Shōichi Tsugami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Shōichi Tsugami
Postać z Kamen Rider Agito
Pierwsze wystąpienie 1 odc.
Ostatnie wystąpienie 51 odc.
Twórca Shōtarō Ishinomori
Dane biograficzne
Pochodzenie Japonia
Rodzina Yukina Sawaki (siostra, nie żyje)
Inne informacje
Zajęcie kucharz

Shōichi Tsugami (jap. 津上 翔一 Tsugami Shōichi) – fikcyjna postać z serii Kamen Rider, główny bohater jej jedenastej odsłony – Kamen Rider Agito, w której wciela się w tytułowego Kamen Ridera Agito (jap. 仮面ライダーアギト Kamen Raidā Agito). Na ekranie zadebiutował 28 stycznia 2001. Wystąpił we wszystkich odcinkach serialu.

Biografia i charakter postaci[edytuj | edytuj kod]

Shōichi Tsugami to młody mężczyzna z amnezją, który żyje spokojnym życiem wraz z rodziną Misugich. Jest osobą bardzo utalentowaną kulinarnie, prostą, szczodrą i miłą dla wszystkich. Do idealnego życia wystarczy mu jedynie uprawa swego ogródka i pomaganie swej przybranej rodzinie. Ma zwyczaj nazywania nieznajomych osób per Koungōji-san. Z biegiem akcji serialu celem Shōichiego jest odzyskanie pamięci o przeszłości. Z nieznanych początkowo przyczyn Shōichi jest zdolny do transformacji w dziwny byt zwany Agito i dzięki temu może walczyć przeciwko Lordom – tajemniczym, humanoidalnym istotom podobnym do zwierząt, które zajmują się rytualnym zabijaniem ludzi. Chłopak podejrzewa, że te potwory mogą mieć coś wspólnego z jego przeszłością.

Prawdziwa tożsamość Shōichiego to Tetsuya Sawaki (jap. 沢木 哲也 Sawaki Tetsuya). Był on młodszym bratem pierwszej osoby, jaka zmieniła się w Agito – Yukiny Sawaki, studentki profesora Nobuyukiego Kazayi (ojca Many) oraz narzeczonej prawdziwego Shōichiego Tsugamiego. Yukina i prawdziwy Tsugami pomagali Kazayi w badaniach nad ludźmi posiadającymi zdolności paranormalne, a Yukina, które takowe zdolności miała była kilkakrotnie brana do testów. Podczas jednego z nich jej możliwości wykształciły się i jako pierwsza przemieniła się w Agito. Z tego powodu Yukina załamała się i mimo błagań prawdziwego Tsugamiego na jego oczach popełniła samobójstwo skacząc z dachu budynku. Kiedy Tetsuya usłyszał o śmierci siostry postanowił skontaktować się z Tsugamim i rozpocząć śledztwo. Trop naprowadził go na prom Akatsugi-gō. Chłopak nie był świadomy tego, że Tsugami również załamał się i popełnił samobójstwo, więc śledztwo spełzło na niczym. Na statku chłopak odkrywa martwe ciało młodego mężczyzny, który okazał się być Suzerenem Światła. Przebudza on w Tetsui i pozostałych osobach na statku moce paranormalne (tzw. Ziarno Agito) i znika tuż przed atakiem Ela Wody na prom. Kiedy potwór dostaje się na pokład, Tetsuya zostaje przez niego zaatakowany, a następnie przemienia się w Agito i walczy z monstrum, jednak ten wyrzuca go za burtę.

