Siły Zbrojne Chile

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Siły Zbrojne Chile - podlegają prezydentowi za pośrednictwem ministerstwa obrony i składają się z wojsk lądowych, marynarki i lotnictwa.

Alumni chilijskiej szkoły podoficerskiej na defiladzie w 2014 (Escuela de Suboficiales del Ejército de Chile)

Wojska chilijskie w 2014 roku liczyły 60,6 tys. żołnierzy zawodowych oraz 82 tys. rezerwistów. Według rankingu Global Firepower (2014) chilijskie siły zbrojne stanowią 58. siłę militarną na świecie, z rocznym budżetem na cele obronne w wysokości 5,5 mld dolarów (USD)[1].

Wbrew powszechnym opiniom ich częścią nie są Karabinierzy Chilijscy, którzy wraz z Policją Śledczą tworzą Siły Porządku i Bezpieczeństwa.

Obowiązek służby wojskowej dotyczy wszystkich mężczyzn którzy ukończyli 18 lat. Podlegający poborowi mogą się zgłosić na ochotnika. W przypadku gdy liczba ochotników jest zbyt mała w stosunku do potrzeb armii organizowana jest loteria wybierająca podlegających przymusowemu poborowi[2]. Trwa ona - zależnie od rodzaju broni - od 12 do 24 miesięcy. Działalność Sił Zbrojnych Chile koordynuje Sztab Generalny Obrony Narodowej Chile którym obecnie kieruje Iván Fabry Rodríguez.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Chile (ang.). Global Firepower. [dostęp 2014-08-26].
  2. Chile - Personnel (ang.). GlobalSecurity.org. [dostęp 2014-06-20].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]