Serie A
Termin 20 października 2013-4 maja 2014
Sezon LXIX
Partner TV Rai Sport 1
Liczba drużyn 12
Ranking CEV 1. miejsce
Liga Mistrzów Diatec Trentino
Copra Elior Piacenza
Cucine Lube Banca Marche Macerata
Puchar CEV Bre Lannutti Cuneo
Puchar Challenge Andreoli Latina
Beniaminki Exprivia Molfetta
Altotevere Città di Castello
Mistrz Cucine Lube Banca Marche Macerata
Statystyki rozgrywek
Najlepszy punktujący Serbia Marko Podraščanin
Strona internetowa

Serie A1 w piłce siatkowej mężczyzn 2013/2014 - 69. sezon walki o mistrzostwo Włoch organizowany przez Lega Pallavolo Serie A pod egidą Włoskiego Związku Piłki Siatkowej (wł. Federazione Italiana Pallavolo, FIPAV). Zainaugurowany został 20 października 2013.

W sezonie 2013/2014 w Lidze Mistrzów Włochy reprezentowały Diatec Trentino, Copra Elior Piacenza i Cucine Lube Banca Marche Macerata, w Pucharze CEV - Bre Lannutti Cuneo, natomiast w Pucharze Challenge - Andreoli Latina.

Rozgrywki składały się z fazy zasadniczej i fazy play-off, która wyłoniła mistrza Włoch. Złoty medal zdobyła drużyna Cucine Lube Banca Marche Macerata, która pokonała w finale Sir Safety Perugia.

System rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

Drużyny uczestniczące[edytuj | edytuj kod]

Mapa lokalizacyjna Włoch
CUN
CUN
TRE
TRE
CDC
CDC
LUB
LUB
MOD
MOD
MOL
MOL
PIA
PIA
WER
WER
CAL
CAL
PER
PER
LAT
LAT
RAW
RAW
Geographylogo.svg
Lokalizacja klubów grających w Serie A1 siatkarzy 2013/2014
  Serie A1 2013/2014    
TRE Diatec Trentino Simple gold crown.svg Simple gold cup.svg 1 W LM
PIA Copra Elior Piacenza 2 F LM
LUB Cucine Lube Banca Marche Macerata 3 SF LM
CUN Bre Lannutti Cuneo 4 SF CEV
LAT Andreoli Latina 5 QF Ch
MOD Casa Modena 6 QF
PER Sir Safety Perugia 7 QF
CAL Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia 8 QF
WER Calzedonia Werona 9 QF
RAW CMC Rawenna 10
Aiga uparrow inv.svg Awans z Serie A2
CDC Altotevere Città di Castello 1
MOL Exprivia Molfetta 2 W

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn wpisane na mapie (jeśli ta została zamieszczona),
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte przez daną drużynę w poprzednim sezonie w fazie zasadniczej,
  • kolumna czwarta – osiągnięcie danej drużyny w fazie play-off.

Trenerzy[edytuj | edytuj kod]

Klub Trener Narodowość
Altotevere Città di Castello Radici, AndreaAndrea Radici  Włochy
Andreoli Latina Santilli, RobertoRoberto Santilli  Włochy
Bre Lannutti Cuneo Piazza, RobertoRoberto Piazza  Włochy
Calzedonia Werona Giani, AndreaAndrea Giani  Włochy
Casa Modena Lorenzetti, AngeloAngelo Lorenzetti  Włochy
CMC Rawenna Bonitta, MarcoMarco Bonitta  Włochy
Copra Elior Piacenza Monti, LucaLuca Monti  Włochy
Cucine Lube Banca Marche Macerata Giuliani, AlbertoAlberto Giuliani  Włochy
Diatec Trentino Serniotti, RobertoRoberto Serniotti  Włochy
Exprivia Molfetta Cichello, Juan ManuelJuan Manuel Cichello  Argentyna
Sir Safety Perugia Kovač, SlobodanSlobodan Kovač  Serbia
Tonno Callipo Vibo Valentia Blengini, GianlorenzoGianlorenzo Blengini  Włochy

Hale sportowe[edytuj | edytuj kod]