Tetsuya zostaje następnego dnia znaleziony nieprzytomny na pobliskiej plaży. Po niezwłocznym przewiezieniu do szpitala trafia pod opiekę doktora Higashiego Kuniedy, jednak ten odkrywa, że chłopak całkowicie stracił pamięć. Nie mogąc ustalić jego tożsamości, lekarz znajduje przy nim list zaadresowany na nazwisko Shōichi Tsugami i myśląc, że rozbitek tak się nazywa, nadaje mu nową tożsamość. Shōichi był jeszcze trochę pod obserwacją Kuniedy, kiedy to profesor Yoshihiko Misugi, który znalazł go na plaży, postanowił wziąć go pod swoją opiekę. Okazuje się, że Misugi był przyrodnim bratem Kazayi i wiedział, że prawdziwy Tsugami nie żyje. Od tamtej pory Shōichi wiódł spokojne życie wraz z Misugim, jego synem Taichim oraz Maną – córką profesora Kazayi. Błogostan trwał do momentu, kiedy pod wpływem pojawienia się Lorda Jaguara przebudziły się skrywane moce Shōichiego. Dzięki nim chłopak jest zdolny do wykrycia, gdzie znajdują się potwory. Shōichi na polu walki zastał potwora oraz policjanta w zbroi G3 – Makoto Hikawę. Po przemianie w Agito Shōichi zniszczył Lorda i rzucił się na rannego Hikawę myśląc, że ten próbuje zabić także jego. Sytuacja ta pogmatwała jego plany, dopóki Mana nie odkryła podczas jednej z jego walk przeciw Lordom, że Shōichi może przemienić się w Agito. Po rozmowie z nim przekonała go do ochrony najbliższych mu osób i stała się jedyną w rodzinie znającą jego sekret. W międzyczasie między nim i Hikawą nawiązuje się przyjaźń. Policjant często wizytuje Shōichiego by zdobyć trochę informacji o nim, jednak bezskutecznie. Mimo to jeden i drugi nie wiedzą, że walczyli przeciw sobie. Hikawa widzi, że Shōichi jest bardzo wprawną osobą, a kiedy Hikawa nie jest w stanie ubrać kombinezonu G3-X prosi Shōichiego o pomoc. Ten zaś postanawia ubrać zbroję i walczyć z Lordami w zastępstwie za Hikawę, a tym samym dowiaduje się, że zaatakowanym przez niego człowiekiem w zbroi był właśnie Hikawa. Z biegiem czasu policjant dowiaduje się, że to Shōichi jest Agito i oferuje mu swą pomoc. W międzyczasie wskrzeszony prawdziwy Tsugami przybiera nazwisko Tetsuya Sawaki.

Pewnego dnia Shōichi przypadkowo spotyka Tomoko Miurę, która, jak się okazało, również znajdowała się na pokładzie Akatsuki-gou podczas feralnego rejsu. Kobieta zaoferowała mu pomoc w odzyskaniu wspomnień, jednak w umówiony dzień Miura została zamordowana, zaś Shōichi stał się głównym podejrzanym o jej zgon. Przebywał w areszcie, dopóki Mana nie wskazała Hikawie prawdziwego mordercy – Suzerena Mroku. Za innym razem Taichi poważnie zachorował. Do domu Misugich przychodzi kobieta o nazwisku Aki Sakaki, która deklaruje się jako gosposia przysłana przez profesora do opieki nad domem, a także jako była dziewczyna Shōichiego. Prawda jest taka, że Aki również brała udział w incydencie na Akatsuki-gō. Chłopak przenosi się do niej z nadzieją, że odzyska swą pamięć. W międzyczasie zaczyna pracować w piekarni Hanamura, której właściciel przed swą śmiercią przekazał Shōichiemu swe przepisy wraz z zakładem, który wkrótce zostaje zamknięty z powodu nie opłacania wynajętego lokalu. Pewnego dnia wyczuwa kolejnego Lorda Jaguara, który ścigał Aki. Po pokonaniu potwora Agito został pokonany przez dwójkę innych Lordów Jaguarów. Następnego dnia poznaje Ryō Ashiharę, którego kiedyś przypadkowo spotkał. Ryō zakochuje się w Aki, która później przeprasza Shōichiego za nadużywanie go jako jej ochroniarza przed Lordami i mówi mu, że będzie dla niego lepiej, jeśli nie pozna swej przeszłości. Krótko później Aki zostaje zamordowana przez przywódczynię Jaguarów, co Shōichi odkrywa. Ryō widząc go przy zwłokach ukochanej zaczyna myśleć, że to on ją zabił. Przemieniony w Gillsa atakuje Agito, który w trakcie walki odzyskuje raptem trochę swych wspomnień i zyskuje moc przemiany w Formę Trójcy, za pomocą której niszczy on pozostałe Jaguary.

