Shōnen-ai

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Shōnen-ai (jap. 少年愛, dosł. miłość chłopców określane również jako BL lub boys' love)motyw w mandze bądź anime, który opiera się na miłości między dwójką mężczyzn. Wyrażanie uczuć w shōnen-ai zazwyczaj ogranicza się jedynie do pocałunków, bądź do lekkich aluzji na temat seksu, brak zaś jest scen erotycznych, które występują w yaoi. Shōnen-ai nie jest skierowany do homoseksualistów, ale do nastoletnich dziewcząt, wśród których zdobywa ogromną popularność na całym świecie.

Typowi bohaterowie i podział ról[edytuj | edytuj kod]

W shōnen-ai, jak i w yaoi występuje łatwo zauważalny podział głównych bohaterów na role w związku, które są wobec siebie komplementarne:

  • seme (jap. 攻め) – oznacza stronę aktywną/dominującą, mężczyzna seme odgrywa w związku rolę „twardziela”, „prawdziwego mężczyzny”; słowo pochodzi od japońskiego słowa semeru (jap. 攻める), które w wolnym tłumaczeniu oznacza „atakować, napadać, nacierać”. W mangach i anime seme przedstawiany jest najczęściej jako mężczyzna dobrze zbudowany, wyższy od swojego partnera. Zazwyczaj ma krótkie włosy, wąskie oczy, mocniej zarysowany podbródek i rysy ciała;
  • uke (jap. うけ) – oznacza stronę podporządkowaną/bierną; słowo pochodzi od japońskiego słowa ukeru (jap. 受ける), które oznacza „otrzymywać, przyjąć, akceptować, poddać się”. Uke najczęściej jest zniewieściały, z czym wiąże się nie tyle jego wygląd zewnętrzny, ale i cechy osobowości, jak wrażliwość, czułość, delikatność, chęć okazywania uczuć partnerowi w każdej sytuacji. W mangach i anime uke najczęściej przedstawiany jest jako osoba niższa, młodsza, o szczuplejszej budowie ciała w stosunku do swojego seme. Uke często utożsamiany jest ze skłonnością do płaczu, czy zamiłowaniem do pastelowych kolorów. Zazwyczaj nie ma doświadczenia w sprawach seksualnych, a swoją orientację seksualną odkrywa, kiedy po raz pierwszy odbywa stosunek z seme.

Podane role są stereotypowe. Tyle, ile jest mang i anime z gatunku shōnen-ai, tyle jest różnych osobowości. Np. w The Tyrant Who Falls In Love Hinako Takanagi, seme jest bardziej uczuciowy, wpatrzony w swojego wybranka, jak w obrazek; próbuje zrobić wszystko, aby uke, z początku opierający się i nienawidzący wszystkiego, co homoseksualne, obdarzył go uczuciem. W one-shocie Naono Bohry to uke jest z pozoru bardziej dojrzały i doświadczony. W Hidoi otoko Masary Minase uke jest osobą dojrzałą, ustabilizowaną życiowo, a seme 20-letnim, samolubnym, swawolnym i nie do końca dojrzałym mężczyzną.

Istnieje też ustalony przez fanki i fanów kolejny podział, mianowicie oprócz uke i seme istnieje seke, czyli połączenie uke i seme. Cechy się kontrastują i są niemal idealnie równo czerpane z dwóch w/w charakterów.

Przykładowe tytuły anime i mangi[edytuj | edytuj kod]

Wydawnictwa w Polsce[edytuj | edytuj kod]