Hala Miejscowość Liczba miejsc Klub
PalaBianchini Latina (LT) 2000 Andreoli Latina
Pala BreBanca Cuneo (CN) 4000 Bre Lannutti Cuneo
PalaPanini Modena (MO) 5000 Casa Modena
PalaDeAndrè Rawenna (RA) 3262 CMC Rawenna
PalaBanca Piacenza (PC) 3800 Copra Elior Piacenza
PalaEvangelisti Perugia (PG) 3800 Sir Safety Perugia}
PalaTrento Trydent (TN) 4000 Itas Diatec Trentino
PalaFontescodella Macerata (MC) 2100 Cucine Lube Banca Marche Macerata
Palazzetto dello Sport Rzym (RM) 3300 M. Roma Volley
PalaOlimpia Werona (VR) 5200 Marmi Lanza Werona
PalaValentia Vibo Valentia (VV) 2050 Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia
PalaKemon San Giustino (PG) 2200 Altotevere Città di Castello
PalaFlorio Bari (BA) 4540 Exprivia Molfetta

Faza zasadnicza[edytuj | edytuj kod]

Tabela wyników[edytuj | edytuj kod]

Gospodarz \ Gość1 TRE CUN LUB CDC MOD RAW WER PER CAL PIA MOL LAT
Diatec Trentino 1:3 1:3 3:2 0:3 3:0 1:3 3:1 3:1 3:0 3:0 3:2
Bre Lannutti Cuneo 1:3 2:3 3:0 0:3 3:1 3:1 2:3 3:1 2:3 3:0 3:0
Cucine Lube Banca Marche Macerata 3:0 3:0 3:0 3:2 3:0 3:0 3:0 3:0 3:0 3:0 3:1
Altotevere Città di Castello 2:3 0:3 3:2 3:2 3:2 1:3 3:1 3:2 3:1 3:0 3:0
Casa Modena 0:3 3:1 0:3 0:3 3:0 3:0 0:3 1:3 2:3 3:0 3:1
CMC Rawenna 0:3 3:0 3:2 3:1 1:3 2:3 1:3 3:1 1:3 2:3 3:2
Calzedonia Werona 0:3 3:1 0:3 1:3 1:3 2:3 2:3 3:0 0:3 2:3 3:1
Sir Safety Perugia 2:3 3:0 3:2 2:3 3:2 3:0 3:0 3:0 1:3 3:1 3:1
Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia 3:2 0:3 0:3 3:0 3:0 2:3 3:1 0:3 1:3 3:2 3:0
Copra Elior Piacenza 3:0 3:1 3:2 3:1 3:1 3:0 3:0 3:1 3:1 3:0 3:0
Exprivia Molfetta 0:3 3:0 1:3 3:0 3:2 0:3 3:0 0:3 3:1 3:0 2:3
Andreoli Latina 1:3 2:3 0:3 3:0 1:3 3:0 2:3 1:3 3:0 1:3 3:0

Źródło: [1]
1 Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory:

     zwycięstwo gospodarzy

     zwycięstwo gości

Terminarz i wyniki spotkań[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza runda[edytuj | edytuj kod]

Runda rewanżowa[edytuj | edytuj kod]

Tabela fazy zasadniczej[edytuj | edytuj kod]

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Rodzaj wyniku Sety Małe punkty
M
W
P
3:0 3:1 3:2 2:3 1:3 0:3 S
wyg.
prz.
stos.
zdob.
str.
stos.
1 Cucine Lube Banca Marche Macerata 56 22 18 4 13 3 2 4 0 0 81 62 19 3.2631578947368 1928 1669 1.1551827441582
2 Copra Elior Piacenza 54 22 19 3 6 10 3 0 1 2 83 58 25 2.32 1966 1744 1.1272935779817
3 Sir Safety Perugia 46 22 16 6 6 6 4 2 3 1 87 55 32 1.71875 2009 1851 1.085359265262
4 Diatec Trentino 39 22 14 8 7 3 4 1 4 3 83 48 35 1.3714285714286 1886 1794 1.0512820512821
5 Casa Modena 34 22 10 12 4 5 1 5 2 5 85 42 43 0.97674418604651 1921 1898 1.0121180189673
6 Bre Banca Lannutti Cuneo 32 22 10 12 6 3 1 3 4 5 81 40 41 0.97560975609756 1803 1825 0.98794520547945
7 Altotevere Città di Castello 30 22 11 11 3 3 5 2 3 6 86 40 46 0.8695652173913 1852 1903 0.97320021019443
8 Calzedonia Werona 25 22 8 14 2 4 2 3 3 8 83 33 50 0.66 1797 1920 0.9359375
9 CMC Rawenna 23 22 8 14 2 2 4 3 4 7 86 34 52 0.65384615384615 1885 1988 0.94818913480885
10 Exprivia Molfetta 20 22 7 15 4 0 3 2 3 10 79 28 51 0.54901960784314 1699 1885 0.90132625994695
11 Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia 19 22 6 16 3 1 2 3 5 8 82 29 53 0.54716981132075 1769 1910 0.9261780104712
12 Andreoli Latina 18 22 5 17 4 0 1 4 8 5 84 31 53 0.58490566037736 1850 1952 0.94774590163934

