She Past Away

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
She Past Away
Ilustracja
Volkan Caner (l.) oraz Idris Akbulut (p.) podczas Amphi Festival w lipcu 2014, Kolonia
Rok założenia

2006

Pochodzenie

Bursa, Turcja

Gatunek

gothic rock
post punk
cold wave

Wydawnictwo

Remoov / Fabrika Records

Skład
Volkan Caner (wokal, gitara)
Doruk Öztürkcan (instrumenty klawiszowe)
Byli członkowie
İdris Akbulut (gitara basowa do 2015)
Strona internetowa

She Past Awayturecki gothic rockowy zespół założony w 2006 r. w Bursie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Grupa została założona w roku 2006 w Turcji przez Volkana Canera i Idrisa Akbuluta. Nie był to ich debiut, obaj muzycy byli wcześniej aktywni w innych mało znanych zespołach, które nie odniosły jednak sukcesu. Jak wyjaśnił sam Akbulut, zależało im na zmianie stylu z death metalu do indie rocka. Wraz z powstaniem She Past Away zapadła też decyzja o prezentowaniu utworów w języku tureckim[1]. Muzycy stwierdzili, że będzie im dużo łatwiej tworzyć i wyrażać siebie w swym rodzimym języku w porównaniu z językiem angielskim jakiego używali w poprzednich projektach[2].

W roku 2009 zespół wystąpił na żywo w rodzinnym mieście w Bursie, nie odniósł jednak większego sukcesu co tłumaczono niewielką tamtejszą społecznością zainteresowaną tego typu muzyką[3]. Grupa postanowiła więc przenieść się do Stambułu gdzie podpisała kontrakt z wydawnictwem Remoov Records. Współzałożycielem tej firmy był Doruk Öztürkcan, który z czasem stał się pełnoprawnym członkiem zespołu podczas występów na żywo.

W roku 2010 ukazała się pierwsza EP'ka Kasvetli kutlama, a trzy lata później debiutancki Belirdi Gece, który został ich pierwszym międzynarodowym wydawnictwem. Album ten, z wyjątkiem Turcji, gdzie ukazała się wydana przez Remoov Records wersja winylowa był rozprowadzany początkowo wyłącznie w postaci cyfrowej. Płyta zyskała przychylne opinie i zyskała dużą popularność co umożliwiło zespołowi występy w większości europejskich krajów oraz w Meksyku[2]. Warto dodać, iż sam Öztürkcan przyznaje, że popularność na koncertach po części przyniosło im ich pochodzenie, traktowani są oni na festiwalach jako swego rodzaju „egzotyczny bonus”[3]. Jednakże pomimo związku z pochodzeniem a sukcesami, sam zespół nie chce być dłużej pod wpływami tureckimi, i mimo iż z powodu międzynarodowego sukcesu są tolerowani w Turcji nie przekłada się to jednakże na jakiekolwiek ułatwienia w tym kraju[3]. Rok po pierwszej emisji debiutanckiego albumu pojawiła się jego międzynarodowa reedycja emitowana przez grecką firmę Fabrika Records a następnie inne wydania tego coraz bardziej popularnego zespołu[4].

W roku 2015 Akbulut opuścił grupę. Zespół w tym czasie został zaangażowany przez belgijskiego projektanta mody Krisa Van Assche do stworzenia oprawy muzycznej letniej kolekcji firmy Dior[5]. Również w tym samym roku powstaje drugi album grupy zatytułowany Narin Yalnızlık.

Zespół jest częstym gościem festiwali takich jak Wave-Gotik-Treffen[6] czy Amphi Festival[7]. W Polsce zespół wystąpił 18 lipca 2014 roku podczas Castle Party w Bolkowie[8] oraz 14 października 2016 roku podczas Return To The Batcave Festival we Wrocławiu[9].

Styl muzyczny[edytuj | edytuj kod]

Zespół znany jest ze swego brzmienia darkwave o post-punkowych korzeniach i typowo gotyckiego image członków podczas występów na żywo. Akbulut opisuje muzykę She Past Away jako znajdującą się „pod silnym wpływem muzyki lat '80”, szczególnie odnoszącą się do zimnej fali i korzystania z automatów perkusyjnych. Jego zdaniem jest to muzyka zimna i monotonna. Twierdzi jednak, że nie ma jednego zespołu którym inspirował by się She Past Away. Prócz Sisters of Mercy Andrew Eldritcha można za inspirację też uznać DAF czy Grauzone[2]. Według portalu Post-Punk.com twórczość grupy zawiera skojarzenia z takimi zespołami jak The Cure, The Sisters of Mercy i Joy Division, w połączeniu z nowym, świeżym elementem dźwiękowym[10].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

(wg discogs.com)[11].

 • 2010: Kasvetli Kutlama (EP, Remoov Records)
 • 2012: Belirdi Gece (Album, Remoov Records)
 • 2015: Narin Yalnızlık (Album, Remoov Records)
 • 2019: Disko Anksiyete (Album, Fabrika Records)
 • 2020: X (Album, Fabrika Records)
 • 2020: Part Time Punks Session (Album, Fabrika Records)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Interview: She Past Away (deutsch) | Otranto-Archive [online], www.otranto-archive.de [dostęp 2016-11-13] [zarchiwizowane z adresu 2016-04-15].
 2. a b c SHE PAST AWAY – interview by Peek-A-Boo magazine [online], www.peek-a-boo-magazine.be [dostęp 2016-11-13].
 3. a b c „Ich hasse das“ – amusio.com – Seite 3 [online], www.amusio.com [dostęp 2016-11-13].
 4. FABRIKA RECORDS, She Past Away [online], FABRIKA RECORDS [dostęp 2016-11-13].
 5. She Past Away [online], bonemagazine.com [dostęp 2016-11-13] [zarchiwizowane z adresu 2016-11-14].
 6. WGT, ~ Offizielle Seiten Wave-Gotik-Treffen Leipzig ~ [online], www.wave-gotik-treffen.de [dostęp 2016-11-13].
 7. Amphi Festival GmbH, Amphi Festival 2017 – Tanzbrunnen Köln [online], www.amphi-festival.de [dostęp 2016-11-13] (niem.).
 8. She Past Away – Marek Wilczyński Photography, „Marek Wilczyński Photography”, 18 lipca 2014 [dostęp 2016-11-13].
 9. Return to the Batcave. Muzyka z undergroundu, „cojestgrane24.wyborcza.pl” [dostęp 2016-11-13] (pol.).
 10. She Past Away have released another classic Darkwave album [online], www.post-punk.com [dostęp 2016-11-13].
 11. She Past Away [online] [dostęp 2021-02-11] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]