Sidney Reilly

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Sidney George Reilly, właśc. Sigmund Grigorjewicz Rosenblum (ur. 24 marca 1874, zm. 5 listopada 1925) - funkcjonariusz Scotland Yardu, a następnie Secret Intelligence Service.

Młode lata[edytuj]

Urodził się w Odessie w bogatej żydowskiej rodzinie jako syn Pauliny i Grigorija Rosenblum. W młodości znany jako Sigmund Grigorjewicz Rosenblum. W 1890 zerwał kontakty z rodziną i wyemigrował do Londynu. W 1895 otrzymał brytyjski paszport, pracując już dla brytyjskiego wywiadu.

Rewolucja bolszewicka[edytuj]

W 1918 Reilly został szpiegiem SIS i od razu oddelegowano go wraz z brytyjskim dyplomatą Robertem Lockhartem do Rosji, aby organizować opozycję antybolszewicką. Od samego początku byli obserwowani przez agentów Wszechrosyjskiej Komisji Nadzwyczajnej do Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem. Po zamachu na Lenina Lockhart i Reilly zostali aresztowani przez funkcjonariuszy WCzK. Obaj zostali wypuszczeni, a po ponownym aresztowaniu wymieniono ich na rosyjskich agentów aresztowanych przez brytyjskie służby w Londynie. Reilly został zwolniony ze służby SIS w 1921 w stopniu porucznika.

As szpiegów[edytuj]

Przez wiele lat wokół Sidneya Reilly'ego krążyła legenda świetnego szpiega. W Wielkiej Brytanii był tytułowany "Asem szpiegów". W rzeczywistości Reilly współpracował z kilkoma wywiadami, pracując już dla Brytyjczyków. Miał co najmniej kilka paszportów i jednocześnie był żonaty z kilkoma kobietami w różnych krajach. W trakcie swojego pobytu w Rosji współpracował z wieloma organizacjami antybolszewickimi będącymi w rzeczywistości częścią najpierw WCzK, a potem OGPU. Na tej podstawie nieświadomie przekazywał Brytyjczykom nieprawdziwe informacje o rozległym podziemiu antybolszewickim zakładanym w większości przez agentów radzieckich służb.

Śmierć[edytuj]

Ciało Reilly'ego sfotografowane przez agentów OGPU (1925 rok)

W 1925 został zwabiony przez agenta OGPU Grigorija Syrojeżkina do ZSRR pod pozorem spotkania z podziemiem antybolszewickim. Po przekroczeniu granicy fińsko-radzieckiej aresztowany i przewieziony do siedziby OGPU w Moskwie przy ulicy Wielkiej Łubianki. 5 listopada rozstrzelany w podmoskiewskim lesie.

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]