Przejdź do zawartości

Sewer (biskup praski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sewer
Šebíř
Ilustracja
Płyta nagrobna biskupa
Kraj działania

Czechy

Data i miejsce śmierci

9 grudnia 1067
Praga

Miejsce pochówku

Katedra świętego Wita

Biskup praski
Okres sprawowania

1031–1067

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

Kościół katolicki

Inkardynacja

Benedyktyni

Nominacja biskupia

1030

Sakra biskupia

1031

Sewer OSB (cz. Šebíř) (zm. 9 grudnia 1067) – czeski mnich, duchowny katolicki, biskup praski od 1030 r.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Sewer pochodził z czeskiej rodziny szlacheckiej. Od najwcześniejszych lat służył na dworze książęcym jako kapelan księcia Oldrzycha. Później wstąpił do zakonu benedyktynów i wstąpił do klasztoru w Břevnovie. Dzięki poparciu władcy Severus został wybrany po śmierci biskupa praskiego Hizza jego następcą w 1030 r. Dopiero rok później otrzymał inwestyturę cesarską oraz został konsekrowany na biskupa. Powodem rocznego opóźnienia był trwający spór między cesarzem Henrykiem III a księciem czeskim.

W 1035 r. zmarł książę Jaromir, a jego następcą został Brzetysław I[1]. W tym czasie podjęto starania o podniesienie diecezji praskiej do rangi archidiecezji i metropolii, które ostatecznie nie zostały zrealizowane. Sewer założył w 1039 r. klasztor w Sazavie. Rozpoczął wprowadzanie w liturgii obrządku słowiańskiego przez co wszedł w konflikt z arcybiskupem metropolitą mogunckim, który groził biskupowi karami kościelnymi.

W 1038 lub 1039 r. wziął udział w najeździe na Polskę przeprowadzonym przez księcia Brzetysław I grabiąc z Gniezna m.in. relikwie św. Wojciecha[2]. 25 sierpnia 1039 r. zostały one uroczyście złożone w katedrze św. Wita w Pradze na Hradczanach. Od tej pory aż do XX w. dzień ten był obchodzona była uroczystość św. Wojciecha w Czechach. Po najeździe Sewer planował włączenie Śląska w obręb swojej diecezji oraz podjął starania w Rzymie o zdobycie paliusza arcybiskupiego[3].

Popierał następnie cesarza w konflikcie z księciem Brzetysławem przez co uszedł za granicę do Regensburgu, powracając do Czech po załagodzeniu konfliktu w 1041 r. Sewer wrócił do Pragi, gdzie został wkrótce pojmany i uwięziony. Dopiero po dalszych interwencji cesarza, uzyskał wolność.

W 1055 r. następca Brzetysława I, książę Spitygniew II poparł starania Severusa i ufundował kolegiatę w Litomierzycach, a trzy lata później zapoczątkowano budowę nowej katedry na Hradczanach.

W ostatnich latach swojego pontyfikatu jego władza została ograniczona w wyniku utworzenia nowej diecezji dla Moraw w Ołomuńcu. Zmarł w 1067 r.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Słownik władców Europy średniowiecznej, pod red. J. Dobosza i M. Serwańskiego, Poznań 1998, s. 59.
  2. Słownik władców Europy średniowiecznej, op. cit., s. 60.
  3. Tomasz Jurek. Ryczyn biskupi. Studium z dziejów Kościoła polskiego w XI wieku. „Roczniki historyczne”. LX, s. 50, 1994. 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Čapka F. Dějiny zemí Koruny české v datech.
  • Frind A., Die Geschichte der Bischöfe und Erzbischöfe von Prag. Calve’sche Universitäts-Buchhandlung, Praga 1873, s. 20–24.