Shortbread

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Uformowane shortbread tuż przed zapieczeniem

Shortbread – rodzaj ciastek, zbliżonych do ciastek kruchych, tradycyjny deser szkocki. W wersji tradycyjnej shortbread składa się z jednej części cukru, dwóch części masła i trzech części mąki owsianej. Współcześnie używa się zwykle mąki pszennej, czasami zmieszanej z ryżową lub kukurydzianą - zmienia to fakturę ciasta. Nazwa pochodzi od kruchości upieczonych ciastek (staroangielskie znaczenie słowa "short", stąd "shortening", tłuszcz spożywczy)[1], wywołanej dużą zawartością tłuszczu, który nie pozwala na uformowanie długich łańcuchów glutenu. Ciastka piecze się w niskiej temperaturze - mają pozostać jasne.

Kształty[edytuj | edytuj kod]

Prostokątne "fingers"

Tradycyjnie wypieka się je w trzech kształtach: dużego, okrągłego placka, dzielonego na trójkąty po wyjęciu z pieca (petticoat tails, z francuskiego petits cotés[2]); małych, okrągłych ciastek i dużych prostokątów, ciętych na paluszki. Ciasto dobrze trzyma kształt - spotyka się shortbread w formie serduszek, koniczynek itp. Ciastka często bywają nakłuwane we wzory widelcem lub specjalnym narzędziem i posypywane cukrem po upieczeniu.

Powiązania kulturowe[edytuj | edytuj kod]

Shortbread pochodzi ze Szkocji i z nią głównie jest kojarzony, choć produkuje się go w całej Wielkiej Brytanii i wielu innych krajach. Walkers Shortbread Ltd jest największym szkockim eksporterem żywności[3].

W 2006 shortbread zostały wybrane na wizytówkę Wielkiej Brytanii w Café Europe podczas austriackiej prezydencji Unii Europejskiej[potrzebny przypis].

Szkocki kucharz John Quigley z restauracji "Red Onion" w Glasgow nazwał shortbread "klejnotem w koronie" szkockiego piekarnictwa[4].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Online Etymology Dictionary. [dostęp 2008-08-27]. (ang.).
  2. A Etymological Dictionary of the Scottish Language. [dostęp 2008-08-27].
  3. Scotland on Sunday – Business. [dostęp 2008-08-27]. (ang.).
  4. Chef John Quigley discusses and bakes Scottish Shortbread. [dostęp 2008-08-27]. (ang.).