Po wielu walkach z Lordami Shōichi drugi raz trafia na Ela Wody. Obawa i strach przed walką ze swoim "zabójcą" niszczą w chłopaku ducha bojowego, jednak z pomocą Many Shōichi odzyskuje odwagę i staje do bitwy w nowej Formie Płonącej. Gdy Kunieda przybył go odwiedzić, Shōichi przemienił się w Formę Płonącą i bez powodu go zaatakował. Kiedy już się otrząsnął, nie mógł wybaczyć sobie tego i ogromnie się tego wstydził, jednak gdy Kunieda przypomniał mu o wartości ludzkiego życia, Shōichi wrócił do sił i przemienił się w swoją najsilniejszą postać – Agito w Formie Światła. Pokonał Lorda Żuka i uznał, że dzięki tej nowej mocy jest także w stanie rozprawić się z Elem Wody, a kiedy ten powraca, Agito pozbywa się go raz na zawsze.

W końcu po wielu trudach Shōichi odzyskał swoje wspomnienia. Wie już jak się nazywa i co spowodowało u niego amnezję, jednak po jego głowie cały czas chodzi dziwne wspomnienie mające związek ze śmiercią ojca Many. Shōichi sądzi, że to właśnie on go zabił, jednak okazuje się, że był on całkowicie niewinny. Wspomnienie pochodziło od Yukiny – wyszło na jaw, że to ona zabiła Kazayę za eksperymenty na niej i to było bezpośrednim powodem jej samobójstwa. Shōichi po raz kolejny popada w depresję i traci odwagę do walki. Postanawia zwrócić swą moc Suzerenowi Mroku, jednak gdy Mana zostaje cudem ocalona przez Innego Agito od Lordów, Shōichi pojmuje swój błąd i postanawia kontynuować likwidowanie potworów. Wspólnie z Kino i Ashiharą postanawia pokonać Suzerena, jednak zostaje poważnie ranny, a od śmierci wybawia go Hikawa. Riderzy odzyskują swe siły, niszczą Lorda Jeża i zmuszają Suzerena do odwrotu.

Kiedy ustaje fala zabójstw osób z mocami paranormalnymi, Shōichi wyprowadził się z domu Misugich. Kontaktuje się z panem Kuramoto, jego dawnym nauczycielem w szkole dla kucharzy i zatrudnia się u niego. Poznaje tam dziewczynę o imieniu Kana, która postawia zostać kucharką i iść w ślady ojca. Jednakże dziewczyna stale sobie nie radzi, a Kumamoto ma zamiar ją zwolnić. Zrozpaczona Kana postanawia popełnić samobójstwo. Shōichi bezskutecznie próbuje ją od tego odwieść, jednak dziewczyna została w porę uratowana przez prawdziwego Tsugamiego, który chciał się tym czynem zbawić za śmierć Yukiny. Jednak grupa zostaje zaatakowana przez Ela Ziemi, a Shōichi na oczach Kany przemienia się w Agito. Potwór zostaje przegoniony, jednak Suzeren przywraca mu siły. Shōichi przewiduje, że Suzeren chce doprowadzić do całkowitego wytępienia ludzkości. Zostaje zaatakowany przez Ela Wiatru oraz wzmocnionego Ela Ziemi, jednak z opresji wybawiają go G3 i Gills. Hikawa, Ryō i Shōichi niszczą potwory, zaś ten ostatni ostatecznie rozprawia się z Suzerenem i go niszczy. Tym samym trójka Riderów ostatecznie pokonała Lordów. Jakiś czas później Shōichi zakłada własną restaurację o nazwie "Agito" i pewnego dnia gości swą przybraną rodzinę.

Około 10 lat później Shōichi w ludzkiej postaci pojawia się w filmie Kamen Rider Decade: Wszyscy Riderzy kontra Wielki Szoker wspólnie z innym Riderem – Kōtarō Minamim.

