Shunryū Suzuki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Shunryū Suzuki
鈴木俊隆
Data i miejsce urodzenia

18 maja 1904
Hiratsuka

Data i miejsce śmierci

4 grudnia 1971
San Francisco

Szkoła

sōtō

Shunryū Suzuki (jap. 鈴木俊隆 Suzuki Shunryū; ur. 18 maja 1904, zm. 4 grudnia 1971 w San Francisco) – japoński mnich buddyjski, nauczyciel zen w tradycji sōtō.

Suzuki spopularyzował buddyzm zen w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza w San Francisco, dokąd przybył z Japonii w 1959 roku. Był jednym z wpływowych mistrzów zen, a jego nauczanie w znacznym stopniu przyczyniło się do wzrostu zainteresowania buddyzmem zen w świecie Zachodu.

Urodził się jako syn opata małej świątyni Shōgan-ji, Butsumona Sogaku Suzukiego, w Hiratsuce, w prefekturze Kanagawa. Od dwunastego roku życia studiował zen i sprawował różne funkcje w wielu klasztorach w Japonii, wliczając w to dwa najważniejsze klasztory zen sōtō: Eihei-ji i Sōji-ji.

Początek jego pobytu w Ameryce zbiegł się z rozkwitem zainteresowania buddyzmem wśród bitników. Poranne zazen prowadzone przez Suzukiego w Amerykańskiej Akademii Studiów Azjatyckich przyciągały na fali tej mody licznych uczestników. Z czasem te początkowo improwizowane i krótkotrwałe sesje przerodziły się w regularne medytacje, a to z kolei dało początek San Francisco Zen Center.

Zostawił jednak po sobie jedną z najsłynniejszych książek o buddyzmie, Zen Mind, Beginner's Mind. Powstała jako zapis jego wykładów, początkowo spisanych przez Marian Derby, później poprawianych przez samego Suzuki i kilku innych uczniów[1]. Druga książka nosi tytuł: Not Always So: Practicing the True Spirit of Zen.

Umysł początkującego, który zainteresował Suzukiego w jego zachodnich studentach, to możliwość postrzegania rzeczywistości w sposób świeży, nieukierunkowany wcześniejszymi doświadczeniami; to prawdziwa czystość i autentyczność, którą cechują się osoby początkujące. Cała sztuka, zdaniem Suzukiego, polega na tym, żeby nie starać się zrozumieć, a utrzymać stan pierwotnej ciekawości i otwartości.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Afterword by David Chadwick, [w:] Shunryū Suzuki, Zen mind, beginner's mind, wyd. 40th anniversary ed, Boston: Shambhala, 2010, ISBN 978-1-59030-850-9, OCLC 637715228 [dostęp 2021-12-05].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]