Shrewsbury

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Shrewsbury
Ilustracja
Rzeka Severn przepływająca przez Shrewsbury, widoczny most English Bridge
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Region

West Midlands

Hrabstwo ceremonialne

Shropshire

Unitary authority

Shropshire

Populacja (2011)
• liczba ludności


71 715

Nr kierunkowy

01743

Położenie na mapie Shropshire
Mapa konturowa Shropshire, w centrum znajduje się punkt z opisem „Shrewsbury”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Shrewsbury”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Shrewsbury”
Ziemia52°42′28″N 2°45′15″W/52,707778 -2,754167
Strona internetowa

Shrewsbury – miasto i civil parish[1] w Anglii, w regionie West Midlands, w hrabstwie ceremonialnym i jednolitej jednostce administracyjnej (unitary authority) Shropshire, położone nad rzeką Severn. W 2011 roku civil parish liczyła 71 715 mieszkańców[2].

W tym mieście rozwinęło się rzemiosło oraz turystyka. Ponadto rozwinął się przemysł browarniczy, maszynowy, elektrotechniczny oraz metalowy[3]. Shrewsbury jest wspomniana w Domesday Book (1086) jako Ciropesberie[4].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Najstarsza udokumentowana wzmianka o miejscowości pochodzi z 901 roku. Shrewsbury należało wówczas do Królestwa Mercji. Po podboju Anglii przez Normanów Shrewsbury i hrabstwo Shropshire stały się ważną linią obrony przed Walijczykami. Kontrolę nad hrabstwem powierzono Rogerowi de Montgomerie, krewnemu Wilhelma Zdobywcy. W 1083 roku założył klasztor benedyktynów w Shrewsbury, a w 1094 roku wstąpił do zakonu na kilka tygodni przed śmiercią. Został pochowany w kościele opackim, gdzie do dziś można oglądać jego nagrobek. W 1137 roku szczątki św. Winefrida przeniesiono z Walii do Shrewsbury, gdzie pozostały aż do zniszczenia opactwa przez Henryka VIII.

Podczas wojny o sukcesję angielską w 1138 roku doszło do bitwy o zamek Shrewsbury. Oblegający pod wodzą króla Stefana z Blois zdobyli zamek i od tego czasu Shrewsbury jest uznawane za „lojalne wobec króla”. Kilka kilometrów na północ, w pobliżu dzisiejszych przedmieść Battlefield, w 1403 roku rozegrała się bitwa pod Shrewsbury, która zakończyła bunt Henryka Percy z Northumberland przeciwko królowi Henrykowi IV. Podczas angielskiej wojny domowej Shrewsbury było twierdzą zwolenników króla i padło ofiarą żołnierzy parlamentu dopiero wtedy, gdy zdrajca wpuścił ich przez jedną z bram miasta. Brama ta znana jest obecnie jako Brama Zdrajców.

Shrewsbury jest położone poza głównymi szlakami handlowymi i nie rozwijało się tak szybko, jak większość innych angielskich miast podczas rewolucji przemysłowej. Powstało tu zaledwie kilka fabryk. W latach 1830-1840 liczba ludności faktycznie spadła, głównie z powodu braku przemysłu i słabych połączeń komunikacyjnych. Pod koniec XIX w. najważniejszym pracodawcą w mieście była kolej. Podczas drugiej wojny światowej Shrewsbury nie zostało zbombardowane.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Do dziś nawet mieszkańcy spierają się o to jak poprawnie wymówić nazwę Shrewsbury. Nazwę można wymówić zarówno Shruesbury (długie u), jak i Shrowsbury (ou).

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ordnance Survey linked data
  2. Neighbourhood Statistics. [dostęp 2015-10-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
  3. Shrewsbury, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2021-08-10].
  4. The Domesday Book online