Shezow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
SheZow
Gatunek serial animowany
Kraj produkcji  Australia  Kanada
Twórcy Obie Scott Wade
Liczba odcinków 52
Liczba serii 2 seria
Produkcja
Produkcja SheZow Productions, Vision Animation, Team Victoria
Reżyseria Gillian Carr
Scenariusz Obie Scott Wade
Muzyka Christopher Elves
Czas trwania odcinka 25 minut
Pierwsza emisja
Data premiery Australia 15 grudnia 2012
Stacja telewizyjna Network Ten, Hub
Pierwsza emisja 2012
Lata emisji Australia 2012-2013
Stany Zjednoczone 2013

SheZow – austalijsko-kanadyjski serial animowany. Jego twórcą jest Obie Scott Wade. Opowiada on o nastolatku, który otrzymuje moc superbohaterki SheZow i aby z niej korzystać, musi nosić jej strój.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Głównym bohaterem serialu jest dwunastoletni chłopiec o imieniu Guy[1], który po przeprowadzce do domu swojej zmarłej ciotki odkrywa, że była ona superbohaterką używającą pseudonimu SheZow. Przypadkowo zakłada jej pierścień, który sprawia, że teraz on będzie musiał pełnić rolę SheZow i bronić świata przed złem. Otrzymuje jej supermoce, ale także musi nosić jej strój. W byciu SheZow pomaga mu jego siostra oraz przyjaciel Maz, pragnący być jego partnerem.

Moce[edytuj | edytuj kod]

SheZow posiada nadludzką siłę, zręczność oraz odporność. Dysponuje także możliwością powiększenia swojej dłoni do wielkich rozmiarów, celem zadania silnego ciosu. Potrafi niszczyć mury przy pomocy głosu. Jako broni używa laserowej szminki, przypominającej miecz świetlny. Posiada zmysły umożliwiający wyczuwanie zagrożenia, noszący nazwę She-S-P[2]. Dysponuje także samochodem mogącym zmieniać się w samolot i łódź podwodną. Słabością SheZow jest fryzura - jej zniszczenie powoduje natychmiastową utratę mocy. Podobnie wygląda sprawa z kolorem stroju - musi on pozostać różowy. Bohater nie może wykorzystywać swojej mocy do złych celów, inaczej zaczyna maleć. Aby móc w pełni korzystać z nadludzkich umiejętności, Guy musi także dbać o kobiecą stronę swojego alter-ego, m.in. chodzić do kina na filmy dla kobiet. Hasłem do przemiany w SheZow jest okrzyk You go, girl!

Postacie[edytuj | edytuj kod]

 • Guy Hamdon - główny bohater serii. Mieszka wspólnie z rodzicami i siostrą w mieście Megadale, wiodąc podwójne życie - zwykłego dwunastolatka oraz superbohaterki SheZow.
 • Kelly Hamdon - siostra Guya, która jako pierwsza odkryła pierścień z mocami SheZow i sama pragnęła nią być. Teraz pomaga bratu, głównie w bardziej kobiecych aspektach bycia SheZow.
 • Maz - przyjaciel głównego bohatera, który po odkryciu podwójnej tożsamości Guya postanawia, że zostanie jego partnerem w walce z przestępczością. Zwykle co odcinek wymyśla dla siebie nowe alter-ego.
 • Shela - należący do SheZow komputer obdarzony własną osobowością.
 • Tara - partnerka poprzedniej SheZow, mająca problemy z psychiką. Uważa Guya za swojego wroga.
 • SheZap - powstałe z ułamanego paznokcia SheZow mroczne, zielono-czarne alter-ego SheZow.
 • Mocktopus - podobny do ośmiornicy stwór, który został przestępcą, aby zaimponować swojej matce.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[3]

Struktura i tematyka[edytuj | edytuj kod]

SheZow wyświetlane jest w formie 25-minutowych odcinków, z których każdy składa się z dwóch, trwających 12 minut epizodów, zazwyczaj nie powiązanych ze sobą fabularnie. Wyjątkiem jest tu odcinek pilotażowy w wersji amerykańskiej, zatytułowany SheZow Happends, który składa się z jednego epizodu. Między poszczególnymi odcinkami nie występuje zazwyczaj łączność fabularna, serial ma strukturę epizodyczną, choć niektóre postacie przeciwników pojawiają się wielokrotnie.

