Shankar Dayal Sharma

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Shankar Dayal Sharma
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 19 sierpnia 1918
Bhopal
Data i miejsce śmierci 26 grudnia 1999
New Delhi
Indie Prezydent Indii
Okres od 25 lipca 1992
do 25 lipca 1997
Przynależność polityczna Indyjski Kongres Narodowy
Następca Kocheril Raman Narayanan
podpis

Shankar Dayal Sharma (ur. 19 sierpnia 1918 w Bhopal, Madhya Pradesh, zm. 26 grudnia 1999 w New Delhi) – indyjski polityk, prawnik, prezydent Indii w latach 1992-1997.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował w Wielkiej Brytanii na prestiżowych uczelniach (Cambridge i Oxford), zdobył stopnie naukowe z prawa, literatury angielskiej, hindi oraz sanskrytu; przez pewien czas prowadził zajęcia z prawa w Cambridge. Po powrocie do Indii w końcu lat 40. zaangażował się w ruch niepodległościowy, działał w Indyjskim Kongresie Narodowym. W latach 1952-1956 pełnił funkcję szefa lokalnego rządu Bhopal.

W latach 60. wsparł kandydaturę Indiry Gandhi ubiegającej się o przywództwo Indyjskiego Kongresu Narodowego. W rządzie Gandhi został powołany na stanowisko ministra komunikacji (1974-1977). Od 1984 pełnił funkcję gubernatora kolejno trzech indyjskich stanów – Andra Pradesh, Pendżabu i Maharashtra, starając się łagodzić konflikty lokalne. W czasie pracy w Andra Pradesh przeżył osobistą tragedię, kiedy z rąk bojowników sikhijskich zginęli jego córka i zięć.

W 1987 Sharma został powołany na stanowisko wiceprezydenta Indii (jednocześnie przewodniczącego izby parlamentarnej Rajya Sabha); po upływie kadencji wiceprezydenta w 1992 został wybrany na prezydenta, zastępując Ramaswamy Venkataramana. Oba stanowiska – wiceprezydenta i prezydenta – mają w Indiach charakter raczej ceremonialny, chociaż w ostatnim roku urzędowania przyszło Sharmie powołać trzech szefów rządu. W 1997 ze względu na stan zdrowia nie ubiegał się o drugą kadencję prezydencką i przekazał urząd następcy – K. R. Narayananowi. Zmarł na atak serca dwa lata po odejściu z funkcji głowy państwa.