Siedlec (gmina Janów)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Siedlec
Schronisko młodzieżowe
Schronisko młodzieżowe
Państwo  Polska
Województwo śląskie
Powiat częstochowski
Gmina Janów
Liczba ludności (2008) 506
Strefa numeracyjna (+48) 34
Kod pocztowy 42-253[1]
Tablice rejestracyjne SCZ
SIMC 0133534
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Siedlec
Siedlec
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Siedlec
Siedlec
Ziemia50°41′34″N 19°21′53″E/50,692778 19,364722

Siedlecwieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Janów. Siedlec położony jest 25 km na południowy wschód od Częstochowy.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa częstochowskiego. Po raz pierwszy wioska została wymieniona w dokumentach z 1473 r jako własność Piotra, jednego z czterech braci Śreniawitów, władających Potokiem, o których wspomina Jan Długosz.

Części wsi[edytuj | edytuj kod]

Integralne części wsi Siedlec[2][3]
SIMC Nazwa Rodzaj
0133540 Na Pańskim część wsi
0133557 Piekło część wsi

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość położona jest na Wyżynie Częstochowskiej[4], otoczona pagórkami, ostańcami i dolinami. We wschodniej części wioski wznosi się najwyższe wyniesienie na terenie gminy Janów – Kadzielnia (375,5 m), nie zalesione, porośnięte ziołami i trawą (ładne widoki na okolicę). Tuż obok "pustyni" w kierunku południowo-wschodnim znajduje się drugie co do wielkości wzniesienie w gminie zwane Dupką (370,8 m). Znajduje się tu niewielka Jaskinia na Dupce, którą można zwiedzać bez specjalistycznego sprzętu.

Siedlec rozciaga się na przestrzeni 3 km, obejmując także następujące przysiółki: Krzyże, Szczypie, Dąbrówka, Stara Wieś, Piekło, Przedewsie.

Część ostańców znajdujących się w tej miejscowości posiada miejscowe nazwy: Stara Baba, Rogalowa Skała, Garncarzowa Skała, Diabelskie Mosty, Pudelek, Skała z Dziurą, Brzegowe Skały.

Na terenie i w okolicy Siedlca znajdują się też uroczyska porośnięte bogatą szatą roślinną. Wiele występujących tam roślin jest endemitami. Do uroczysk należą: Sowiniec, Loski, Dupka, Miedzki, Kadzielnia, Krzemieniec. W poszczególnych przysiółkach znajduje się wiele ciekawostek przyrodniczych, m.in.: Jaskinia na Dupce, Kamieniołom Warszawski, jaskinia Kadzielnia.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Przez Siedlec przebiegają główne jurajskie szlaki turystyczne:

Przez Siedlec przebiegają również:

  • Szlak Rowerowy Kmicica
  • Szlak Jurajskiej Karawany Konnej
  • Transjurajski Szlak Konny PTTK.

Przez siedleckie uroczyska w 2005 roku wytyczono jest szlak ścieżki dydaktycznej o długości 4 km z dziesięcioma przystankami. Każdy z przystanków oznaczony jest tablicą z szczegółowym opisem historyczno-przyrodniczym danego miejsca. Początek i koniec ścieżki znajduje się przy schronisku młodzieżowym w Siedlcu. Powstała ona z inicjatywy sołtysa, Henryka Srokosza (Sołtys Roku 2003), także gospodarza schroniska młodzieżowego i przewodnika turystycznego, który jest także jej autorem. Czas przejścia spacerem to ok. 3-5 godzin.

W rejonie przysiółka Piekło (400 m od centrum wsi) znajduje się piaszczysty teren o powierzchni ok. 20 ha, będący wyrobiskiem po wydobywaniu piasków formierskich, nazywany Pustynią Siedlecką. Stanowi ona miejscową atrakcję turystyczną, niestety narażoną na niszczenie przez czterokołowców, jeżdżących na quadach i motocyklach enduro. W celu jej ochrony w 2009 roku wytyczono i oznakowano specjalne szlaki do jazdy pojazdami mechanicznymi. Szlak dla crosów i quadów został wytyczony w zachodniej części gminy Janów; zaczyna się i kończy w pobliżu kościoła w Siedlcu, przebiega przez Pustynię Siedlecką, północnym skrajem Zrębic, przez Pabianice, następnie obejmuje ostry podjazd pod Ostrą Górę i zjazd do przysiółka Siedlca – Piekło. Szlak biegnie ścieżkami i drogami z dala od zabudowań. W 2010 roku w dniu 8 sierpnia na Pustyni Siedleckiej odbyły się I Mistrzostwa Polski w Biegu Pustynnym. Zawodnicy startowali w czterech kategoriach w półmaratonie na 21 km. w pustynnej dysze na 10 km. w biegu pustynnym na 5 km. oraz kategoria dzieci na 2,5 km. Organizatorem Mistrzostw Polski w Biegu Pustynnym są Stowarzyszenie "Miasto Sportu" oraz Urząd Gminy w Janowie.

W Siedlcu znajduje się Szkolne Schronisko Młodzieżowe PTSM, w którym działa Gminne Centrum Informacji Turystycznej.Schronisko czynne cały rok posiada 45 miejsc noclegowych oraz apartament rodzinny.Przy schronisku parking oraz garaż do przechowywania rowerów. W 2008 roku schronisko otrzymało tytuł Złotego Schroniska w Ogólnopolskim Konkursie Współzawodnictwa Schronisk Młodzieżowych oraz Dyplom Marszałka Województwa Śląskiego " zasłużony dla rozwoju turystyki" We wsi jest też gospodarstwo agroturystyczne.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych poprzez wyszukiwarkę. Poczta Polska S.A., styczeń 2013. [dostęp 2015-03-26].
  2. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  3. GUS. Rejestr TERYT
  4. Jerzy Kondracki: Geografia regionalna Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 1998. ISBN 83-01-12479-2.