Setepenre

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Setepenre
N5
U21
Q3
N35
B1

Setepnre w hieroglifach

Ilustracja
Od lewej: Setepenre, Neferneferure i Neferneferuaten-Tasherit
księżniczka egipska
Miejsce urodzenia

Achetaton

Ojciec

Echnaton

Matka

Nefertiti

Setepenre (z egip. Wybrana przez Ra) – egipska księżniczka z XVIII dynastii Nowego Państwa, najmłodsza z sześciu córek Echnatona i Nefertiti[1].

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Setepenre urodziła się między dziewiątym, a jedenastym rokiem sprawowania władzy przez jej ojca Echnatona, w mieście Achetaton. Miała pięć starszych sióstr: Meritaton, Maketaton, Anchesenpaaton, Neferneferuaton-Taszerit, Neferneferure[2].

W przeciwieństwie do pozostałych czterech sióstr, imiona Neferneferure i Setepenre nie odwołują się do boga Atona.

Życie[edytuj | edytuj kod]

Jednym z przedstawień księżniczki Setepenre jest fresk z Domu Królewskiego w Amarnie, datowany na około dziewiąty rok panowania Echnatona. Ukazana została na kolanach swojej matki, Nefertiti. Fresk nie zachował się w całości i widoczna jest na nim tylko dłoń księżniczki. Inny wizerunek, na którym Setepenre pojawia się wraz z rodziną, pochodzi z roku dwunastego, ze święta Durbar. To wydarzenie zostało ukazane w grobowcach dworskiego urzędnika Meryre II w Amarnie.
W grobowcu Meryre II, Echnaton i Nefertiti przyjmują hołd od przedstawicieli innych państw. Córki królewskiej pary są pokazane za swoimi rodzicami. Setepenre stoi tuż za Neferneferure, która trzyma kwiat lotosu oraz gazelę.

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

Przypuszcza się, że Setepenre zmarła między rokiem trzynastym, a czternastym. Księżniczka nie została ukazana na ścianie w grobowcu, na której przedstawiono wizerunek rodziny królewskiej, opłakującej śmierć księżniczki Maketaton. Z tego wynika, że Setepenre zmarła zanim rozpoczęła się budowa królewskiego grobowca, mając nie więcej niż osiem lat i najprawdopodobniej jako pierwsza, ze wszystkich córek Echnatona i Nefertiti[3]. Możliwe jest, że stało się to wskutek zarazy rozpowszechniającej się wówczas w Egipcie.

Rodowód[edytuj | edytuj kod]

4. Amenhotep III      
    2. Echnaton
5. Teje        
      1. Setepenre
6. Aj (?)    
    3. Nefertiti    
7. Ti (?)      
 

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tyldesley, Joyce. Nefertiti: Słoneczna bogini Egiptu. Państwowy Instytut Wydawniczy, 2003 ISBN 0-670-86998-8
  2. Aidan Dodson, The Complete Royal Families of Ancient Egypt, Dyan Hilton, London: Thames & Hudson, 2004, ISBN 0-500-05128-3, OCLC 59265536.
  3. Aldred, Cyrl: Akhenaten: King of Egypt Thames and Hudson, 1991 (paperback), ISBN 0-500-27621-8

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Christian Jacq - Echnaton i Nefertiti, Świat Książki, Warszawa 2007
  • Joyce Tyldesley - Nefertiti. Słoneczna Królowa Egiptu., Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2003