Bohaterowie drugoplanowi z serialu Gwiezdne wrota

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Sha're)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Lista bohaterów drugoplanowych występujących w serialu Gwiezdne wrota.

Abydosianie[edytuj]

Kasuf[edytuj]

Postać występująca zarówno w filmie jak i w serialu gra go hinduski aktor Erick Avari. Kasuf jest przywódcą Abydozjan, jak też ojcem Sha're i Ska'ary. Gdy Sha're będąca nosicielką Amonet przybywa na Abydos, by urodzić dziecko Apofisa, Kasuf pomaga Danielowi ukryć nowo narodzonego Shifu przed siłami Heru'ura. Kasuf pojawia się ostatni raz przedstawiając Shifu drużynie SG-1 pod koniec sezonu czwartego.

Skaara[edytuj]

Grany przez Alexisa Cruza zarówno w filmie Gwiezdne wrota jak i w serialu Gwiezdne wrota, to syn Kasufa i brat Sha're. W filmie, Ska'ara i jego przyjaciele pomagają O’Neillowi i jego oddziałowi pokonać Ra. W serialu Skaara zostaje nosicielem syna Apofisa - Klorela wbrew własnej woli. SG-1 opanowuje statek Klorela, ale Ska'ara odzyskuje kontrole nad własnym ciałem tylko na chwilę. O’Neill strzela do Klorela, by ten nie zabił Dr. Jacksona. Bra'Tac umieszcza Klorela w sarkofagu. Klorel i Apofis uciekają tuż przed zniszczeniem ich statków. Około rok później, statek Klorela rozbija się na planecie Tollan, gdy ten ucieka przed siłami Heru-ura. Klorel zostaje ranny w wypadku co pozwala Ska'arze odzyskac kontrolę nad swym ciałem. Tollanie urządzają proces o prawo do używania ciała między Ska'arą a Klorelem. Ska'ara wygrywa, w wyniku czego symbiont - Klorel zostaje usunięty z jego ciała i może powrócić na Gwiezdne wrota. Ostatni raz spotyka SG-1 pod koniec sezonu 6tego. Ska'ara pomaga SG-1 w poszukiwaniu Oka Ra na Abydos. Ska'ara zostaje śmiertelnie ranny w walce z siłami Anubisa również szukającymi Oka, ale z pomocą Omy Desali wstępuje na wyższy poziom egzystencji.

Sha're (w filmie Sha'uri)[edytuj]

Grana przez Mili Avital, a w serialu przez Vaitiare Banderę, to postać ze świata Gwiezdnych wrót. Jest córką Kasufa, siostrą Ska'ary i żoną Daniela Jacksona. Została nosicielką symbionta imieniem Amonet. W filmie, jej ojciec Kasuf, ofiaruje ją Danielowi Jacksonowi jako prezent, chociaż Daniel początkowo odmówił, później się w sobie zakochują. Po roku małżeństwa, wbrew własnej woli została nosicielką Amonet. Po koniec sezonu drugiego Daniel spotyka Sha're podczas wizyty na Abydos. Rodzi wkrótce dziecko, chłopca imieniem Shifu, którego ojcem okazuje się Apofis. Dziecko zostaje ukryte, gdy symbiont Sha're - Amonet śpi na czas ciąży swej nosicielki. Amonet i Sha're powracają niedługo potem podczas bitwy na Abydos. Amonet atakuje Daniela swoim urządzenie reki. W tym momencie Sha're przesyła Danielowi informację, by Daniel ruszył na poszukiwanie miejsca zwanego Kheb. Teal'c zmuszony jest zastrzelić Amonet/Sha're by uratować życie Daniela.

Nox[edytuj]

Lya[edytuj]

Postać grana przez kanadyjską aktorkę Fridę Betrani. Lya to dziewczyna z rasy Nox. po raz pierwszy pojawia się, gdy jej rodzina przywraca ją do życia po tym, jak zabijają ją Jaffa Apofisa. Następnym razem proponuje azyl Tollanom na swej planecie. Ostatni raz pojawia się podczas procesu między Klorelem, a Ska'arą na Tollanie. To ona decyduje o zwycięstwie Ska'ary w tym procesie. Lya pomaga też Tollanom odeprzeć atak Goa’uldów na ich planetę.

Antheus[edytuj]

Stanowczy i milczący, nie chce dzielić się z mniej rozwiniętymi rasami wiedzą i technologią. Twierdzi, że oprócz wojen są i inne metody, a na naukę potrzeba dużo czasu.

Ohper[edytuj]

Ma 432 lata, zna wiele mądrych prawd życiowych, które przekazał SG-1.

