Set (syn Adama)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Set
שת
Ilustracja
Występowanie

Księga Rodzaju

Rodzina
Ojciec

Adam

Matka

Ewa

Rodzeństwo

Kain, Abel

Dzieci

Enosz

Set, hebr. שת Szet – trzeci, po Kainie i Ablu, syn Adama i Ewy[1], ojciec Enosza. Zapoczątkował on ród Setytów.

Według rodowodu przedstawionego w Ewangelii według św. Łukasza Set jest bezpośrednim przodkiem Jezusa Chrystusa[2]. Stara legenda chrześcijańska[3] przedstawia go jako troskliwego, mądrego i posłusznego, który rekompensował rodzicom stratę po Kainie i Ablu. Otrzymał on pewnego dnia wizję od Boga o zbawieniu ludzkości z grzechu Adama i Ewy, po czym Bóg podarował mu trzy nasionka. Po zasadzeniu ich wyrosło z nich m.in. drzewo, które ścięto do zrobienia krzyża dla Jezusa Chrystusa.

Adam jeszcze raz zbliżył się do swej żony i ta urodziła mu syna, któremu dała imię Set, gdyż – jak mówiła – dał mi Bóg potomka innego w zamian za Abla, którego zabił Kain[4].

Gdy Adam miał sto trzydzieści lat, urodził mu się syn, podobny do niego jako jego obraz i dał mu na imię Set. A po urodzeniu Seta żył Adam osiemset lat i miał synów oraz córki. Ogólna liczba lat, które Adam przeżył, była dziewięćset trzydzieści. I umarł. Gdy Set miał sto pięć lat, urodził mu się syn Enosz. A po urodzeniu się Enosza żył osiemset siedem lat i miał synów oraz córki. I umarł Set przeżywszy ogółem dziewięćset dwanaście lat[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Set, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-10-02].
  2. Biblia Tysiąclecia: Ewangelia Łukasza. Pallotinum. [dostęp 2013-10-12].
  3. Roberta Bellinghazi (wybór i opracowanie), Legendy chrześcijańskie. Niezwykłe historie o świętych, męczennikach, pustelnikach i pielgrzymach, Wydawnictwo Księży Marianów MIC, Warszawa, 2006, s. 76-86
  4. Rdz 4,25 w przekładach Biblii.
  5. Rdz 5,3-8 w przekładach Biblii.