Sheng Shicai

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sheng Shicai
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1897
Kaiyuan, Liaoning

Data i miejsce śmierci

1970
Tajpej

gubernator prowincji Sinciang
Okres

od października 1937
do 11 września 1944

Przynależność polityczna

Kuomintang

Sheng Shicai (chiń. 盛世才; pinyin Shèng Shìcái; ur. 1897, zm. 1970) – chiński polityk i wojskowy, faktyczny władca prowincji Sinciang (19371944).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Sheng Shicai urodził się w Kaiyuan w prowincji Liaoning. Służył w Armii Narodowej.

Pierwszy raz do prowincji Sinciang został wysłany w 1930 roku, aby służyć pod rozkazami ówczesnego gubernatora Jin Shurena. Podczas zwalczania ujgurskiej rebelii w Kumulu (luty-październik 1931) uzależnił prowincję od ZSRR, w zamian uzyskując pomoc w likwidowaniu powstania. Realną władzę nad prowincją sprawował wtedy konsul generalny ZSRR w Urumczi.

W 1936 roku wygnał około 20 tysięcy Kazachów z Sinciangu na tereny opanowane przez Huihui (chińskich muzułmanów), dowodzonych przez generała Ma Bufanga. Kazachowie zostali wymordowani przez wojska Ma (ocalało jedynie 135 osób).

W 1937 roku doprowadził do czystek na terenie prowincji Sinciang na wzór czystek, które przeprowadził Józef Stalin w Związku Radzieckim. Stalin zażądał aby Sheng dołączył do KPZR, co ten uczynił w sierpniu 1938. Prowincja była pod faktycznymi rządami Sowietów, Sheng konsultował się przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji z konsulem w Urumczi.

Uzależniony od ZSRR Sheng zdecydował się w 1942 roku na próbę usamodzielnienia. Usunął wszystkich radzieckich doradców, w tym Mao Zemina, brata Mao Zedonga. Podejmując te działania liczył, że Kuomintang będzie popierał jego rządy w prowincji. Po porażce III Rzeszy w bitwie pod Stalingradem ponownie próbował zmienić front. Stalin odmówił, a o próbach Shenga poinformował władze kuomintangowskie. W sierpniu 1944 roku został usunięty ze stanowiska gubernatora.

11 września 1944 roku dołączył do kuomintangowskiego rządu, gdzie objął funkcję ministra rolnictwa i leśnictwa. Po zakończeniu chińskiej wojny domowej uciekł na Tajwan.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]