Shirahimeshō

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Shirahimeshō
jap. 白姫抄
(Shirahimeshō)
Gatuneknadprzyrodzone
Manga
AutorClamp
WydawcaKobunsha
Kadokawa Shoten
Odbiorcyshōjo
Drukowana wAsuka Comics DX
Wydawana10 czerwca 1992
Liczba tomów1

Shirahimeshō (jap. 白姫抄) – jednotomowa antologia składająca się z przedmowy, trzech powieści i zakończenia, stworzona przez grupę Clamp. Początkowo była wydawana w Japonii przez wydawnictwo Kobunsha w 1992 roku, a później wznowiona ponownie w Asuka w 2001 r.

Wstęp[edytuj | edytuj kod]

Przedstawione w mandze historie bazują na historii o Yuki-onna, Bogini Śniegu. Dosłownie tłumacząc Shirahime oznacza biała księżniczka, podczas gdy Yuki-onna to postać pojawiająca się w japońskiej mitologii o oznacza dosłownie śnieżna kobieta. Legenda mówi, że gdy Shirahime płacze, pada śnieg.

Shirahime-Syo jest tytułem odbiegającym od standardowej grafiki mang grupy CLAMP i wprowadza bardziej tradycyjny styl i użycie akwareli. W efekcie manga jest postrzegana jako jedna z najpiękniejszych i wizualnie najambitniejszych prac grupy CLAMP. Składa się z czterech niezależnych historii, połączonych elementem śniegu i Shirahime.

Manga[edytuj | edytuj kod]

  • Prolog: młody mężczyzna samotnie idzie przez zaspy. Nagle w środku śnieżycy na pobliskim wzgórzu dostrzega przepiękną kobietę o czarnych włosach, która "czeka".
  • Garou no Yama (Góra Wilka z Kłami): młoda dziewczyna Fubuki opuszcza swoją matkę i wyrusza samotnie w góry przez śnieżyce, by odnaleźć wilka w kolorze ciemności, o oczach w kolorze krwi, który zabił jej ojca. Chce pomścić swojego ojca, lecz zostaje zaatakowana przez sforę dzikich psów. Z opresji wybawia ją czarny wilk, z którym się później zaprzyjaźnia i nazywa go Inuki (jap. Inu – pies). Jednakże nie było im dane długo być ze sobą.
  • Koori no Hana (Lodowy Kwiat): nad jeziorem w mroźnych górach moda 17-letnia kobieta imieniem Kaya, żegna swojego ukochanego, który musi ją opuścić. Obiecuje, że może minąć wieczność, lecz ona tu będzie na niego czekała niezmieniona jak kwiat. Ukochany wraca po 30-latach jednak nie odnajduje ukochanej. Dopiero gry spogląda na zamarzniętą toń, odnajduje ją zamarzniętą i niezmienioną, jak obiecała.
  • Hiyoku no Tori (Szczęśliwa Para): młody żołnierz opuścił pole bitwy i zabłądził wśród szalejącej zamieci. Chce wrócić do swojej ukochanej Yukino, która na niego czeka. Nagle napotyka parę czapli, do których strzela. Wiele dni później odrywa, że błądzi w kółko, gdyż napotyka się na ciało zabitego żurawia, jednak nie ma ono głowy. Chwilę potem ukazuje mu się piękna bogini, trzymająca w ręku czaszkę i wskazuje mu drogę. Idąc za wskazówką kontynuuje drogę. Słysząc nagły szelest, strzela w krzaki. Postrzela drugiego żurawia i odnajduje koło niej starą czaszkę. Orientuje się, że tajemnicza kobieta była partnerką postrzelonego żurawia. Żałuje swojego czynu, a niebawem znajduje drogę do domu.
  • Epilog: młody mężczyzna z przedmowy radzi kobiecie, by wróciła do domu, gdyż w dzień, gdy Shirahime płacze, stanie się coś smutnego. Ona na to odpowiada, że śnieg nie jest jej łzami, tylko smutkiem ludzkich dzieci.

Crossover[edytuj | edytuj kod]

  • Shirahime-syo pojawia się na krótkim klipie Clamp in Wonderland.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]