Shūsaku Endō

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Shūsaku Endō
遠藤周作
Shūsaku Endō (1954)
Shūsaku Endō (1954)
Imiona i nazwisko Shūsaku Endō
Data i miejsce urodzenia 27 marca 1923
Tokio
Data i miejsce śmierci 29 września 1996
Narodowość japońska
Język japoński
Obywatelstwo japońskie
Alma Mater Études supérieures à Lyon
Gatunki powieść
Ważne dzieła Milczenie
Muzeum artysty Endō Shūsaku Bungaku-kan w Nagasaki
Odznaczenia
Order Kultury (Japonia) Oficer Orderu Infanta Henryka (Portugalia)

Shūsaku Endō (jap. 遠藤周作 Endō Shūsaku?, ur. 27 marca 1923 w Tokio, zm. 29 września 1996)japoński pisarz, tworzący swoje utwory z perspektywy katolika żyjącego w społeczeństwie buddyjskim.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Endō Shūsaku urodził się w Tokio. W 1926 jego rodzina przeniosła się do Mandżurii, gdzie jego ojciec został wysłany służbowo. Siedem lat później, po rozwodzie rodziców, wrócił z matką i bratem do Japonii. W Kobe jego matka zainteresowała się katolicyzmem i w wieku jedenastu lat Endō został ochrzczony.

W czasie II wojny światowej Endō Shūsaku studiował i pracował w fabryce. Po wojnie rozpoczął studia romanistyczne, a w latach 1950-1953 przebywał na stypendium we Francji. To wówczas podjął pierwsze próby literackie – jego relacje z pobytu w Europie były publikowane w Japonii.

We Francji zachorował na gruźlicę płuc. Także w późniejszych latach wiele czasu przebywał w szpitalach. Mimo to nie przerwał pracy literackiej i przez wiele lat regularnie publikował powieści oraz humoreski.

Powieści Endō są często skonstruowane wokół historyczno-przygodowego szkieletu – jak Samuraj, oparty na autentycznych wydarzeniach z XVII wieku (poselstwo Tsunenagi Hasekury do Hiszpanii). Jednak najważniejszą warstwę twórczości pisarza stanowi próba ukazania duchowych rozterek Japończyka-chrześcijanina w tradycyjnie buddyjskim środowisku.

Twórczość (wybór)[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Cidadãos Estrangeiros Agraciados com Ordens Portuguesas (port.). presidencia.pt. [dostęp 27 marca 2011]. – jako Endo Shusakn

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]