Shekere

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Shekere (czyt. Szekere) - instrument muzyczny z rodziny Idiofonów, pochodzący z Afryki. Jest to grzechota zrobiona z suchej i pustej tykwy owiniętej siateczką z nanizanymi na nią muszelkami Kauri, które wydają przy pocieraniu charakterystyczny, głośny, trzeszczący dźwięk.

Shekere

Zależnie od regionu funkcję muszelek mogą pełnić nasiona kakaowca, drewniane koraliki. Inne afrykańskie nazwy instrumentu to: lilolo, axatse (Ghana), chequere, sekere (Nigeria). Kształt tykwy z której zrobiony jest instrument wpływa na jego brzmienie. Jest ona suszona przez kilka miesięcy, a następnie usuwa się ze środka miąższ i nasiona. Ostateczny wygląd osiąga się polerując i barwiąc powierzchnię instrumentu.

Sposób grania to rytmiczne potrząsanie lub pocieranie muszelkami o tykwę. U ludu Joruba w Ibadanie (Nigeria) znany jest też sposób polegający na podrzucaniu wysoko i szybkim łapaniu instrumentu.

Shekere znane jest również w Ameryce Środkowej i Południowej pod nazwami: chekeré (Kuba), agbé, aggué, abwe, xequerê (Brazylia), cabaça, afoxé (mniejsza odmiana). Pod nazwą guiro znalazło zastosowanie w muzyce jazzowej oraz współczesnej.

Posłuchaj[edytuj | edytuj kod]