Shriek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Walter "Shriek" Shreeve
Miejsce pobytu Gotham City
Zdolności Żadne, używa kostiumu, by kontrolować dźwięki
Cel Zemścić się na Batmanie za utratę słuchu

Shriek (pl. Zgrzyt) to fikcyjny antagonista z serii animowanej "Batman Przyszłości". W angielskiej wersji językowej głosu użyczał mu Chris Mulkey. Podobnie jak w przypadku Inque nowe imię Shreeve'a jest zniekształceniem (ang. Shriek wymawia się "Szrik", a jego nazwisko - "Szriw". Podobieństwo zostało zatracone w polskiej wersji).

Shriek'a nie należy mylić z inną postacią z uniwersum Marvela, o tym samym pseudonimie, lecz innych mocach.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Naprawdę nazywa się Walter Shreeve. Jest on inżynierem, specjalistą w dziedzinie dźwięków. Skonstruował on dla siebie mechaniczny kombinezon (egzoszkielet), który pozwala mu używać dźwięku jako broni. Jego podstawową bronią są uzbrojone w dyski dłonie, które emitują fale dźwiękowe o takim natężeniu, że mogą uszkodzić mocne materiały, np. beton czy żelazo.

Po raz pierwszy pojawił się w odcinku pt. "Zgrzyt" (10. odcinek 1. sezonu), gdzie Shreeve próbował znaleźć pracę w firmie Dereka Powersa. Skorumpowany biznesmen miał inne plany wobec dźwiękowego genisza, wysyłając go, aby zabił Bruce'a Wayne'a. Powers próbował bowiem przeforsować plany dotyczące zburzenia starej części Gotham City, bez skutku - Bruce Wayne stanowczo się temu sprzeciwiał. Twierdził, że należy pamiętać o przeszłości. Wraz z Terrym odwiedził zabytkową dzielnicę, pokazując mu miejsce, gdzie jego rodzice zostali zamordowani. Kiedy wszedł do starego budynku sądu, został zaatakowany przez Shreeva w kostiumie. Terry (jako Batman) ocalił go, jednak Wayne trafił do szpitala z powodu lekkich obrażeń. Powers wpadł w gniew, bo Wayne był otoczony sporą ilością ochrony; Shreeve jednak znalazł sposób, jak do niego trafić.

Następnej nocy Wayne ocknął się... słysząc głosy. Mówiły mu, aby podszedł do okna i wyskoczył - na szczęście personel medyczny przybył w samą porę. Bruce został umieszczony w izolatce. Tymczasem Terry badał dysk zgubiony przez Shreeva. Okazało się, ze składa się nie tylko z żelaza i miedzi, ale i metalu zwanego "acustium". Kiedy odkrył, że produkują go tylko w laboratorium Shreeva, postanowił rozpocząć poszukiwania właśnie tam. Niestety Shreeve odkrył jego podstęp i Batman ledwo uciekł. Shreeve był wściekły na Powersa,gdyż policja dowiedziała się o jego tożsamości. Wówczas Powers dał mu imię "Shriek" i wysłał, by "narobić trochę bałaganu".

W międyczasie Batman wyciągnął Wayne'a z izolatki i odkrył tajemnicę głosów - pod bandażem na czole znajdował się przekaźnik Shreeva. Batman udał się do fabryki, by go odnaleźć. Tam stoczył trudną walkę - Shriek wyciszył wszystkie dźwięki z wyjątkiem tych wydawanych przez Batmana. Terry'emu pomógł Ace, pies Bruce'a. Kiedy Shriek chciał ostatecznie go załatwić, użył batarangu, aby uszkodzić jeden z dysków. Słuch Shrieka wyostrzył się tak, że wszystkie dźwięki sprawiały mu okropny ból. Kiedy Batman zdjął mu hełm, okazało się, że Shriek ogłuchł. Kiedy później się pojawiał, musiał używać aparatu słuchowego lub swojego kostiumu, aby słyszeć. Utrata słuchu sprawiła, że całkiem stracił rozum i myślał tylko o tym, jak załatwić Batmana.

Shriek pojawił się w odcinku nr 25, "Kamerton" (Babel), by z pomocą wysokich częstotliwości wprawić zwierzęta Gotham w szał, a także uniemożliwić komunikowanie się mieszkańców Gotham. Później wystąpił także w "Gdzie jest Terry?" (Where's Terry?)

Jego ostatni występ to epizod "Epilogue" w serialu animowanym "Justice League Unlimited", gdzie Terry miał sen o grupie przestępców złożonej ze Stalkera, Inque, Shrieka oraz Parasite'a (Pasożyta).

Cytaty[edytuj | edytuj kod]

 • 1.
  • Głos Shreeve'a: To niesamowity zmysł, słuch. I bardzo ważny, bo pierwszą oznaką niebezpieczeństwa jest dźwięk.
  • Derek Powers: Shreeve, co ty próbujesz... (słychać pociąg, Powers widzi zbliżające się światło) SHREEEEVE!
  • Shreeve (wyłącza urządzenie i latarkę): Widzi pan, panie Powers? To tylko iluzja.
  • Derek Powers (podnosi się z podłogi): Wiedziałem.
 • 2.
  • Derek Powers: Jeśli tęsknisz za swoim starym imieniem, dam ci nowe. (zastanawia się) Zgrzyt!