Shub-Niggurath

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wizja artysty: Shub-Niggurath z „tysiącem potomstwa”

Shub-Niggurath, „Czarna Koza z Lasu z Tysiącem Potomstwa”, jedno z bóstw w Mitologii Cthulhu autorstwa H.P. Lovecrafta. Nazywane jest również „Czarnym Baranem z Lasu z Tysiącem Owiec”, by wprowadzić płeć męską w stosunku do Wielkiego Przedwiecznego, którego zwykle uważa się za samicę.

Pierwsza wzmianka o Shub-Niggurath pochodzi z opowiadania The Last Test (1928). Bogini nigdy nie została dokładnie opisana w prozie Lovecrafta, ale jej imię jest często wspominane lub wzywane podczas rytuałów. Jako postać pojawia się u innych autorów, współtworzących Mitologię - Augusta Derletha, Roberta Blocha i Ramseya Campbella.

Trudno powiedzieć, jaką samotnik z Providence miał koncepcję, jeśli chodzi o Shub-Niggurath; jego twórczość nie zawiera żadnych szczegółów na ten temat. Bóstwo pojawia się po raz pierwszy w opowiadaniu Koszmar w Dunwich (1928), jeśli chodzi o dzieła wydane pod nazwiskiem pisarza, i tu jednak wzmianka ogranicza się do okrzyku „Iä! Shub-Niggurath!”. Kolejna historia, wspominająca tę Wielką Przedwieczną, zatytułowana jest Szepczący w Ciemności (1930) i zawiera nagranie oraz fragment obrzędu, w którym obszernie wzywa się Czarną Kozę z Lasu z Tysiącem Młodych. Inne podobne wykrzyknienia mają miejsce w Snach w Domu Czarownic (1932) oraz w Coś na progu (1933).

Jedynych szczegółowych informacji o Shub-Niggurath dostarcza proza, publikowana pod nazwiskami klientów, dla których Lovecraft pisał jako ghost-writer. Dla nich też stworzył paralelny cykl mitów i odrębną grupę Wielkich Przedwiecznych, takich jak Yig, Ghatanotha, Rhan-Tegoth, „złe bliźnięta Nug i Yeb” oraz Shub-Niggurath. W opowiadaniu The Mound, opisującym odkrycie podziemnej krainy K'n-yan przez hiszpańskiego konkwistadora, pojawia się świątynia Tsathogguy, którą przekształcono w kaplicę Shub-Niggurath, „Wielkiej Matki i żony Tego, którego się nie nazywa. Ta bogini była czymś w rodzaju wyrafinowanej Astarte(...)”. To porównanie kojarzy Shub-Niggurath z boginią płodności Cybele, Wielką Matką, wspomnianą w opowiadaniu „Szczury w ścianach” Lovecrafta.

Inne źródła, mówiące o koncepcji Shub-Niggurath, znajdują się w listach Lovecrafta. Na przykład, w liście do Willisa Conovera, Lovecraft opisuje ją jako „złą, przypominającą opar istotę”.

Mimo że Shub-Niggurath jest zwykle utożsamiana z epitetem „Czarna Koza z Lasu z Tysiącem Młodych”, możliwe, że Czarna Koza jest odrębnym stworzeniem. Rodolfo Ferraresi w eseju „The Question of Shub-Niggurath” twierdzi, że koza jest spersonifikowanym obiektem, przez który Shub-Niggurath jest czczona. W przeciwieństwie do Wielkiej Przedwiecznej, Czarna Koza jest czasami przedstawiana jako samiec, na przykład w Szepczącym w Ciemności, gdzie określa się go „Panem Lasu”. Czarna Koza może być także uosobieniem Pana, ponieważ Lovecraft inspirował się The Great God Pan (1890) Arthura Machena. W tej formie Czarna Koza może reprezentować Szatana w formie satyra, półczłowieka i półkozła. W folklorze satyr symbolizował mężczyznę z nadmierną seksualną żądzą. Możliwe, że Czarna Koza stanowi męską, ziemską formę Shub-Niggurath, w której bogini pragnie kopulować ze swoimi wyznawcami.