Shavkat Mirziyoyev

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Shavkat Miromonovich Mirziyoyev
Shavkat Mirziyoev (2016-09-06) 2.jpg
Data i miejsce urodzenia 30 grudnia 1957
Wilajet dżyzacki
Uzbekistan Pełniący Obowiązki Prezydenta Uzbekistanu
Okres od 8 września 2016
Przynależność polityczna Demokratyczna Partia Odnowy Narodowej Uzbekistanu
Poprzednik Nigʻmatilla Yoʻldoshev (p.o.)
Uzbekistan 3. Premier Uzbekistanu
Okres od 12 grudnia 2003
Przynależność polityczna Demokratyczna Partia Odnowy Narodowej Uzbekistanu
Poprzednik O‘tkir Sultonov

Shavkat Miromonovich Mirziyoyev (używana też zrusyfikowana pisownia Szawkat Miromonowicz Mirzijajew; ur. 30 grudnia 1957 w wilajecie dżyzackim) – uzbecki polityk, premier Uzbekistanu od 12 grudnia 2003, pełniący obowiązki Prezydenta Uzbekistanu od 8 września 2016.

Kariera polityczna[edytuj]

Z wykształcenia jest inżynierem – ukończył Taszkiencki Instytut Geodezji i Melioracji. Pracę łączył z działalnością w młodzieżówce Komsomoł jako jednen z sekretarzy komórki zakładowej[1].

Sprawował funkcję gubernatora Dżyzaku, a potem Samarkandy. Został powołany na urząd premiera przez prezydenta Uzbekistanu Isloma Karimova 12 grudnia 2003 i zatwierdzony przez uzbecki parlament. Zastąpił zdymisjonowanego premiera O‘tkira Sultonova z Ludowo-Demokratycznej Partii Uzbekistanu.

W wyborach parlamentarnych w Uzbekistanie które odbyły się w dniach 21 grudnia 2014 i 4 stycznia 2015 partia Mirziyoyeva – OMTDP zdobyła drugie miejsce za partią O’zlidep i uzyskała 36 miejsc w parlamencie[2].

Po śmierci prezydenta Isloma Karimova, Mirziyoyev został przewodniczącym komitetu pogrzebowego i gospodarzem uroczystości pochówkowych w Samarkandzie[3][4]. Podczas wspólnego posiedzenia obu izb parlamentu 8 września 2016, Shavkat Mirziyoyev został mianowany pełniącym obowiązki prezydenta Uzbekistanu, zastępując na tym stanowisku przewodniczącego Senatu Nigʻmatillę Yoʻldosheva[5][6].

Przypisy