Ascendenci[edytuj]

Shifu[edytuj]

Postać grana przez Lane'a Gatesa. Jest tzw. harcesisem, czyli ludzkim dzieckiem poczętym przez dwoje Goa’uldów: Apofisa i Amonet. Apofis miał nadzieję, że będzie on jego nowym nosicielem. Jako dziecko dwojga Goa’uldów posiada ich genetyczne wspomnienia. Po urodzeniu zostaje ukryty przez Kasufa i Daniela na Abydos. W niecały rok później Amonet dowiaduje się, gdzie on przebywa, więc zostaje wysłany na planetę Kheb, gdzie opiekuje się nim Oma Desala. Po następnym roku SG-1 spotyka Shifu i zaprasza go na Ziemię. Tau’ri proszą go, by podzielił się z nimi tym, co wie na temat Goa’uldów. Shifu jednak odmawia, ascenduje[1] i opuszcza Ziemię.

Oma Desala[edytuj]

Postać ze świata Gwiezdnych wrót grana przez amerykańską aktorkę Mel Harris. Oma to pradawna, która ascendowała. Nazywana jest czasem Matką Naturą. Oma popełnila raz starszną pomyłkę pomagając upadłemu Władcy Systemu Anubisowi ascendować, za co została ukarana przez innych Pradawnych. Mimo wszystko wciąż uważa, że jej obowiązkiem jest pomagać istotom niższym w odnalezieniu „drogi do oświecenia”, nawet kosztem mieszania się w sprawy niższego poziomu egzystencji (co jest zakazane wśród ascendowanych Pradawnych). Razem z tymi, którzy ją popierają, jest o włos od ściągnięcia na siebie gniewu reszty ascendowanych. Wobec tego udziela tylko wskazówek, pozostawiając zainteresowanym ostateczną decyzję o ascendacji.

SG-1 po raz pierwszy spotyka Omę podczas poszukiwania Shifu, syna Apofisa na planecie Kheb. Oma ochrania SG-1 przed atakiem oddziału Jaffa. Daniel decyduje się pozostawić Shifu pod opieką Omy. Shifu później ascenduje z jej pomocą. Ponad rok później Oma pomaga ascendować Danielowi, po tym, jak otrzymał on śmiertelną dawke promieniowania. W czasie ataku Anubisa na Abydos ascenduje wszystkich Abydozjan.

Gdy Daniel łamie prawa ascendowanych, Oma zmuszona jest zesłać go z powrotem do naszego poziomu egzystecji i wymazać jego wspomnienia. Jak się później okazuje, Jackson zaczyna sobie, wraz z upływem czasu, przypominać większość swego życia. Oma Desala pojawia się w serialu ostatni raz, gdy Daniel został zabity przez replikatory. Zatrzymuje Daniela w połowie drogi do ascendacji (między ascendacją a życiem śmiertelnika), próbując przekonać go by znowu ascendował. Daniel się zgadza, ale wcześniej przekonuje ją, by za wszelką cenę powstrzymała Anubisa, co tez czyni, wdając się z nim w wieczną walkę, by nie mógł on już siać zniszczenia w galaktyce.

Pozostałe rasy[edytuj]

Narim[edytuj]

Postać grana przez kanadyjskiego aktora Garwina Sanforda. Narim jest wpływowym Tollaninem, który poznaje SG-1, gdy próbują oni uratować jego i grupę jego rodaków z planety, na której o mało nie umarł. Jest wyraźnie zainteresowany Samanthą Carter, później wyznaje jej swe uczucia. Po śmierci jednego z przywódców Tollan Omoc'a, Narim i SG-1 odkrywają, że rząd Tollany kolaborował z Goa’uldami. Narim decyduje się zrobić wszystko, by uchronić Ziemię przed zniszczeniem, ale Goa’uldowie rozpoczynają bombardowanie jego planety. Odprowadza SG-1 do wrót, a sam zostaje by dołączyć do swych rodaków w walce z agresorami. Niedługo potem Narim informuje Tau’ri o zniszczeniu Tollany. Transmisja tej wiadomości kończy się gwałtownie.

Cassandra[edytuj]

Jest to młoda dziewczyna, która jako jedyna przeżyła zarazę na planecie Hanka (P8X-987). W jej ciele Nirrti umieściła bombę wzbogaconą w Naquadę. Ładunek zostaje rozbrojony, a dziewczynka zostaje adoptowana przez dr Janet Fraiser. Kilka lat później wirus, który doprowadził do zagłady ludność jej planety powoduje, że Cassandra zaczyna ewoluować w tzw. „hok'taur”, czyli zaawansowaną formę człowieka. SG-1 zawiera układ z Nirrti, która odwraca proces. Gdy SG-1 podróżuje w czasie z 1969 roku w przyszłość, spotykają tam Cassandrę jako staruszkę. To właśnie ona pomaga im trafić do właściwego roku.

Przypisy

  1. Stan, w którym człowiek istnieje w formie czystej energii bez ciała, bez żadnych potrzeb cielesnych. Dzięki tej formie dana osoba jest w stanie kontrolować naturę oraz rzeczy materialne.