Siły zbrojne Paragwaju

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Coat of arms of Paraguay.svg

Siły zbrojne Paragwaju (hiszp. Fuerzas Armadas de Paraguay) składają się z trzech rodzajów broni: wojsk lądowych, marynarki wojennej i lotnictwa.

Wojska paragwajskie w 2014 roku liczyły 10,7 tys. żołnierzy zawodowych oraz 165 tys. rezerwistów. Według rankingu Global Firepower (2014) paragwajskie siły zbrojne stanowią 89. siłę militarną na świecie, z rocznym budżetem na cele obronne w wysokości 145 mln dolarów (USD)[1].

Naczelnym wodzem jest, zgodnie z konstytucją, prezydent republiki.

Wszyscy, którzy mają 18 lat, lub 17 (kiedy ich 18 urodziny przypadają w danym roku), są objęci poborem w razie mobilizacji. W 2014 roku zdolnych do służby wojskowej było ponad 2,8 mln Paragwajczyków[1].

Siły lądowe[edytuj | edytuj kod]

Siły lądowe skupiają większość personelu armii. Zorganizowane są w trzy korpusy, w składzie sześciu dywizji piechoty i trzech kawalerii.

Głównymi zadaniami są: obrona kraju, utrzymanie porządku wewnętrznego oraz współpraca z władzami cywilnymi w pewnych projektach.

Marynarka[edytuj | edytuj kod]

Aczkolwiek Paragwaj nie posiada dostępu do morza, to posiada marynarkę wojenną operującą na rzece Parana. Jest to największa marynarka wojenna kraju śródlądowego[potrzebny przypis]. Boliwia - też bez dostępu do morza, również posiada flotę, ale znacznie mniejszą.

W latach 70. w jej skład wchodziły dwie kanonierki rzeczne, okręt wsparcia z dwoma śmigłowcami na pokładzie, trzy kutry patrolowe i pięć łodzi patrolowych.

W ramach floty wyodrębnione jest lotnictwo morskie i piechota morska.

Personel marynarki liczy ok. 2000 żołnierzy.

Lotnictwo[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Paragwajskie Siły Powietrzne.

Lotnictwo, najmniejszy i najmłodszy rodzaj sił zbrojnych posiada 1500 osobowy personel i ok. 10 samolotów bojowych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Paraguay (ang.). Global Firepower. [dostęp 2014-09-06].