Sherlock Holmes (seria filmów)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Basil Rathbone jako Sherlock Holmes

Sherlock Holmes – seria czternastu amerykańskich filmów które powstały w 20th Century Fox w 1939 oraz w Universal Studios w latach 1942–1946. W rolach głównych wystąpili Basil Rathbone jako Sherlock Holmes[1] i Nigel Bruce jako doktor Watson[2].

Lista filmów[edytuj | edytuj kod]

20th Century Fox[edytuj | edytuj kod]

Sherlock Holmes wraz ze swoim przyjacielem doktorem Watsonem próbują rozwiązać zagadkę tajemniczych zgonów członków rodu Baskerville’ów[3].

Profesor Moriarty, chcąc odwrócić uwagę Holmesa od kradzieży klejnotów królewskich, zleca morderstwo niewinnej dziewczyny[4].

Universal Studios[edytuj | edytuj kod]

Na początku II wojny światowej w Anglii pojawiają się tajemnicze komunikaty radiowe, nadawane prawdopodobnie z nazistowskich Niemiec. Ostrzegają przed aktami terroru, które zaraz po tym mają miejsce. By zapobiec wzrastającej panice i odkryć prawdę, Ministerstwo Obrony wzywa do pomocy Holmesa[5].

Holmes otrzymuje zadanie ochrony wynalazcy tajnego celownika bombowego. Detektyw nie może dopuścić, by wpadł on w ręce nazistów[6].

Holmes wraz z doktorem Watsonem udają się do Waszyngtonu, aby udaremnić kradzież ważnego dokumentu[7].

Podczas II wojny światowej w domu w którym pracuje doktor Watson dochodzi do serii brutalnych morderstw. Doktor wzywa swego przyjaciela Holmesa, by ten rozwiązał mroczną zagadkę[8].

Holmes bada serie rzekomych samobójstw. Wie, że stoi za tym kobieta tak przebiegła jak profesor Moriarty i jadowita jak sam pająk[9].

Holmes i Watson prowadzą śledztwo w sprawie tajemniczego morderstwa w kanadyjskiej wiosce La Mort Rouge[10].

Z muzeum ginie bezcenna perła, która według legendy przynosi nieszczęście każdemu, kto wszedł w jej posiadanie. Odpowiedzialnym za kradzież jest morderca o pseudonimie „Creeper”. Jedynym człowiekiem, który może odnaleźć skradziony przedmiot oraz schwytać groźnego przestępcę jest Sherlock Holmes[11].

Holmes bada sprawę serii zagadkowych zgonów, poprzedzonych dostarczeniem pestek pomarańczy do ofiar[12].

Holmes próbuje wytropić seryjnego mordercę młodych kobiet w Londynie. Podejrzewa groźnego kryminalistę profesora Moriarty’ego[13].

Holmes i doktor Watson zostają wynajęci do ochrony księcia Nikolasa[14].

W pociągu z Londynu do Edynburga zostaje zamordowany pasażer, który miał przy sobie cenny przedmiot. Dochodzenie przeprowadza Sherlock Holmes[15].

Sherlock Holmes stara się ustalić, co łączy trzy więzienne pozytywki[16].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]