Siedlec (gmina Janów)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Siedlec
Schronisko młodzieżowe
Schronisko młodzieżowe
Państwo  Polska
Województwo śląskie
Powiat częstochowski
Gmina Janów
Liczba ludności (2008) 506
Strefa numeracyjna (+48) 34
Kod pocztowy 42-253[1]
Tablice rejestracyjne SCZ
SIMC 0133534
Położenie na mapie gminy Janów
Mapa lokalizacyjna gminy Janów
Siedlec
Siedlec
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Siedlec
Siedlec
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Siedlec
Siedlec
Położenie na mapie powiatu częstochowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu częstochowskiego
Siedlec
Siedlec
Ziemia50°41′34″N 19°21′53″E/50,692778 19,364722

Siedlecwieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Janów. Siedlec położony jest 25 km na południowy wschód od Częstochowy.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa częstochowskiego. Po raz pierwszy wioska została wymieniona w dokumentach z 1473 r jako własność Piotra, jednego z czterech braci Śreniawitów, władających Potokiem, o których wspomina Jan Długosz.

Części wsi[edytuj | edytuj kod]

Integralne części wsi Siedlec[2][3]
SIMC Nazwa Rodzaj
0133540 Na Pańskim część wsi
0133557 Piekło część wsi

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość położona jest na Wyżynie Częstochowskiej[4], otoczona pagórkami, ostańcami i dolinami. We wschodniej części wioski wznosi się najwyższe wyniesienie na terenie gminy Janów – Kadzielnia (375,5 m), nie zalesione, porośnięte ziołami i trawą (ładne widoki na okolicę). Tuż obok "pustyni" w kierunku południowo-wschodnim znajduje się drugie co do wielkości wzniesienie w gminie zwane Dupką (370,8 m). Znajduje się tu niewielka Jaskinia na Dupce, którą można zwiedzać bez specjalistycznego sprzętu.

Siedlec rozciaga się na przestrzeni 3 km, obejmując także następujące przysiółki: Krzyże, Szczypie, Dąbrówka, Stara Wieś, Piekło, Przedewsie.

Część ostańców znajdujących się w tej miejscowości posiada miejscowe nazwy: Stara Baba, Rogalowa Skała, Garncarzowa Skała, Diabelskie Mosty, Pudelek, Skała z Dziurą, Brzegowe Skały.

Na terenie i w okolicy Siedlca znajdują się też uroczyska porośnięte bogatą szatą roślinną. Wiele występujących tam roślin jest endemitami. Do uroczysk należą: Sowiniec, Loski, Dupka, Miedzki, Kadzielnia, Krzemieniec. W poszczególnych przysiółkach znajduje się wiele ciekawostek przyrodniczych, m.in.: Jaskinia na Dupce, Kamieniołom Warszawski, jaskinia Kadzielnia.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Przez Siedlec przebiegają główne jurajskie szlaki turystyczne:

Przez Siedlec przebiegają również:

  • Szlak Rowerowy Kmicica
  • Szlak Jurajskiej Karawany Konnej
  • Transjurajski Szlak Konny PTTK.

Przez siedleckie uroczyska w 2005 roku wytyczono jest szlak ścieżki dydaktycznej o długości 4 km z dziesięcioma przystankami. Każdy z przystanków oznaczony jest tablicą z szczegółowym opisem historyczno-przyrodniczym danego miejsca. Początek i koniec ścieżki znajduje się przy schronisku młodzieżowym w Siedlcu. Powstała ona z inicjatywy sołtysa, Henryka Srokosza (Sołtys Roku 2003), także gospodarza schroniska młodzieżowego i przewodnika turystycznego, który jest także jej autorem. Czas przejścia spacerem to ok. 3-5 godzin.

W rejonie przysiółka Piekło (400 m od centrum wsi) znajduje się piaszczysty teren o powierzchni ok. 20 ha, będący wyrobiskiem po wydobywaniu piasków formierskich, nazywany Pustynią Siedlecką. Stanowi ona miejscową atrakcję turystyczną, niestety narażoną na niszczenie przez czterokołowców, jeżdżących na quadach i motocyklach enduro. W celu jej ochrony w 2009 roku wytyczono i oznakowano specjalne szlaki do jazdy pojazdami mechanicznymi. Szlak dla crosów i quadów został wytyczony w zachodniej części gminy Janów; zaczyna się i kończy w pobliżu kościoła w Siedlcu, przebiega przez Pustynię Siedlecką, północnym skrajem Zrębic, przez Pabianice, następnie obejmuje ostry podjazd pod Ostrą Górę i zjazd do przysiółka Siedlca – Piekło. Szlak biegnie ścieżkami i drogami z dala od zabudowań. W 2010 roku w dniu 8 sierpnia na Pustyni Siedleckiej odbyły się I Mistrzostwa Polski w Biegu Pustynnym. Zawodnicy startowali w czterech kategoriach w półmaratonie na 21 km. w pustynnej dysze na 10 km. w biegu pustynnym na 5 km. oraz kategoria dzieci na 2,5 km. Organizatorem Mistrzostw Polski w Biegu Pustynnym są Stowarzyszenie "Miasto Sportu" oraz Urząd Gminy w Janowie.

W Siedlcu znajduje się Szkolne Schronisko Młodzieżowe PTSM, w którym działa Gminne Centrum Informacji Turystycznej.Schronisko czynne cały rok posiada 45 miejsc noclegowych oraz apartament rodzinny.Przy schronisku parking oraz garaż do przechowywania rowerów. W 2008 roku schronisko otrzymało tytuł Złotego Schroniska w Ogólnopolskim Konkursie Współzawodnictwa Schronisk Młodzieżowych oraz Dyplom Marszałka Województwa Śląskiego " zasłużony dla rozwoju turystyki" We wsi jest też gospodarstwo agroturystyczne.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych poprzez wyszukiwarkę. Poczta Polska S.A., styczeń 2013. [dostęp 2015-03-26].
  2. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  3. GUS. Rejestr TERYT
  4. Jerzy Kondracki: Geografia regionalna Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 1998. ISBN 83-01-12479-2.