Agito[edytuj | edytuj kod]

Broń[edytuj | edytuj kod]

 • Pierścień Przemiany (jap. オルターリング Orutā Ringu, Alter Ring) – tajemniczy pas, który pozwala Shōichiemu na przemianę w Agito. Został stworzony, gdy Suzeren Światła przebudził w nim Ziarno Agito. Pas posiada dwie wersje: złoto-srebrną, gdy Shōichi używa form Ziemi, Burzy, Ognia lub Trójcy oraz drugą, fioletowo-białą, gdy używa formy Płonącej bądź Światła. Wraz ze wzrostem siły Agito, odkrywają się kolejne tajemnice tego pasa.
 • Machine Tornador (jap. マシントルネイダー Mashin Toruneidā) – motocykl Agito w kolorze czerwonym, może zmienić się w poduszkowiec podobny do deski surfingowej.
 • Halabarda Burzy (jap. ストームハルバード Sutōmu Harubādo, Storm Halberd)lanca z dwoma ostrzami, główna broń Agito w Formie Burzy, może być też użyta w Formie Trójcy. Jeśli ostrza są rozłożone, Agito może obracając bronią wytworzyć wichurę, która osłoni go od różnych ataków. Może dzięki niej zniszczyć potwora za pomocą ataku Halberd Spin. Gdy moc Formy Trójcy została zablokowana, Agito nie mógł już więcej użyć tej broni.
 • Szabla Ognia (jap. フレイムセイバー Fureimu Seibā, Flame Saber)miecz, główna broń Agito w Formie Ognia, może być też użyta w Formie Trójcy. Jeśli Agito skumuluje w nim moc, wówczas jego jelec rozłoży się na 6 rogów, a Rider może zniszczyć wroga za pomocą ataku Saber Slash. Mimo że nie zostało to ukazane w serialu, Agito jest w stanie stworzyć sobie drugą szablę. Gdy moc Formy Trójcy została zablokowana, Agito nie mógł już więcej użyć tej broni.
 • Ostrze Światła (jap. シャイニングカリバー Shainingu Karibā, Shining Calibur) – dwa bułaty z możliwości połączenia się w miecz z dwoma ostrzami, główna broń Agito w formach Płonącej i Światła. W tej pierwszej formie Agito używa tej broni w postaci jednolitej, a w drugiej formie w postaci rozdzielonej. Ostrze Światła zostało zniszczone w ostatnim odcinku, ale prawdopodobnie zostało odbudowane.

Formy[edytuj | edytuj kod]

