Shōnen Jump

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Shōnen Jump
Częstotliwość tygodnik
Kraj Japonia 
Wydawca Shūeisha
Rodzaj czasopisma manga
Pierwsze wydanie 2 lipca 1968
Redaktor naczelny Kazuhiko Torishima
Średni nakład 2,872,500 egz.
Strona internetowa

Weekly Shōnen Jump (jap. 週刊少年ジャンプ Shūkan Shōnen Janpu?) – tygodnik zawierający mangę typu shōnen wydawany przez Shūeisha w ramach magazynu Jump. Pierwszy numer ukazał się 2 lipca 1968 roku, czasopismo jest wydawane do dnia dzisiejszego. Jest to jeden z najstarszych magazynów o tematyce mangi wydawany w Japonii w nakładzie 2,8 mln egzemplarzy. Rozdziały, które są ukazywane w magazynie są zbierane i publikowane jako tomiki w Jump Comics co 2-3 miesiące. Mangi publikowane w czasopiśmie mają trafiać głównie do młodych mężczyzn przez dużą liczbę walk oraz scen komediowych.

Weekly Shōnen Jump jest bliźniaczym magazynem Jump Square, stworzonym po upadku Monthly Shōnen Jump.

Historia[edytuj]

Weekly Shōnen Jump został wydany po raz pierwszy przez Shūeisha 2 lipca 1968 roku, aby konkurować z Weekly Shōnen Magazine oraz Weekly Shōnen Sunday, które odnosiły na rynku duży sukces[1]. Bliźniaczym projektem Weekly Shōnen Jump był magazyn Shōnen Book, który skupiał w sobie historię typu shōjo[2]. Przed wydaniem 20 numeru, Weekly Shōnen Jump nazwa tygodnika została zmieniana na prostszą – Shōnen Jump. W 1969 roku Shōnen Book zaprzestał publikacji[3], w tym momencie Shōnen Jump stał się tygodnikiem oraz powstał nowy miesięcznik o nazwie Bessatsu Shōnen Jump, aby zająć miejsce Shōnen Book[3].

"Famicom Jump: Hero Retsuden" został wydany w 1988 roku z okazji 20 rocznicy magazynu. W 1991 roku został wydany sequel gry pod tytułem "Famicom Jump II: Saikyō no Shichinin". Prawdziwy rozkwit magazyn przeżywał w latach 90 kiedy miał regularnie nakład około 6 milionów egzemplarzy. W ciągu kilku ostatnich lat nakład czasopisma waha się około 3 milionów egzemplarzy, a w 2000 roku zostały wydane dwie następne gry upamiętniające rocznice magazynu. W 2005 roku została wydana bijatyka "Jump Super Stars" na konsolę Nintendo DS, a następnie w 2006 roku "Jump Ultimate Stars".

Nagrody Nowicjuszy[edytuj]

 Osobne artykuły: Nagroda TezukiNagroda Akatsuki.

Weekly Shōnen Jump wraz z wydawnictwem Shūeisha organizuje coroczny konkurs dla nowych twórców mang, podczas trwania którego mają stworzyć jak najlepszy one-shot. Najlepsze z prac są oddawane jury (składające się z byłych i obecnych twórców mang), gdzie wybierane są najlepsze mangi otrzymujące specjalną nagrodę za najlepszą nową serię. Nagroda Tezuki została nazwana od imienia pioniera mangi – Osamu Tezuki jest przyznawana mangą o zupełnie nowym stylu opowieści. Nagroda Akatsuki została nazwana od imienia pioniera mang komediowych – Fujio Akatsuki i jest przyznawana za najlepsze mangi komediowe oraz gagi użyte w mandze. Wielu młodych twórców Weekly Shōnen Jump zdobywa dobry start i uznanie poprzez zdobycie, którejś z nagród.

Powiązane[edytuj]

WSJ jest główną i najbardziej uznaną marką wydawnictwa Shūeisha ze względu na swoją popularność i uznanie serii, które są w nim publikowane. Oprócz normalnego publikowania nowych mang w Weekly Shōnen Jump czy Jump Comics, często zdarza się odświeżanie starszych serii i tytułów. Marka Jumpa wykorzystywana jest również w pojedynczych tomikach mang, Dramach CD oraz na "Jump Fest", podczas którego jest pokaz ludzi i przedmiotów związanych z daną mangą.

Serie[edytuj]

Obecnie 21 tytuły mang są publikowane w odcinkach na łamach tygodnika Weekly Shōnen Jump. Seria Hunter × Hunter jest wydawana nieregularnie od 2006 roku.

