Sidney Reilly

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sidney Reilly
Sigmund Grigorjewicz Rosenblum
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 24 marca 1874
Odessa
Data i miejsce śmierci 5 listopada 1925
okolice Moskwy
Zawód funkcjonariusz
Scotland Yardu
Secret Service Bureau
Narodowość żydowska
Odznaczenia
Military Cross (Wielka Brytania)
Ciało Reilly'ego sfotografowane przez agentów OGPU, 1925

Sidney George Reilly, właśc. Sigmund Grigorjewicz Rosenblum (ur. 24 marca 1874 w Odessie, zm. 5 listopada 1925 k. Moskwy) – funkcjonariusz Scotland Yardu, a następnie Secret Service Bureau.

Młode lata[edytuj]

Sigmund Grigorjewicz Rosenblum urodził się w Odessie w bogatej rodzinie żydowskiej. Jego rodzicami byli Paulina i Grigorij Rosenblumowie. W 1890 zerwał kontakty z rodziną i wyemigrował do Londynu. W 1895 otrzymał paszport brytyjski, pracując już dla brytyjskiego wywiadu.

Rewolucja bolszewicka[edytuj]

W 1918 został szpiegiem Secret Service Bureau (SSB) i od razu oddelegowano go wraz z brytyjskim dyplomatą Robertem Lockhartem do Rosji, aby organizować opozycję antybolszewicką. Od samego początku byli obserwowani przez agentów Wszechrosyjskiej Komisji Nadzwyczajnej do Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem. Po zamachu na Lenina Lockhart i Reilly zostali aresztowani przez funkcjonariuszy WCzK. Obaj zostali wypuszczeni, a po ponownym aresztowaniu wymieniono ich na rosyjskich agentów aresztowanych przez brytyjskie służby w Londynie. Reilly został zwolniony ze służby SSB w 1921 w stopniu porucznika.

As szpiegów[edytuj]

Przez wiele lat wokół Sidneya Reilly'ego krążyła legenda świetnego szpiega. W Wielkiej Brytanii był nazywany „Asem szpiegów”. W rzeczywistości Reilly współpracował z kilkoma wywiadami, pracując już dla Brytyjczyków. Miał co najmniej kilka paszportów i jednocześnie był żonaty z kilkoma kobietami w różnych krajach. W trakcie swojego pobytu w Rosji współpracował z wieloma organizacjami antybolszewickimi będącymi w rzeczywistości częścią najpierw WCzK, a potem OGPU. Na tej podstawie nieświadomie przekazywał Brytyjczykom nieprawdziwe informacje o rozległym podziemiu antybolszewickim zakładanym w większości przez agentów radzieckich służb.

Śmierć[edytuj]

W 1925 został zwabiony przez agenta OGPU Grigorija Syrojeżkina do ZSRR pod pozorem spotkania z podziemiem antybolszewickim. Po przekroczeniu granicy fińsko-radzieckiej aresztowany i przewieziony do siedziby OGPU w Moskwie przy ulicy Wielkiej Łubianki. 5 listopada rozstrzelany w podmoskiewskim lesie.

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]