Shire (rasa konia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Konie rasy Shire przy pracy

Shire horserasa koni, pochodząca z Wielkiej Brytanii.

Są to wielkie zimnokrwiste konie, jedne z najcięższych, oraz największych koni świata. W ich ojczyźnie można je spotkać nawet jako konie wierzchowe, co wynika z tradycji angielskiego rycerstwa.

Historia[edytuj]

W średniowieczu Anglia była ośrodkiem kultury rycerskiej. Rycerze potrzebowali mocnych koni, których widok mógłby trwożyć wrogów. Za największe zwierzęta płacono najwyższe ceny. Dążąc do ideału, hodowcy z wielkim trudem wyhodowali konia dużego i ciężkiego, ale harmonijnie zbudowanego i bardziej nadającego się pod wierzch niż większość koni zimnokrwistych. Tak powstała rasa Shire.

Konie Shire w zaprzęgu

W XIX wieku znalazły nowe zastosowanie w komunikacji miejskiej: ciągnęły pierwsze tramwaje konne na Wyspach Brytyjskich. Dzisiaj shire'y są hodowane i utrzymywane przez miłośników rasy.

Wygląd[edytuj]

Konie tej rasy mają budowę ciała harmonijną, są silnie umięśnione, długonogie, z krótkim tułowiem i szeroką piersią. Mają suche głowy o szerokim, często garbonosym profilu, na wysoko osadzonej szyi. Na głowie występują różnego rodzaju odmiany (łysiny, strzałki, gwiazdki). Cechami charakterystycznymi tej rasy są ponadto obfite, jedwabiste szczotki, zaczynające się już od stawu skokowego, krótki, gęsty ogon oraz gęsta grzywa. Występują najczęściej w karej i gniadej Osiągają wysokość od 1,8 do 2 m.

Charakter[edytuj]

Są to konie uległe, cierpliwe, spokojne i przyjacielskie. Usposobienie łagodne.

Ciekawostki[edytuj]

  • Shire Horse pochodzą od angielskiej nieistniejącej już dziś rasy Greathorse. Wyhodowane zwierzęta były jednak o wiele większe od greathorse'a i zastąpiły greathorse'y bez problemu.
  • Najwyższy udokumentowany koń był rasy Shire Horse. Ważył on 1500 kg i miał ok. 230 cm w kłębie. Miał on na imię Sampson
  • Wysokość: powyżej 180 cm w kłębie, nierzadko niecałe 2 m
  • Maść: gniada z dużymi białymi odmianami na głowie i kończynach, siwa, skarogniada i kara
  • Pochodzenie: Wielka Brytania