Siatkonoga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Nohejbal.jpg

Siatkonoga – dyscyplina sportu składająca się z dwóch odmian: Futnetu - siatkonogi na niskiej siatce i twardym podłożu i Footvolleya - siatkonogi plażowej

Futnet został zapoczątkowany w Czechach latach 20. przez piłkarzy Slavii Praga. Gra ta łączy elementy trzech popularnych gier sportowych - siatkówki, tenisa oraz piłki nożnej.

Gra polega na odbijaniu piłki pomiędzy dwiema drużynami ponad siatką umieszczoną na wysokości 1,1 metra nad ziemią. Odbicia można wykonywać każdą częścią ciała oprócz rąk.

W siatkonodze rozróżnia się trzy konkurencje: grę pojedynczą, grę podwójną i grę w trójkach. W Polsce najpopularniejsze są singiel i debel.

Na świecie siatkonoga nosi nazwę futnet, za jej promocję zaś odpowiada Światowa Federacja Siatkonogi (UNiF), a w Europie (EFTA).

Footvolley to sport zapoczątkowany w Brazylii w 1965 roku przez Octavio de Moraesa. Prym na świecie wiodą Brazylijczycy. Footvolley rozgrywany jest w wersji: 2x2, 3x3 i 4x4. Najpopularniejsza jest wersja 2x2.

W Polsce za promocję siatkonogi odpowiada departament Siatkonoga Polska w SYSKO SportMarketing. Polskim promotorem tego sportu jest łodzianin Michał Sieczko, który zasiada we władzach obu międzynarodowych organizacji odpowiedzialnych za rozwój siatkonogi.

Siatkonoga w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Dotychczas odbyło się siedem edycji Mistrzostw Polski w futnet. Aktualnymi (2012) Mistrzami Polski w futnet (gra podwójna) jest drużyna KS Blokers Łódź[1], w składzie: Michał Kłosiński, Marcin Skrydalewicz, Łukasz Kawecki.

Pierwsze mistrzostwa Polski w futnet odbyły się w 2005 roku w Zgierzu. Mistrzostwa rozgrywane były w dwóch konkurencjach: grze pojedynczej (singlu) oraz grze podwójnej (deblu). W singlu zwyciężył reprezentant Polski w beach soccer - Paweł Friszkemut ze Sztutowa. Zwycięzcą debla została para Grzegorz Krysiak i Dariusz Matusiak ze Zgierza.

W 2007 roku powołana do życia została reprezentacja Polski w Futnet, która w dniach 16-18 listopada zadebiutowała na mistrzostwach Europy Trenczynie (Słowacja). Polacy zajęli 9 miejsce w grze podwójnej, odnosząc dwa zwycięstwa nad Włochami i Turcją.

W 2008 roku w Nymburku (Czechy), Polacy zadebiutowali w VIII Mistrzostwach Świata w Futnet. W grze pojedynczej Paweł Friszkemut zajął 7 miejsce, natomiast w deblu nasza drużyna Paweł Friszkemut/Maciej Piechnik/Tomasz Wojtczyk sklasyfikowana została na 11 miejscu.

W roku 2011 na Korsyce Polacy w składzie Michał Kłosiński, Marcin Skrydalewicz, Arkadiusz Kondraciuk i Łukasz Fryczak zagrali w Mistrzostwach Europy w Futnet. Polacy w Mistrzostwach Europy w Corte osiągnęli jak dotychczas największy sukces w historii siatkonogi w Polsce zajmując 5 miejsce w deblu (para Michał Kłosiński, Marcin Skrydalewicz) oraz 6 miejsca w singlu (Michał Kłosiński) i trójkach (Skrydalewicz,Kłosiński,Kondraciuk/Fryczak).

W roku 2012, Polska uczestniczyła w Mistrzostwach Świata w futnet w Nymburku, gdzie zajęła ósme miejsce w singlu, dziewiąte w deblu i siódme w grze potrójnej. Polskę na Mistrzostwach Świata reprezentowali Michał Kłosiński, Marcin Skrydalewicz, Arkadiusz Kondraciuk, Łukasz Fryczak i Przemysław Kulik.

W międzynarodowych klubowych rozgrywkach Polskę reprezentują Mistrzowie Polski drużyna KS Blokers Łódź. Zespół startuje regularnie w najmocniej obsadzonych turniejach Futnet na świecie, takich jak: Austin Cup, Valach Open, Interliga, Honem Sem i wielu innych.

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Wikimedia Commons