Shane Alexander

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Shane William Desmond Alexander (ur. 30 czerwca 1935) – brytyjski arystokrata, najstarszy syn marszałka polnego Harolda Alexandra, 1. hrabiego Alexander of Tunis i lady Margaret Bingham, córki 5. hrabiego Lucan.

Wykształcenie odebrał w Harrow School w Londynie. W 1946 r. wyjechał do Kanady, gdzie jego ojciec został gubernatorem generalnym. Tam kontynuował naukę w Ashbury College w Ottawie. Po zakończeniu edukacji wstąpił do wojska i doszedł do rangi porucznika Irish Guards. Po śmierci ojca w 1969 r. odziedziczył tytuł hrabiego Alexander of Tunis i zasiadł w Izbie Lordów. Zasiadał tam do reformy 1999 r. W latach 1980-1990 był de facto dziedzicem tytułu hrabiego Caledon, dopóki 7. hrabiemu nie urodził się syn. W 1980 r. był dyrektorem Pathfinder Financial Corporation w Toronto.

14 lipca 1971 r. poślubił Hilary van Geest, córkę Johna van Geesta. Małżeństwo to nie doczekało się potomstwa i zakończyło się rozwodem w 1976 r.

22 lipca 1981 r. poślubił Davinię Mary Woodhouse (ur. 12 kwietnia 1955), córkę Johna Woodhouse’a, 4. barona Terrington i Suzanne Irwin, córki pułkownika Thomasa Irwina. Shane i Davinia mają razem dwie córki:

Ponieważ lord Alexander nie ma synów, po jego śmierci tytuł przypadnie jego młodszemu bratu, Brianowi, prezenterowi BBC, który jest jedynym dziedzicem tytułu hrabiowskiego. W razie gdyby obaj bracia zmarli nie pozostawiwszy po sobie synów, tytuł hrabiego Alexander of Tunis wygaśnie.

Lord Alexander mieszka obecnie na Wandsworth Common West Side 59 w Londynie.


Poprzednik
Harold Alexander, 1. hrabia Alexander of Tunis
Hrabia Alexander of Tunis
1969-
Następca
Poprzednik
Patricia Knatchbull, 2. hrabina Mountbatten of Burma
Precedencja w Zjednoczonym Królestwie
Mężczyźni
Następca
Nicholas Cunliffe-Lister, 3. hrabia Swinton