Źródło: [2]
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. większa liczba wygranych meczów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

     faza play-off

     spadek do Serie A2

Faza play-off[edytuj | edytuj kod]

Drabinka[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finały
                                                   
  1  Cucine Lube Banca Marche Macerata 3 3  
8  Calzedonia Werona 2 0  
  1  Cucine Lube Banca Marche Macerata 3 3 3  
  5  Casa Modena 0 0 0  
4  Diatec Trentino 0 1
  5  Casa Modena 3 3  
    1  Cucine Lube Banca Marche Macerata 3 2 3 3
  3  Sir Safety Perugia 2 3 0 1
  2  Copra Elior Piacenza 3 3  
7  Altotevere Città di Castello 1 0  
2  Copra Elior Piacenza 3 2 3 2 1
  3  Sir Safety Perugia 1 3 2 3 3  
3  Sir Safety Perugia 3 3
  6  Bre Banca Lannutti Cuneo 1 1  

Składy drużyn[edytuj | edytuj kod]

Altotevere Città di Castello
Nr Imię i nazwisko Pozycja Rok urodzenia Wzrost
(w cm)
1 Włochy Alessandro Franceschini Ś 1983 197
2 Niemcy Christian Fromm A / P 1990 204
3 Włochy Ludovico Carminati A / P 1992 200
4 Włochy Davide Lensi L 1995 175
5 Włochy Antonio Corvetta R 1977 188
6 Włochy Ludovico Dolfo A / P 1989 195
8 Włochy Luca Sartoretti A / P 1995 190
9 Włochy Jacopo Massari A / P 1988 185
10 Włochy Federico Tosi L 1991 185
11 Włochy Matteo Paino Ś 1990 207
12 Belgia Gert van Walle A / P 1987 197
13 Włochy Andrea Rossi Ś 1989 202
15 Włochy Manuele Marchiani R 1989 185
Andreoli Latina
Nr Imię i nazwisko Pozycja Rok urodzenia Wzrost
(w cm)
1 Kanada Jason De Rocco A / P 1989 198
2 Włochy Davide Candellaro Ś 1989 200
3 Włochy Salvatore Rossini L 1986 184
4 Włochy Carmelo Gitto Ś 1987 200
5 Włochy Daniele Sottile R 1979 186
7 Słowacja Peter Michalović A / P 1990 201
8 Bułgaria Todor Skrimow A / P 1990 192
9 Belgia Pieter Verhees Ś 1989 205
10 Włochy Daniele Tailli L 1993 192
11 Włochy Matteo Paris R 1983 188
12 Hiszpania Sergio Noda A / P 1987 190
16 Grecja Andreas-Dimitrios Fragkos A / P 1989 201
18 Portoryko Maurice Torres A 1991 201
Bre Lannutti Cuneo
Nr Imię i nazwisko Pozycja Rok urodzenia Wzrost
(w cm)
1 Holandia Jeroen Rauwerdink A / P 1985 199
2 RosjaWłochy Oleg Antonow A / P 1988 198
3 Włochy Andrea Marchisio L 1990 186
4 Kuba Javier Gonzalez R 1983 192
5 Włochy Daniele De Pandis L 1984 184
6 Włochy Alberto Casadei A / P 1984 200
8 Słowacja Emanuel Kohút Ś 1982 205
10 Włochy Aimone Alletti Ś 1988 207
11 Włochy Giorgio De Togni Ś 1985 202
12 Holandia Nico Freriks R 1981 192
13 Włochy Manuel Coscione R 1980 188
14 Francja Antonin Rouzier A / P 1986 201
15 Włochy Gabriele Maruotti A / P 1988 196
16 Włochy Edoardo Picco Ś 1994 206
Calzedonia Werona
Nr Imię i nazwisko Pozycja Rok urodzenia Wzrost
(w cm)
1 Australia Aidan Zingel Ś 1990 207