SheZow jest komedią, wyśmiewającą klasyczne serie o superbohaterach. Moc SheZow nawiązuje do popularnej w latach 70 serii Shazam, której główny bohater, Captain Marvel był młodym chłopakiem, zaś po wypowiedzeniu magicznego hasła zmieniał wiek oraz otrzymywał supermoce. Różne tożsamości, jakie przyjmuje Maz, często nawiązują do określonych bohaterów komiksowych, m.in. do Wolverine[4]. Częstym motywem, pojawiającym się w tym serialu, są problemy z mocami SheZow, mającymi często źródło w określonych, kobiecych (często stereotypowych) zachowaniach i upodobaniach, m.in. w tym, że strój głównego bohatera musi pozostać różowy. W SheZow występuje także humor językowy, polegający na tworzeniu zbitek słownych zawierających zgłoskę „she”, np. „sherrifc” zamiast „terrific” lub „shesquatch” zamiast „sasquatch”.

Lista odcinków[edytuj | edytuj kod]

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[5]

N/o Seria pierwsza
Tytuły epizodów
01 SheZow Happens/Cold Finger
02 Makin' Bank/Super Sidekick
03 Glamageddon/SheZap
04 S.I.C.K Day/Stuck Up
05 SheZow Meets DudePow/ShePhat
06 Guy & Doll/Family Tree
07 Babysitter Jitters/No Tattoo 4 Un
08 A Walk in My Heels/She-T
09 Brouhaha/Shehicle Pickle
10 Momnesia/Facsimilady
11 ShePal/The Pigeon
12 In She-D/Fibberachee
13 Sarcazmo the Great/SheSquatch
14 Fortune Kooky/Black Is the New Pink
15 Mr. Nice Guy/Dental Breakdown
16 Crash Thunder/Meet Dr. Frankenweather
17 Maz Junior/Uncommon Cold
18 Transformation Overload/Wishington
19 PSA-Lister/Friend or Faux
20 SheZow for a Day/No Girls Allowed
21 Unplugged/Lawn Gone Mad
22 Evil Villains Day/Vampire Cats in Zombie Town
23 SheZon's Greetings/Snow Way, Dude!
24 Hot Rocks/SheZap Is Whack
25 Missing Link/Null & Void
26 Supernatural History/Dudepow Returns

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszą wersję SheZow stworzył Obie Scott Wade w 2007 na potrzeby jednego z odcinków serii Shorty McShorts' Shorts. W tej serii Guy miał 15 lat, jego kumplem był latynos o imieniu Jose. Strój SheZow był dużo jaśniejszy, uzupełniała go także tiara. Odcinek liczył 5 minut. Opowiadając o inspiracji, Wade wskazał swoją miłość do produkcji o superbohaterach oraz na serię Shazam!, którą uwielbiał oglądać jako dziecko[6]. Pięć lat później, w 2012 powstał serial produkcji australijsko-kanadyjskiej. Emitowany był on początkowo w Australii, na kanale Network Ten, gdzie premierę miał w grudniu 2012. Od czerwca 2013 zaczęła się emisja na amerykańskim kanele dziecięcym Hub[7]. Zapowiadana jest także emisja w Wielkiej Brytanii, w telewizji Sky[8].