Lp. Nazwa serii Autor Premiera
1 Ansatsu Kyōshitsu (暗殺教室) Yūsei Matsui Lipiec 2012
2 Bleach (ブリーチ) Tite Kubo Sierpień 2001
3 Boku no Hīrō Akademia (僕のヒーローアカデミア) Kōhei Horikoshi Lipiec 2014
4 Gintama (銀魂) Hideaki Sorachi Grudzień 2003
5 Haikyū!! (ハイキュー!!) Haruichi Furudate Luty 2012
6 Hi-Fi Cluster Ippei Gotō Wrzesień 2014
7 Hinomaru Zumō (火ノ丸相撲) Kawada Maj 2014
8 Hunter × Hunter (ハンター×ハンター) Yoshihiro Togashi Marzec 1998
9 Isobe Isobee Monogatari〜Ukiyo wa Tsuraiyo〜 (磯部磯兵衛物語〜浮世はつらいよ〜) Ryō Nakama Październik 2013
10 Judos (ジュウドウズ Jūdōzu) Shinsuke Kondō Wrzesień 2014
11 Kochira Katsushika-ku Kameari Kōen-mae Hashutsujo (こちら葛飾区亀有公園前派出所) Osamu Akimoto Wrzesień 1976
12 Mitsukubi Condor (三ツ首コンドル Mitsukubi Kondoru) Ryō Ishiyama Lipiec 2014
13 Naruto (ナルト)) Masashi Kishimoto Listopad 1999
14 Nisekoi (ニセコイ) Naoshi Komi Listopad 2011
15 One Piece (ワンピース) Eiichirō Oda Lipiec 1997
16 Saiki Kusuo no Sainan (斉木楠雄のΨ難) Shūichi Asō Maj 2012
17 Shokugeki no Sōma (食戟のソーマ) Yūto Tsukuda, Shun Saeki, Yuki Morisaki Listopad 2012
18 Sporting Salt Yûto Kubota Wrzesień 2014
19 Toriko (トリコ) Mitsutoshi Shimabukuro Maj 2008
20 World Trigger (ワールドトリガー) Daisuke Ashihara Luty 2013
21 Yoakemono (ヨアケモノ) Yousaku Shibata Lipiec 2014

Inne[edytuj]

Akamaru Jump[edytuj]

Akamaru Jump (赤 マル ジャンプ Akamaru Janpu) jest sezonową edycją Weekly Shōnen Jump, która publikowana jest z okazji japońskich świąt. Magazyn zbiera wtedy wielu artystów-amatorów, których one-shoty publikowane są w czasopiśmie. Akamaru Jump dodatkowo publikuje dzieła profesjonalnych twórców mang, których dzieła wychodzą w Jumpie i publikuje je w świątecznym magazynie. Magazyn publikuje również kilka yonkoma znanych serii np. Naruto, Death Note. Akamaru Jump miał kilka specjalnych wersji:

  • Aomaru Jump (青マルジャンプ Aomaru Janpu) jest pojedynczym wydaniem Akamaru Jump. One-shoty ukazujące się w Aomaru Jump to Dead/Undead, Shōgai Oyaji Michi!, The Dream, Mieruhito, Yūtō ☆ Hōshi i Fuku wa Jutsu.
  • Jump the Revolution! (ジャンプ the REVOLUTION!) to specjalna wersja Akamaru Jump, który został opublikowany dwukrotnie. Jump the Revolution! zawiera one-shoty zbliżających się serii mających być opublikowanych w Weekly Shōnen Jump.

V Jump[edytuj]

 Osobny artykuł: V Jump.

V Jump (Vジャンプ Bui Janpu) był pierwotnie odłamem magazynu Weekly Shōnen Jump w specjalnym wydaniu nazywanym Weekly Shōnen Jump Tokubetsu Henshū Zōkan V Jump (週刊少年ジャンプ特別編集増刊 V JUMP). Magazyn przechodził duże problemy w latach 1992-1993. W 1993 roku V Jump stał się niezależnym pismem pokrywającym swoje wydatki poprzez sprzedaż gier, kart do gry oraz wideo.

Super Jump[edytuj]

 Osobny artykuł: Super Jump.

Super Jump (スーパージャンプ Sūpā Janpu) pierwotnie również był odłamem magazynu Weekly Shōnen Jump wydawanym jako Weekly Shōnen Jump Tokubetsu Henshū Zōkan Super Jump (週刊 少年 ジャンプ 特別 編集 増刊 スーパー ジャンプ). Magazyn był publikowany jako część WSJ w latach 1968/88. Od 1988 stał się odrębnym pismem.

Przypisy

  1. Historia Shonen Jumpa, (jap.)
  2. Historia Shuiesha, na oficjalnej stronie wydawnictwa (jap.)
  3. a b Historia Shueisha, w oficjalnym serwisie wydawnictwa (jap.)

Linki zewnętrzne[edytuj]