2 Włochy Alessandro Blasi R 1992 190
3 Włochy Nicola Pesaresi L 1991 190
4 Holandia Thijs ter Horst A / P 1991 205
5 Włochy Andrea Coali Ś 1992 201
6 Słowenia Mitja Gasparini A / P 1984 202
8 Włochy Pasquale Gabriele A / P 1991 203
9 Australia Adam White A / P 1989 205
10 Włochy Dante Boninfante R 1977 188
11 Włochy Federico Centomo L 1992 182
13 Włochy Giacomo Bellei A / P 1988 202
17 Włochy Simone Anzani Ś 1992 203
18 Hiszpania Juan Manuel Gonzalez A / P 1994 193
Casa Modena
Nr Imię i nazwisko Pozycja Rok urodzenia Wzrost
(w cm)
1 Włochy Loris Manià L 1979 190
2 Włochy Fabio Donadio L 1988 181
3 Włochy Andrea Sala Ś 1978 202
5 Słowenia Alen Sket A / P 1988 204
6 Belgia Sam Deroo A / P 1992 202
7 Francja Guillaume Quesque A / P 1989 203
8 Niemcy Lukas Kampa R 1986 196
9 Polska Zbigniew Bartman A / P 1987 195
11 Włochy Thomas Beretta Ś 1990 205
12 Włochy Elia Bossi Ś 1994 202
15 Włochy Niki Hendriks A / P 1992 197
16 Serbia Uroš Kovačević A / P 1993 198
18 ŁotwaWłochy Davis Krumins R 1990 195
CMC Rawenna
Nr Imię i nazwisko Pozycja Rok urodzenia Wzrost
(w cm)
1 Włochy Stefano Mengozzi Ś 1985 205
2 Stany Zjednoczone Joe Kauliakamoa R 1989 198
4 Włochy Fabio Ricci Ś 1994 205
5 Włochy Manuele Cricca Ś 1981 200
6 Francja Benjamin Toniutti R 1989 183
7 Francja Kevin Tillie A / P 1990 198
8 Bułgaria Jani Nikołajew Jeliazkow A / P 1992 205
9 Grecja Rafail Kumendakis A / P 1993 203
10 Włochy Riccardo Goi L 1992 174
12 Włochy Giuseppe Patriarca A / P 1977 198
14 Holandia Niels Klapwijk A / P 1985 200
15 Włochy Enrico Cester Ś 1988 204
16 Włochy Andrea Bari L 1980 185
17 Słowenia Klemen Cebulj A / P 1992 202
Copra Elior Piacenza
Nr Imię i nazwisko Pozycja Rok urodzenia Wzrost
(w cm)
3 Włochy Davide Marra L 1984 180
4 Francja Kévin Le Roux Ś 1989 209
5 Włochy Pier Paolo Partenio R 1993 197
6 Włochy Samuele Papi A / P 1973 191
7 Włochy Alessandro Fei A / P 1978 204
8 Włochy Lorenzo Smerilli L 1987 178
9 Niemcy Denis Kaliberda A / P 1990 195
10 Kuba Roberlandy Simón Aties Ś 1987 206
11 Włochy Hristo Zlatanov A / P 1976 201
12 Albania Gazmend Husaj A / P 1987 201
13 Włochy Luca Tencati Ś 1979 200
17 Włochy Luca Vettori A / P 1991 199
18 Argentyna Luciano De Cecco R 1988 194
Cucine Lube Banca Marche Macerata
Nr Imię i nazwisko Pozycja Rok urodzenia Wzrost
(w cm)
1 Włochy Davidson Lampariello A / P 1980 190
2 Francja Hubert Henno L 1976 188
3 Włochy Simone Parodi A / P 1986 195
4 Włochy Alessandro Paparoni L 1981 191
5 Włochy Ivan Zaytsev A / P 1988 202
7 Serbia Dragan Stanković Ś 1985 205
8 Włochy Stefano Patriarca Ś 1987 205
9 Włochy Jiří Kovář A / P 1989 202
11 Włochy Natale Monopoli R 1975 183
13 Włochy Leondino Giombini A / P 1975 205
16 Polska Bartosz Kurek A / P 1988 207
17 Włochy Michele Baranowicz R 1989 195