 • Forma Ziemi (jap. グランドフォーム Gurando Fōmu, Ground Form)złota forma, która jest podstawową formą Agito. Shōichi przechodzi w nią bezpośrednio po przemianie w Agito. Pierścień Przemiany w tej formie ma kolor żółty. Forma ta bierze swą moc z ziemi, czyniąc ciało Ridera śmiercionośną bronią. Jest to najbardziej praktyczna i zbalansowana forma Agito. Będąc w tej formie Rider jest zdolny pokonać wroga za pomocą Kopnięcia Ridera.
 • Forma Burzy (jap. ストームフォーム Sutōmu Fōmu, Storm Form)niebieska forma Agito, czerpie energię z wiatru. Agito przechodzi w nią gdy wciśnie przycisk na lewej stronie Pierścienia Przemiany i otwiera tym samym Niebieskie Oko. Z pasa, który zmienia kolor na niebieski, wychodzi lanca zwana Storm Halberd, a zbroja i lewa ręka stają się niebieskie. Jest najbardziej zwinną z form Agito. Będąc w tej formie, Agito jest zdolny pokonać wroga wykonując atak lancą zwany Halberd Spin.
 • Forma Ognia (jap. フレイムフォーム Fureimu Fōmu, Flame Form)czerwona forma Agito, czerpie energię z ognia. Agito przechodzi w nią gdy wciśnie przycisk na prawej stronie Pierścienia Przemiany i otwiera tym samym Czerwone Oko. Z pasa, który zmienia kolor na czerwony, wychodzi miecz zwany Flame Saber, a zbroja i prawa ręka stają się czerwone. Zaletą tej formy są wyostrzone zmysły Ridera. Będąc w tej formie, Agito jest zdolny pokonać wroga wykonując atak mieczem zwany Saber Slash.
 • Forma Trójcy (jap. トリニティーフォーム Torinitī Fōmu, Trinity Form) – najsilniejsza z pierwszych form Agito, połączenie Formy Ziemi z Formą Ognia i Formą Burzy. Odblokowała się, kiedy Shōichi odzyskał część swych wspomnień. Żeby jej użyć, Agito będąc w Formie Ziemi musi jednocześnie wcisnąć przyciski po obydwu stronach pasa. Środek kostiumu i kolor pasa wygląda identycznie jak w Formie Ziemi, lewa ręka tak jak w Formie Burzy, a prawa tak jak w Formie Ognia. W tej formie Agito jest w stanie władać jednocześnie Szablą Ognia i Halabardą Burzy. Moc tej formy zależy od przywróconych wspomnień Shōichiego, a kiedy ten ponownie stracił pamięć, moc tej formy została na zawsze zablokowana.
 • Forma Płonąca (jap. バーニングフォーム Bāningu Fōmu, Burning Form) – znana jako "przebudzenie nieskończonych możliwości", pojawiła się w miejsce Formy Trójcy jako forma przejściowa między nią a Formą Światła. Shōichi stał się zdolny do uzyskania jej gdy nauczył się zamieniać wolę walki w siłę. W tej formie wygląd Agito diametralnie się zmienił – oczy stały się żółte zaś czerwone rogi są od razu rozłożone, pojawiła się też inna wersja pasa oraz zbroi, która przypomina mięśnie. Agito zyskał też nową broń zwaną Ostrzem Światła. Moc tej formy wygasła, gdy Agito wyewoluował z niej w Formę Światła.
 • Forma Światła (jap. シャイニングフォーム Shainingu Fōmu, Shining Form) – znana jako "ewolucja nieskończonych możliwości", jest najpotężniejszą formą Agito. Wykształciła się z Formy Płonącej przy pomocy promieni słonecznych, dosłownie spalając dawną zbroję w miejsce nowej, w białym kolorze. By się w nią przemienić, Rider musi jednocześnie nacisnąć obydwa przyciski po obu stronach pasa. Dzięki niej, Agito jest w stanie pokonać najsilniejszych Lordów, w tym także Elów, jak również Suzerena.

Ataki[edytuj | edytuj kod]

 • Kopnięcie Ridera (jap. ライダーキック Raidā Kikku, Rider Kick) – podstawowy zabójczy atak Agito, używany jest w kilku formach. Gdy Agito jest w Formie Ziemi, może go wykonać jeśli skumuluje w sobie całą moc. Wówczas jego rogi na głowie rozdzielają się na 6, a pod nim pojawia się poświata. Po wyskoku Agito wykonuje kopnięcie. W tym samym stylu ten atak może wykonać będąc w Formie Trójcy (gdzie atak nosi nazwę Strzał Ridera), bądź w Formie Światła.
 • Pięść Ridera (jap. ライダーパンチ Raidā Panchi, Rider Punch) – rzadziej używany atak, może być użyty w Formie Ziemi bądź Formie Płonącej. Agito z całej siły uderza pięścią przeciwnika.
 • Halberd Spin (jap. ハルバードスピン Harubādo Supin) – zabójczy atak w Formie Burzy, Agito przebija wroga rozłożoną Halabardą Burzy.
 • Saber Slash (jap. セイバースラッシュ Seibā Surasshu) – zabójczy atak w Formie Ognia, Agito przebija wroga Szablą Ognia po czym ten zamienia się w popiół.
 • Atak Ognistej Burzy (jap. ファイヤーストームアタック Faiyāsutōmu Atakku, Firestorm Attack) – zabójczy atak w Formie Trójcy, Agito tnie wroga jednocześnie Halabardą Burzy i Szablą Ognia.
 • Shining Crash (jap. シャイニングクラッシュ Shainingu Kurasshu) – zabójczy atak w Formie Światła, Agito tnie wroga za pomocą podwójnych Ostrzy Światła.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]