Siedem bram Jerozolimy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Siedem bram Jerozolimykompozycja autorstwa Krzysztofa Pendereckiego stworzona na zamówienie władz miejskich Jerozolimy z okazji jubileuszu trzech tysiącleci istnienia miasta.

Tytuł i budowa tego siedmioczęściowego utworu nawiązują do siedmiu historycznych bram prowadzących do jerozolimskiego Starego Miasta. Początkowo kompozycja została pomyślana jako symfonia, jednak w procesie twórczym przybrała formę wokalno-instrumentalną, zbliżając się tym samym do formy oratorium. Utwór przewidziany jest na orkiestrę z rozbudowaną sekcją perkusyjną, trzy chóry, solistów i recytatora[1]. Mieszają się w nim motywy typowe dla muzyki Bliskiego Wschodu oraz muzyki związanej z tradycją chrześcijańską obrządków wschodniego i zachodniego. Wykorzystano nietypowe instrumenty, takie jak trąbka basowa mająca imitować żydowski szofar, a także tubafony, czyli niskobrzmiące rury skonstruowane specjalnie na potrzeby odtworzenia partytury Siedmiu bram Jerozolimy[2].

Warstwę tekstową oparto na Księdze Psalmów, z której wybrane zostały przede wszystkim fragmenty odnoszące się do Jerozolimy, a także na innych starotestamentowych księgach, tj. na Księdze Izajasza, Daniela, Ezechiela i Jeremiasza. Posłużono się przy tym tłumaczeniem wziętym z Wulgaty. Jedynie fragment proroctwa Ezechiela z części szóstej Siedmiu bram Jerozolimy jest – zgodnie z życzeniem autora – wykonywany zawsze w języku narodowym publiczności[3].

Prawykonanie Siedmiu bram Jerozolimy odbyło się 9 stycznia 1997 r. w Jerozolimie. Uczestniczyli w nim muzycy z różnych krajów, m.in. chóry z Monachium, Stuttgartu i Lipska oraz jerozolimska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Lorina Maazela. W Polsce Siedem bram Jerozolimy po raz pierwszy wykonano w Filharmonii Narodowej w Warszawie 14 marca 1997 r..

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wielka synteza muzyki (pol.) [on-line], w: Dziennik Teatralny [dostęp: 7 listopada 2008].
  2. Wielka synteza muzyki. teatry.art.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-10)]. (pol.) [on-line], w: Dziennik Teatralny [dostęp: 7 listopada 2008].
  3. Krzysztof Penderecki, „Siedem bram Jerozolimy” (pol.) [on-line], w: Kultura polska [dostęp: 7 listopada 2008].