Sieć radialna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Sieć radialna jest odmianą iteracyjnej sztucznej sieci neuronowej. W radialnych sztucznych sieciach neuronowych odwzorowanie zbioru wejściowego w wyjściowy jest realizowane przez dopasowanie wielu pojedynczych funkcji aproksymujących do wartości zadanych, ważne jedynie w wąskim obszarze przestrzeni wielowymiarowej.

Neuron w warstwie ukrytej realizuje funkcję zmieniającą się radialnie wokół wybranego centrum c i przyjmującą wartości niezerowe tylko w otoczeniu tego centrum. Funkcję taką oznaczamy w postaci i nazywamy radialną funkcją bazową. Neuron ma za zadanie odwzorować radialną przestrzeń wokół jednego zadanego punktu lub grupy punktów stanowiących klaster. Superpozycja sygnałów od wszystkich neuronów ukrytych, dokonywana przez neuron wyjściowy, pozwala uzyskać odwzorowanie całej przestrzeni wielowymiarowej. Architektura sieci radialnych ma strukturę analogiczną do struktury wielowarstwowej sieci sigmoidalnej o jednej warstwie ukrytej, która to reprezentuje odwzorowanie nieliniowe realizowane przez neurony o radialnej funkcji bazowej.

Najprostsza sieć radialna działa na zasadzie wielowymiarowej interpolacji, która odwzorowuje p różnych wektorów wejściowych xi (i=1,2...p) z przestrzeni wejściowej N-wymiarowej w zbiór p liczb rzeczywistych di (i=1,2...p). Odpowiada to przyjęciu p neuronów radialnych w warstwie ukrytej i określenie funkcji odwzorowania F(x), dla której spełnione są warunki interpolacji F(x) = di.

Dobór liczby neuronów warstwy ukrytej[edytuj | edytuj kod]

Dobór liczby neuronów warstwy ukrytej w sieciach radialnych (sieciach iteracyjnych) zależy od przyjętego błędu. Neurony są dodawane iteracyjnie, 1 neuron w jednej iteracji aż do osiągnięcia błędu średniokwadratowego podanego przez użytkownika lub osiągnięcia maksymalnej liczby neuronów. Maksymalna liczba neuronów równa jest liczbie wektorów wejściowych, np. jeżeli xi (i=1,2...p), to maksymalna liczba neuronów równa jest p.

Zastosowanie sieci radialnych[edytuj | edytuj kod]

Sieci radialne znalazły zastosowanie w rozwiązywaniu problemów klasyfikacyjnych, zadaniach aproksymacji funkcji wielu zmiennych, jak i zagadnieniach predykcji. Na ogół uważa się (Kosko, 1988), że sieci radialne nadają się do wykrywania uszkodzeń w różnego rodzaju systemach rozpoznawania wzorców itp.