Shavkat Mirziyoyev

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Shavkat Miromonovich Mirziyoyev
Shavkat Mirziyoev (2016-09-06) 2.jpg
Data i miejsce urodzenia 30 grudnia 1957
Wilajet dżyzacki
Uzbekistan Pełniący Obowiązki Prezydenta Uzbekistanu
Okres od 8 września 2016
Przynależność polityczna Liberalno-Demokratyczna Partia Uzbekistanu
Poprzednik Nigʻmatilla Yoʻldoshev (p.o.)
Uzbekistan 3. Premier Uzbekistanu
Okres od 12 grudnia 2003
Przynależność polityczna Liberalno-Demokratyczna Partia Uzbekistanu
Poprzednik O‘tkir Sultonov

Shavkat Miromonovich Mirziyoyev (używana też zrusyfikowana pisownia Szawkat Miromonowicz Mirzijajew; ur. 30 grudnia 1957 w wilajecie dżyzackim) – uzbecki polityk, premier Uzbekistanu od 12 grudnia 2003, pełniący obowiązki prezydenta Uzbekistanu od 8 września 2016.

Kariera polityczna[edytuj]

Z wykształcenia jest inżynierem – ukończył Taszkiencki Instytut Geodezji i Melioracji. Pracę łączył z działalnością w młodzieżówce Komsomoł jako jednen z sekretarzy komórki zakładowej[1].

Sprawował funkcję gubernatora Dżyzaku, a potem Samarkandy. Został powołany na urząd premiera przez prezydenta Uzbekistanu Isloma Karimova 12 grudnia 2003 i zatwierdzony przez uzbecki parlament. Zastąpił zdymisjonowanego premiera O‘tkira Sultonova z Ludowo-Demokratycznej Partii Uzbekistanu.

W wyborach parlamentarnych w Uzbekistanie które odbyły się w dniach 21 grudnia 2014 i 4 stycznia 2015 partia Mirziyoyeva – Milliy Tiklanish zdobyła drugie miejsce za partią O’zlidep i uzyskała 36 miejsc w parlamencie[2].

Po śmierci prezydenta Isloma Karimova, Mirziyoyev został przewodniczącym komitetu pogrzebowego i gospodarzem uroczystości pochówkowych w Samarkandzie[3][4]. Podczas wspólnego posiedzenia obu izb parlamentu 8 września 2016, Shavkat Mirziyoyev został mianowany pełniącym obowiązki prezydenta Uzbekistanu, zastępując na tym stanowisku przewodniczącego Senatu Nigʻmatillę Yoʻldosheva[5][6]. Tydzień później Mirziyoyev zrezygnował z członkostwa w partii Milliy Tiklanish i ogłosił swój start w wyborach prezydenckich z ramienia ugrupowania O’zlidep[7][8].

1 listopada 2016 rządy Uzbekistanu i Kirgistanu ogłosiły osiągnięcie porozumienia w sprawie nowej umowy dot. kontroli i utrzymania granicy pomiędzy krajami[9]. Był to pierwszy istotny krok w celu naprawy obustronnych stosunków między państwami, nadszarpniętych szczególnie m.in. po zamieszkach kirgisko-uzbeckich w 2010 roku. Decyzja administracji Mirziyoyeva została określona jako progres w polityce zagranicznej i pierwsze oznaki odchodzenia od linii dyplomatycznej Isloma Karimova[10][11].

Przypisy