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

SheZow wywołało liczne kontrowersje w amerykańskich mediach[9], gdzie oskarżano twórców o propagowanie transseksualizmu. Szczególną aktywność wykazała tu organizacja One Million Moms[10], twierdząc, że kreskówka ta jest formą propagandy, namawiającej chłopców do noszenia kobiecych ubiorów. Zaznaczyć trzeba, że sam główny bohater nie jest transseksualistą, zaś noszenie kobiecego stroju jako SheZow nie wpływa w żaden sposób w trakcie fabuły na jego psychikę. Ataki te odpierał autor, tłumacząc, że seria ma wydźwięk komediowy[6]. Jak mówił w jednym z wywiadów SheZow nie jest transseksualny. Nie zmienia płci. Jest po prostu uwięziony w tym głupim kostiumie. Prezes Hub, telewizji, która emituje SheZow w USA stwierdziła, że początkowo także nie była zachwycona pomysłem: Kiedy pierwszy raz o tym usłyszałam, moją reakcją było „Czy wyście zwariowali?” Ale kiedy to obejrzałam, doszłam do wniosku, że jest to zabawne[6]. W internecie pojawiły się także rozmaite petycje domagające się od Hub zaprzestania emisji SheZow[11] jak i oparcia się naciskom i dalszej emisji serii[12]. W sporze o SheZow zabrał też głos Rich Ferraro, prezes GLAAD, nazywając oskarżenia „budzącymi śmiech”[13]. W podobnym tonie wypowiedziała się związana z GLAAD pisarka Jennifer Boylan[14].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Joe Flint: Kids' cable channel Hub hopes 'SheZow' has magic touch on ratings (ang.). strona internetowa „Los Angeles Times”, 2013-5-28. [dostęp 2013-06-07].
 2. Synopsis for SheZow (ang.). IMDb.com, Inc.. [dostęp 2013-06-12].
 3. SheZow Episode Cast (ang.). IMDb.com, Inc.. [dostęp 2013-06-12].
 4. gemini: SheZow (fr.). Comixzone, 2013-05-12. [dostęp 2013-06-13].
 5. SheZow Episode List (ang.). IMDb.com, Inc.. [dostęp 2013-06-12].
 6. a b c Andrea Riher: 'SheZow' creator talks 'transsexual' criticism, a 'coming out' episode and more (ang.). W: Zap2it [on-line]. Tribune Media Services, Inc., 2013-6-1. [dostęp 2013-06-07].
 7. The Hub Network Unveils 2013-'14 Program Slate with Six New Additions to Join Nine Returning Original Series (ang.). W: The Futon Critic [on-line]. 2013-03-20. [dostęp 2013-06-07].
 8. Jamie Clarke: ‘You Go, Girl!’ – SheZow set to launch in the UK (ang.). W: So So Gay [on-line]. So So Gay Ltd, 2013-05-30. [dostęp 2013-06-07].
 9. Ben Shapiro: Children's Network Launches Transsexual Superhero Show (ang.). Breitbart News Network, Llc, 2013-5-28. [dostęp 2013-06-07].
 10. Nicola Menzie: One Million Moms Protests Gender-Bending Kids Cartoon 'SheZow' (ang.). 2013-6-6. [dostęp 2013-06-07].
 11. Erik Chavela Jones: Hub Network: Do not air transvestite crossdresser show to kids! (ang.). Change.org Inc, 2013-6-6. [dostęp 2013-06-07].
 12. Erik Foerster: keep shezow on the hub: to have the cartoon shezow stay on the air and not have it taken off (ang.). Change.org Inc, 2013-6-6. [dostęp 2013-06-07].
 13. Claire Porter: TV studio creates first 'transsexual' superhero, SheZow (ang.). W: news.com.au [on-line]. News Limited, 2013-6-3. [dostęp 2013-06-12].
 14. Jennifer Boylan: Author Jennifer Boylan Speaks About New Cartoon 'Shezow' on MSNBC (ang.). Gay & Lesbian Alliance Against Defamation, 2013-6-2. [dostęp 2013-06-12].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]