Shark (rzeźba Davida Černego)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Saddam Hussein Shark – rzeźba czeskiego artysty Davida Černego z 2006.

Praca była pastiszem dzieła Damiena Hirsta Fizyczna niemożliwość śmierci w umyśle istoty żyjącej i została wystawiona po raz pierwszy w Muzeum sztuki młodej Arabanka w Pradze. Kontrowersyjna instalacja przedstawia naturalnych rozmiarów postać Saddama Husajna w slipach kąpielowych, zanurzonego w akwarium dla rekinów (w rzeźbie Hirsta w akwarium pływał żarłacz tygrysi)[1]. Realistycznie ujęty Saddam ma ręce skrępowane liną i sznur na szyi[2].

Rzeźba była nominowana do europejskiej nagrody Turner Prize[3].

Symbolika rzeźby mogła przywodzić na myśl oczywiste porównanie do rekina – nieustraszonego drapieżnika mórz, budzącego lęk ludożercy, jakim dla wielu ludzi był Saddam Husajn[3].

Rzeźba była eksponowana w galerii BWA w Bielsku-Białej, jednak po interwencji wiceprezydenta miasta Zbigniewa Michniowskiego została stamtąd usunięta już drugiego dnia wystawy. Michniowski argumentował, że instalacja jest drażniąca i budzi w nim nieprzyjemne uczucia. Również w Belgii praca nie została pokazana z uwagi na spodziewane protesty zamieszkujących tam muzułmanów[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Roman Kaczkowski, Cavid Cerny – „Shark”, ArtBiznes.pl, 10 stycznia 2012 [zarchiwizowane z adresu 2012-02-29].
  2. Darien Patch
  3. a b Guardian Liberty Voice
  4. Mariusz Szczygieł, Zrób sobie raj, Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2010, s. 227-228, ISBN 978-83-7536-223-7, OCLC 751073176.