Siatkonoga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nohejbal.jpg

Siatkonoga – dyscyplina sportu składająca się z dwóch odmian: futnetu – siatkonogi na niskiej siatce i twardym podłożu i footvolleya – siatkonogi plażowej.

Futnet został zapoczątkowany w Czechach latach 20. XX wieku przez piłkarzy Slavii Praga. Gra ta łączy elementy trzech popularnych gier sportowychsiatkówki, tenisa oraz piłki nożnej.

Gra polega na odbijaniu piłki pomiędzy dwiema drużynami ponad siatką umieszczoną na wysokości 1,1 metra nad ziemią. Odbicia można wykonywać każdą częścią ciała oprócz rąk.

W siatkonodze rozróżnia się trzy konkurencje: grę pojedynczą, grę podwójną i grę w trójkach. W Polsce najpopularniejsze są singiel i debel.

Na świecie siatkonoga nosi nazwę futnet, za jej promocję zaś odpowiada Światowa Federacja Siatkonogi (UNiF), a w Europie (EFTA).

Footvolley to sport zapoczątkowany w Brazylii w 1965 roku przez Octavio de Moraesa. Prym na świecie wiodą Brazylijczycy. Footvolley rozgrywany jest w wersji: 2x2, 3x3 i 4x4. Najpopularniejsza jest wersja 2x2.

W Polsce za promocję siatkonogi odpowiada departament Siatkonoga Polska w SYSKO SportMarketing. Polskim promotorem tego sportu jest łodzianin Michał Sieczko, który zasiada we władzach obu międzynarodowych organizacji odpowiedzialnych za rozwój siatkonogi.

Siatkonoga w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Dotychczas odbyło się osiem edycji Mistrzostw Polski w futnet. Aktualnymi (2014) Mistrzami Polski w futnet (gra podwójna) jest drużyna KS Blokers Łódź[1], w składzie: Michał Kłosiński, Marcin Skrydalewicz, którzy obronili tytuł zdobyty na poprzednich Mistrzostwach Polski (2012).

Pierwsze mistrzostwa Polski w futnet odbyły się w 2005 roku w Zgierzu. Mistrzostwa rozgrywane były w dwóch konkurencjach: grze pojedynczej (singlu) oraz grze podwójnej (deblu). W singlu zwyciężył reprezentant Polski w beach soccerPaweł Friszkemut ze Sztutowa. Zwycięzcą debla została para Grzegorz Krysiak i Dariusz Matusiak ze Zgierza.

W 2007 roku powołana do życia została reprezentacja Polski w Futnet, która w dniach 16-18 listopada zadebiutowała na mistrzostwach Europy Trenczynie (Słowacja). Polacy zajęli 9 miejsce w grze podwójnej, odnosząc dwa zwycięstwa nad Włochami i Turcją.

W 2008 roku w Nymburku (Czechy), Polacy zadebiutowali w VIII Mistrzostwach Świata w Futnet. W grze pojedynczej Paweł Friszkemut zajął 7 miejsce, natomiast w deblu nasza drużyna Paweł Friszkemut/Maciej Piechnik/Tomasz Wojtczyk sklasyfikowana została na 11 miejscu.

W roku 2011 na Korsyce Polacy w składzie Michał Kłosiński, Marcin Skrydalewicz, Arkadiusz Kondraciuk i Łukasz Fryczak zagrali w Mistrzostwach Europy w Futnet. Polacy w Mistrzostwach Europy w Corte osiągnęli jak dotychczas największy sukces w historii siatkonogi w Polsce zajmując 5 miejsce w deblu (para Michał Kłosiński, Marcin Skrydalewicz) oraz 6 miejsca w singlu (Michał Kłosiński) i trójkach (Skrydalewicz,Kłosiński,Kondraciuk/Fryczak).

W roku 2012, Polska uczestniczyła w Mistrzostwach Świata w futnet w Nymburku, gdzie zajęła ósme miejsce w singlu, dziewiąte w deblu i siódme w grze potrójnej. Polskę na Mistrzostwach Świata reprezentowali Michał Kłosiński, Marcin Skrydalewicz, Arkadiusz Kondraciuk, Łukasz Fryczak i Przemysław Kulik.

W roku 2014 w Mistrzostwach Świata w Brandys nad Łabą (Czechy) reprezentacja Polski zajęła 8 miejsce. Polacy występowali w składzie Michał Kłosiński, Marcin Skrydalewicz, Łukasz Fryczak, Przemysław Kulik i Kamil Bartos.

W międzynarodowych klubowych rozgrywkach Polskę reprezentują Mistrzowie Polski drużyna KS Blokers Łódź. Zespół startuje regularnie w najmocniej obsadzonych turniejach futnetu na świecie, takich jak: Austin Cup, Valach Open, Interliga, Honem Sem i wielu innych.

W roku 2014 drużyna KS Blokers Łódź wystąpiła w UNIF Club World Cup (Klubowych Mistrzostwach Świata w Futnet) w czeskim Brnie i zajęła 5 miejsce ex aequo z Mistrzami Szwajcarii, Kanady i Francji.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]