18 Serbia Marko Podraščanin Ś 1987 203
Diatec Trentino
Nr Imię i nazwisko Pozycja Rok urodzenia Wzrost
(w cm)
2 Włochy Giacomo Sintini R 1979 196
3 Włochy Emanuele Birarelli Ś 1981 202
4 Argentyna Sebastián Solé Ś 1991 202
6 Portugalia Alexandre Ferreira A / P 1991 203
7 Stany Zjednoczone Donald Suxho R 1976 196
8 Włochy Sebastiano Thei L 1991 180
9 Włochy Antonio De Paola A / P 1988 192
10 Włochy Filippo Lanza A / P 1991 194
11 Bułgaria Cwetan Sokołow A / P 1989 205
12 Węgry Dávid Szabó A / P 1990 202
13 Włochy Massimo Colaci L 1985 180
15 Włochy Michele Fedrizzi A / P 1991 192
16 Włochy Simone Giannelli R 1996 196
17 Włochy Matteo Burgsthaler Ś 1981 198
Exprivia Molfetta
Nr Imię i nazwisko Pozycja Rok urodzenia Wzrost
(w cm)
1 Włochy Cosimo Piscopo Ś 1983 205
2 Włochy Daniele Mazzone Ś 1992 207
3 Włochy Marco Izzo R 1994 195
6 Włochy Francesco Del Vecchio A / P 1987 195
7 Włochy Andrea Cesarini L 1987 180
9 Włochy Francesco De Marchi A / P 1986 193
10 Włochy Giulio Sabbi A / P 1989 201
11 BrazyliaWłochy Bruno Augusto Zanuto A / P 1983 200
12 Włochy Alessandro Porcelli L 1995 178
13 Austria Aleksandar Blagojević A / P 1993 206
14 Hiszpania Miquel Angel Fornas Ś 1993 204
16 Włochy Cristian Casoli A / P 1975 192
18 Włochy Davide Saitta R 1987 188
Sir Safety Perugia
Nr Imię i nazwisko Pozycja Rok urodzenia Wzrost
(w cm)
1 Włochy Simone Buti Ś 1983 208
3 Włochy Adriano Paolucci R 1979 190
4 Serbia Nemanja Petrić A / P 1987 205
5 Włochy Giuseppe Della Corte A / P 1992 197
7 Włochy Andrea Giovi L 1983 185
8 Serbia Konstantin Čupković A / P 1987 205
9 Włochy Rocco Barone Ś 1987 200
10 Włochy Dore Della Lunga A / P 1984 194
11 Serbia Mihajlo Mitić R 1990 201
13 Czarnogóra Goran Vujević A / P 1973 192
14 Serbia Aleksandar Atanasijević A / P 1991 200
15 Włochy Fabio Fanuli L 1985 190
17 Włochy Andrea Semenzato Ś 1981 208
Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia
Nr Imię i nazwisko Pozycja Rok urodzenia Wzrost
(w cm)
1 Włochy Simone Scopelliti Ś 1994 205
2 Hiszpania Ángel Trinidad de Haro R 1993 191
3 Słowenia Miha Plot L 1987 180
4 Niemcy Patrick Steuerwald R 1986 183
5 Włochy Stefano Thiaw A / P 1995 194
6 Włochy Luigi Randazzo A / P 1994 198
7 Włochy Alessandro Farina L 1976 182
8 Włochy Marcello Forni Ś 1980 200
9 Włochy Alberto Cisolla A / P 1977 197
10 Hiszpania Andres Villena A / P 1993 194
12 Włochy Simone Sardanelli L 1994 180
14 Argentyna Pablo Crer Ś 1989 205
15 Włochy Mauro Gavotto A / P 1979 202
17 Słowacja František Ogurčák A / P 1984 198
18 Włochy Luca Presta Ś 1995 200

Polacy w Serie A1[edytuj | edytuj kod]

Imię i nazwisko Klub
Bartosz Kurek Cucine Lube Banca Marche Macerata
Zbigniew Bartman Casa Modena

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]