Seweryn Bialer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Seweryn Bialer (ur. 3 listopada 1926 w Berlinie) – sowietolog, emerytowany profesor (profesor imienny) nauk politycznych na Colombia University. Był dyrektorem stworzonego przez Zbigniewa Brzezińskiego Instytutu Badań nad Przemianami Międzynarodowymi.

W roku 1942 dołączył do podziemnego ruchu antyfaszystowskiego w Łodzi. Od lutego 1944 do maja 1945 więzień obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Od maja 1945 do czerwca 1951 kierownik wydziału politycznego Centrum Wyszkolenia Milicji Obywatelskiej w Słupsku, kierownik wydziału politycznego Komendy Głównej MO w Warszawie.

Od czerwca 1951 do 31 stycznia 1956 aktywista partyjny w Wydziale Propagandy Komitetu Centralnego PZPR, lektor KC PZPR, profesor Instytutu Nauk Społecznych przy KC PZPR i pracownik naukowy Zakładu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk.

W 1956 uciekł do Berlina Zachodniego i udzielił wywiadu dla Radia Wolna Europa, ujawniając kulisy władzy w PRL. Wywiad ten został spisany i wydany przez wydawnictwo RWE pod tytułem "Wybrałem prawdę".

W roku 1983 otrzymał MacArthur Fellowship (nagroda jest potocznie nazywana "grantem dla geniuszy").

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • J. Kossecki, "Wpływ totalnej wojny informacyjnej na dzieje PRL", Kielce, 1999
  • S. Bialer, "Wybrałem prawdę", Wydawnictwo Wolnej Europy